Společnost
15/06/2019 ČTK

Před 60 lety byla založena věznice Heřmanice, seděl v ní i Havel

Věznice Heřmanice se nachází asi pět kilometrů od centra Ostravy v katastru městské části Hrušov.

Původně pracovní tábor pro potřeby důlního průmyslu byl vybudován před 60 lety, 15. června 1959. Současnou podobu dostala věznice po rozsáhlé přestavbě v 70. letech minulého století a nyní má kapacitu 711 míst.

Asi nejslavnějším vězněm Heřmanic byl v 80. letech minulého století dramatik a bývalý disident a prezident Václav Havel. U příležitosti jeho nedožitých osmdesátin byla před věznicí v roce 2016 odhalena Lavička Ferdinanda Vaňka, což je postava z několika Havlových děl. Na její výrobě se podíleli tehdejší odsouzení z Heřmanic.

V heřmanické věznici napsal Havel některé z dopisů své manželce, které později vyšly knižně jako Dopisy Olze. V Heřmanicích byli za své protikomunistické postoje vězněni i polistopadový ministr zahraničí Jiří Dienstbier či pozdější senátor Václav Benda.

Dnes věznice slouží pro výkon trestu odnětí svobody s ostrahou a s dozorem (tedy druhý a třetí stupeň zabezpečení ze čtyř), od dubna 2013 v ní funguje oddělení pro mladistvé.

Součástí věznice s ostrahou je i specializované oddělení mentálně retardovaných odsouzených, oddělení pro výkon soudně stanovené protialkoholní léčby, léčby patologického hráčství a bezdrogová zóna. Odsouzení jsou ubytováni v celách se čtyřmi až sedmi lůžky.

V roce 1990, kdy v prostorech věznice ukončila činnost firma Vítkovice, vzniklo v Heřmanicích hospodářské středisko. Jeho výrobní činnost se zaměřuje na vězeňský nábytek a další výrobky nutné pro chod věznic v ČR.

Dále se zaměřuje na zámečnickou výrobu nebo na zpracovávání kovového odpadu. Věznice také pronajímá některé plochy firmám, kterým pak nabízí vězně jako pracovní sílu.

V roce 2000 věznici zasáhla pětidenní hladovka vězňů, kteří protestovali hlavně proti její přeplněnosti a poslanci Radimu Turkovi (ČSSD) a Janě Chalupové z Kanceláře prezidenta republiky předali i další požadavky.

Sdílejte článek