Nejnovější zprávy: Velká fotogalerie: Takhle pařili lidé v Ostravě na Oldies festivalu! Fotogalerie: Takhle rychle může shořet auto

Společnost

Policie rozkryla mezinárodní gang, který na Karvinsku vyráběl stovky kilogramů pervitinu

Policisté v Česku, na Slovensku, v Polsku a na Ukrajině zatkli 44 lidí, kteří se podle kriminalistů společně podíleli na výrobě metamfetaminu (pervitinu). Po dalších třech lidech je vyhlášeno pátrání.

V Polsku tito lidé získávali léky, na Slovensku je upravovali a v České republice z nich vyráběli pervitin. V laboratoři na Karvinsku vyrobili stovky kilogramů této drogy.

Velkým objemem produkce i dělbou rolí mezi státy jde o výjimečnou záležitost. Novinářům to dnes v Ostravě řekli zástupci české, slovenské a polské policie.

Většina obviněných je ve vazbě. Někteří z nich už byli pro činnost související s drogami stíháni i dříve. V České republice hrozí pachatelům až 18 let vězení, na Slovensku až 25 let.

Zisk organizátorů se těžko odhaduje, při prodeji v západní Evropě, kam byla droga možná určena, se ale čistý zisk z kilogramu metamfetaminu pohybuje podle policistů mezi 10.000 a 12.000 eur (přibližně 260.000 až 313.000 korun).

Samotná výrobna byla v průmyslovém objektu. „Jednalo se o klasickou velkoobjemovou laboratoř, která sestává z ventilace, většího množství varných nádob větších objemů, většího množství chemikálií a samozřejmě většího množství odpadu. V druhé části průmyslové budovy byla odhalena funkční pěstírna marihuany včetně výpěstků v řádu několika tisíc rostlin,“ řekl ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

Obviněno bylo zatím osm lidí v Česku, 23 v Polsku, sedm na Slovensku a šest na Ukrajině. Kromě občanů těchto států jsou mezi obviněnými také Vietnamci, kteří pervitin „vařili“.

Organizátoři je na Karvinsko vozili ze severozápadních Čech vždy, když byla po droze poptávka. „Byli tam týden, někdy i déle, a vyrobili 50, 60, 80 kilogramů na jeden svůj pobyt v tom místě a následně už byli nakontraktováni kurýři, kteří to odváželi dál,“ řekl Frydrych. Vietnamci podle policistů ani nevěděli, kde vlastně jsou.

Policisté na případu pracovali přes rok. Podezřelé pozatýkali v srpnu ve všech zemích během 24 hodin. Při domovních prohlídkách našli kilogramy léků, tuny chemických látek a odpadních látek z výroby, milionové částky v hotovosti v různých měnách a také střelné zbraně.

„Velmi důvodně předpokládáme, že zejména po tom, co porovnáme forenzním zkoumáním zajištěné vzorky, tak tento případ bude mít další vývoj, protože charakterem tato produkce jednoznačně odpovídá vykrývání poptávky, která je v zahraničí,“ řekl Frydrych. Ředitel slovenské Národní protidrogové jednotky NAKA Eduard Matanin řekl, že počet obviněných lidí není konečný.

Frydrych řekl, že policie v Česku odhalí ročně 260 až 300 kuchyňských varen, které vaří často jen pro vlastní spotřebu. Od roku 2009 se ale na výrobu pervitinu přeorientovaly vietnamské skupiny, které jej začaly hlavně v severozápadních Čechách produkovat ve velkém téměř výlučně pro potřeby západního trhu. Obrovská poptávka po droze je podle Frydrycha v Německu.

Výroba syntetických drog výrazně zatěžuje i životní prostředí. „Z výroby jednoho kilogramu metamfetaminu máte zhruba 12 litrů vysoce toxického odpadu. Když vyrábíte malé množství a vylijete to do kanalizace, tak si s tím ta kanalizace a čistička poradí, ve chvíli, kdy jsou to hektolitry, tak to kontaminuje spodní vody, ničí to čističky a máme už případy v republice, kdy jsou kontaminovány spodní vody v celých aglomeracích,“ dodal Frydrych.

Foto dne