Náš kraj má nové památky! Jsou to poutní kostely ve Frýdku, na Cvilíně a v Rudě

5.2.2018 07:48 Společnost 0

Devatenáct mimořádně významných objektů bylo nařízením vlády na konci ledna prohlášeno národní kulturní památkou. Mezi unikáty, které vybralo ministerstvo kultury, jsou také poutní kostely ve Frýdku, na krnovském vrchu Cvílině a v Rudě na Bruntálsku.

Náš kraj má nové památky! Jsou to poutní kostely ve Frýdku, na Cvilíně a v Rudě

Poutní areál s kostelem Navštívení Panny Marie ve Frýdku (Foto: NPÚ Ostrava)

„Dlouhodobou snahou ministerstva kultury je zařazovat do souboru národních kulturních památek nejvýznamnější představitele všech typů kulturních památek tak, aby tento soubor dával ucelenou představu o širokém spektru našeho kulturního dědictví,“ uvedl v oficiální zprávě ministr kultury Ilja Šmíd.

Podle něj bylo letošního téma seznamu národních kulturních památek (NKP) nastaveno tak, že zahrnuje významná poutní místa, která představují architektonické dominanty různých typů staveb v krajině včetně dochovaného duchovního významu.

V současné době je v Česku přes 300 národních kulturních památek. Nejpočetnější skupinu tvoří nemovitosti jako dřívější šlechtická sídla a církevní stavby, postupně jsou prohlašovány také objekty lidové architektury i unikátní technické památky. Jednou z nich je například ostravská Dolní oblast Vítkovice.

„Celkem se v Moravskoslezském kraji nachází devatenáct národních kulturních památek. Jedná se o soubory, areály i jednotlivé objekty, dokonce o jednu movitou památku, a to motorový železniční vůz Slovenská strela,“ vysvětlila vedoucí odboru evidence a dokumentace ostravského Národního památkového ústavu Marta Koubová s tím, že vyhlášení nových NKP vnímá velmi pozitivně, neboť to přispívá ke zvýšenému zájmu o památky jako takové.

Poutní areál s kostelem Navštívení Panny Marie ve Frýdku

Monumentální kostel byl na návrší zvaném Vápenky, severně od historického jádra města Frýdku, zbudován v letech 1740 – 1759 podle projektu Bartoloměje Wittwera. Areál kostela Navštívení Panny Marie ve Frýdku je nejvýznamnějším poutním místem ostravsko-opavské diecéze. Hlavním prvkem areálu je zděný barokní kostel s podélnou lodí provázenou bočními kaplemi a uvozenou mohutným dvouvěžovým průčelím.

Poutní areál s kostelem Panny Marie Sedmibolestné a Povýšení svatého Kříže na Cvilíně

Poutní kostel Panny Marie Sedmibolestné a Povýšení svatého Kříže byl postaven v letech 1722 – 1728 poblíž místa, kde stávala dřevěná kaple. Stavbu realizovali Andreas a Georg Friedrich Gansové. Poutní areál dotváří soubor 14 kaplí křížové cesty. Celý areál je dominantou nejen města Krnova, ale i širokého okolí. Hlavním prvkem areálu je zděný barokní kostel s mohutným dvouvěžovým průčelím, k němuž vede v 19. století položené kamenné schodiště s novogotickou kaplí.

Cvilin- poutni kostel 04- R. Polasek -3-

Křížová cesta a kostel Panny Marie Sněžné v Rudě

Soubor čtrnácti barokních zastavení křížové cesty včetně monumentálního sousoší Ukřižování se nachází v Rudě, části obce Tvrdkova, v podhůří Nízkého Jeseníku. Cesta vychází od kostela Panny Marie Sněžné a končí na blízké krajinné dominantě, Křížovém vrchu (589 m.n.m.). Na počátku poutnické tradice byly nadační aktivity uničovského rychtáře Jiřího F. Greschelsbergera, který dal v letech 1755-1756 postavit barokní kostel jako výraz poděkování Panně Marii za záchranu svého života při nebezpečném pádu do rokle v tamním lese.

krizova cesta v Rude

Dalšími novými národními kulturními památkami se stala významná poutní místa jako například poutní areál s kostelem Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře v Praze, Svatý kopeček u Mikulova s poutní kaplí sv. Šebestiána, poutní areál Svatý Hostýn či Svatý Kopeček u Olomouce.

Tomáš Svoboda |

Přečtěte si více z rubriky "Společnost", nebo přejděte na úvodní stranu.

Podobné články

, , , , , , , ,

Patriotmagazin.cz využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.