Nejnovější zprávy: Tři mrtví po autonehodě, pětileté dítě bojuje o život Blesk v Beskydech zasáhl skupinku turistů, pět jich je v nemocnici

PIVNÍ MAPA

V Moravskoslezském kraji je už 40 malých pivovarů!

Přesně čtyřicet minipivovarů se v současné době nachází na pivní mapě Moravskoslezského kraje. Posledním novým přírůstkem se stal na konci loňského roku pivovar Zenke z Ženklavy.

Tradiční přehlídkou minipivovarů jsou ostravské Svatováclavské slavnosti (Foto: archiv redakce)

Náš kraj se tak směle může řadit mezi nejsilnější pivovarské regiony celého Česka. Vždyť více minipivovarů je podle dostupných zdrojů pouze v Jihomoravském (48) a ve Středočeském kraji (47).

Zcela samostatnou kapitolou je hlavní město Praha, ve kterém je více než třicet malých pivovárků. Celkem je v republice kolem 360 minipivovarů.

To v Ostravě je jich zatím „pouze“ šest, ale město má bezesporu potenciál dál růst. Vedle zavedených značek, jako jsou pivovar na zámku v Zábřehu, Pivovarský dům v centru a Garage v Martinově, vznikly v posledních letech nové podniky ve Staré Bělé, ve Vítkovicích a v Heřmanicích.

Další se pak chystá v Hrabůvce, konkrétně v prostorách hotelového domu Elmontex, kde by na jaře letošního roku měl být otevřen nový restaurační minipivovar.

Loňské objevy: Dejf a Zenke

Malé pivovárky s ročním výstavem do 10 tisíc hektolitrů sice v Moravskoslezském kraji přibývají pomalejším tempem než před zhruba pěti lety, kdy byl největší boom, ale přesto se na pivní scéně pořád něco děje.

Loni začal v nových prostorách fungovat Albrechtický pivovar u Českého Těšína a zcela nově se dali do malovýroby zlatavého moku pivovarníci ve Studénce, kde vznikl pivovar Dejf, a v Ženklavě. Tamní pivovar Zenke je vůbec nejnovějším krajským přírůstkem s pořadovým číslem 40.

„Vaříme světlý i polotmavý ležák a k tomu také dva druhy silnějších svrchně kvašených piv. Provoz pivovaru zatím ještě ladíme a otevřeno máme jen o víkendech. Naplno bychom chtěli vařit před začátkem letní sezóny,“ uvedl jeho majitel Daniel Buzek.

Pivovárek, který má svůj výčep a pivo prodává také v pet lahvích, našel zázemí v jednom z rodinných domů v obci nacházející se pár kilometrů od Kopřivnice.

Jak je vidět, lidí, které vaření vlastního piva oslovuje, je a snad i bude dost. Jejich osudům a originálním příběhům se Magazín PATRIOT bude nadále se zaujetím věnovat.

Foto dne