Společnost
16/12/2016 Tomáš Svoboda

Pojďte na pivo! Zimní a vánoční speciály z malých pivovarů stojí v Ostravě za ochutnání

Další díl našeho seriálu Pivní mapa bude trochu jiný než ty předchozí. Nebojte se, opět bude o regionálních pivovarech, jejichž hospůdky a provozovny jsme však tentokrát navštívili se záměrem ochutnat stále populárnější zimní a vánoční speciály.

Naším revírem přitom byla Ostrava, která skýtá nejširší výběr piv, ať už přímo z místních pivovárků, tak i z těch, které svoje značky do krajské metropole dovážejí z okolních výroben. Vybrali jsme si celkem pět druhů, které představují aspoň základní průřez adventní nabídkou.

Předem se omlouváme za to, že v naší ochutnávce není zastoupeno širší spektrum výrobců. Vzhledem k jejich počtu, který si již blíží čtyřem desítkám, jsme ovšem nechtěli hazardovat s výslednou kvalitou textu, o kterém by si čtenáři mohli po představení sedmého až osmého vzorku myslet, že byl napsán v poněkud rozšafné náladě.

Zároveň si ale nechceme hrát na seriózní pivní znalce. Pivo máme rádi, baví nás o něm psát, a tak se pojďme společně podívat na to, co člověka čeká, když zvedne zadek a vyrazí do ostravských ulic za degustací.

Postupovali jsme podle jednoduché metodiky: co jedno zastavení, to jedno malé pivo s tím, že pro zachování pestrosti jsme zašli na čepované, lahvové i čerstvé rovnou do pivovaru.

Speciál první – Stout 13°

Tenhle tradiční britský a irský speciál patří mezi svrchně kvašená piva vařená s použitím praženého sladu. V našem případě jsme „Stouta“ ochutnali v ostravském minipivovaru Pivovarský dům, kde je aktuálně na čepu jako zástupce silných zimních piv.

Jako správný představitel svého druhu na první pohled zaujal „havířsky“ černou barvou a nasládlou vůní. Pod krémovou pěnou se skrývala chuť, ve které se mísily kávové až čokoládové tóny. Záleží na tom, jak kdo pivo vnímá. Po celou dobu degustace přetrvávala taky výrazná hořkost a příjemná pitelnost.

Celkově působil velmi sytým dojmem, až máte pocit, že tohle pivo by se klidně dalo „mazat na chleba“. Á propos, letošní sezóna v tomhle pivovárku graduje příští týden, kdy se bude čepovat „vánoční“ ořechové pivo…

Speciál druhý – Ipa 14°

Na stále populárnější „Ipu“ nebo Indian Pale Ale, což je opět svrchně kvašené pivo anglického typu, jsme narazili v aktuálním sortimentu řemeslného pivovaru Morava z Frýdku-Místku. Jeho sládci jej připravili s dovětkem, že jde o speciál chmelený dvakrát tzv. za studena.

Je to pivo, které by vás mělo dostat kombinací vyšší hořkosti a silného ovocného aroma, které mají „na svědomí“ exotické chmely. Můžeme jen dodat, že naše chuťové pohárky konkrétně detekovaly tóny pomerančové a meruňkové, což je ale opět ryze subjektivní.

Jinak na tenhle speciál v čepované podobě můžete v Ostravě narazit třeba v pivnicích Šatlava. Právě tam jsme testovali.

Speciál třetí – Kaštanový 13°

V zámeckém pivovaru v ostravském Zábřehu je tento polotmavý speciál už zavedenou součástí adventního období. Vzhledem k tradiční koncepci celého podniku tady sázejí výhradně na spodně kvašená piva, se kterými si jejich sládci dovedou pohrát a připravit opravdu nevšední požitky.

„Vánoční“ třináctka je u nich výrazně mléčně či smetanově kaštanová, což je chuť, která dává kapku do pozadí obvyklou hořkost, ale to vůbec nevadí. Důležité je, že to, co pijete, chutná fakt po kaštanech, čehož je dosaženo vyluhováním opravdových pražených kaštanů.

Pokud si myslíte, že piva s jakoukoli příchutí jsou vždycky malá neznámá, tady mohou jít obavy stranou. Bez debat jde o speciál, který je více než důstojným zpestřením svátečního času.

Speciál čtvrtý – Zázvorový 11°

Na pšeničný „svrchňák“ belgického typu „Witbier“ jsme zavítali do nedávno otevřeného minipivovaru Hoppy Dog v ostravských Vítkovicích. Jde o pivo, které je „vánočním“ speciálem především díky přidání nezaměnitelně aromatického a chuťově dominantního zázvoru, ale třeba taky koriandru.

Stejně jako každá „pšenice“ je i tahle novinka laděná jako lehčí a svěží pivo s nasládlou vůní a chutí. Zázvor v něm ucítíte neomylně, jelikož s ním sládek nešetřil a řádně se odvázal při jeho luhování. Jestli jste někdy pochybovali o tom, že pivo může i zahřát, určitě běžte tohle „kořeněné“ vyzkoušet.

Zatím je k ochutnání „pouze“ v lahvích, protože nový pivovar funguje jako produkční bez vlastní hospůdky.

Speciál pátý – Vánoční Ipa 15°

Posledním ze zimních speciálů, které jsme během naší malé ochutnávky vyzkoušeli, byla polotmavá patnáctka z Beskydského pivovárku Ostravice, uvařená jako „vánoční dárek pod stromeček“. Znovu je to pivo typu „Ipa“ neboli Indian Pale Ale, které bylo jednoznačně nejsilnější a také nejvíce hořké.

A to zřejmě hlavně díky použití směsice žateckého a amerického chmele, jehož odrůdy přinášejí zároveň potřebnou hořkost a pro tuzemské prostředí netypická aromata a chutě. Nás tohle pivo zaujalo citrusovým až lehce švestkovým nádechem, který se velmi dobře mísil se silnou hořkostí.

Stejně jako předchozí „zázvor“ jsme i tento speciál ochutnali z lahve, pro tentokrát zakoupené v ostravské pivotéce, kde jsou zařízeni na prodej chlazeného piva z lednice.

Toť pro dnešek vše, tímto naše mini ochutnávka končí. Loučíme se klasickou zdravicí „Dej Bůh štěstí!“ a za týden u piva zase na shledanou.

PS: Ať už si mezitím dáte vánoční speciál, nebo ne, hlavně, že je z čeho vybírat a co ochutnávat. Vždyť o takové nabídce, jakou čepuje současná pivní scéna v našem kraji, se ještě před pár lety nikomu ani nesnilo…

Pro případnou inspiraci připomínáme, že v minulých týdnech jste si mohli na webu Magazínu PATRIOT přečíst reportáže o minipivovarech z Frýdku-Místku, Frýdlantu nad Ostravicí, Havířova (1), Ostravy – Zábřehu, Vyšních Lhot, Horní Lomné, Krnova, Rohova, Opavy, Karviné (1), Opavy – Kylešovic, Ostravice, Bílovce, Hukvald , Ostravy – Martinova, Ostravy – centra, Bohumína, Vratimova, Havířova (2), Kopřivnice, Vojkovic, Kozlovic, Kunčic pod Ondřejníkem, Ostravy – Vítkovic, Štramberku, Bruntálu a Karviné (2).

Sdílejte článek