Politika
08/03/2016 Jaroslav Baďura

Peníze na kotlíkové dotace došly. Hejtman žádá o další, ministr je nechce dát

Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák opět v dopise požádal ministra životního prostředí Richarda Brabce o navýšení dotace na ekologické kotle. Reagoval tak na zamítavé stanovisko ministerstva k žádosti Moravskoslezského kraje navýšit prostředky na kotlíkové dotace o čtvrt miliardy korun už v první výzvě.

Zájem o kotlíkové dotace v Moravskoslezském kraji neutuchá. I když žadatelé už vyčerpali sumu určenou pro první výzvu – zhruba půl miliardy korun -, denně přicházejí na krajský úřad další žádosti o finance na výměnu neekologických kotlů.

Žádosti o kotlíkovou dotaci mohou občané podávat do 29. dubna. K dnešnímu dni (8. 3.) zaměstnanci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje zaregistrovali 4434 žádostí, což odpovídá požadované částce téměř 581 milionů korun.

Vedení kraje proto jedná s Ministerstvem životního prostředí a Státním fondem životního prostředí o navýšení prostředků o 250 milionů korun, aby byli uspokojeni všichni žadatelé o nový ekologický kotel.

Hejtman Miroslav Novák začátkem února v dopise osobně požádal ministra Richarda Brabce o navýšení alokace. Dostal však zamítavé stanovisko.

„Ministerstvo došlo k závěru, že s ohledem na požadavky Evropské komise a usnesení Monitorovacího výboru Operačního programu Životního prostředí (OPŽP) nelze další finanční prostředky poskytnout dříve, než budou vyhodnoceny výsledky první výzvy. S tím ovšem nesouhlasíme, jsme přesvědčeni o tom, že Programový dokument OPŽP proces přidělování finančních prostředků na jednotlivé výzvy nespecifikuje, žádné podobné ustanovení jsme nenašli ani v usnesení Monitorovacího výboru OPŽP. Navýšení by tak podle našeho názoru mohlo vyřešit ministerstvo samo, a to bez zdlouhavého projednávání s Evropskou komisí,“ konstatoval hejtman Miroslav Novák.

Ministra životního prostředí Richarda Brabce proto znovu v dopise požádal o navýšení finančních prostředků o čtvrt miliardy korun.

„Ze své osobní zkušenosti vím, že odvolávání se na potřebu získání souhlasu Evropské komise je často užíváno jako zástupný důvod v případech, kdy není vůle danou situaci řešit konstruktivně a proaktivně,“ podotkl hejtman Miroslav Novák.

Míní, že nutit občany znovu podávat žádost o dotaci a popřípadě znovu stát frontu před krajským úřadem, je zbytečné a nedůstojné. „Takový přístup snižuje důvěru občanů ve schopnost veřejné správy dostát svým proklamovaným závazkům. A zůstává pak jen pachuť z vysvětlování, kdo za to vlastně může,“ sdělil hejtman.

Pro celou Českou republiku je do roku 2020 na výměnu starých kotlů k dispozici devět miliard korun z evropských peněz. Pro Moravskoslezský kraj je z této částky vyčleněna zhruba miliarda a půl. Pro případ, že by státní orgány alokaci nenavýšily, je vedení Moravskoslezského kraje připraveno na přechodnou dobu suplovat roli státu – 100 milionů korun na kotlíky zaplatí ze svého.

 

Zaměstnanci moravskoslezského krajského úřadu intenzivně zpracovávají podané žádosti o kotlíkové dotace, připravují je a průběžně předkládají krajským radním ke schválení.

„Jde o obrovský balík peněz, složitou administraci. Ale děláme maximum pro to, aby poslední podaná žádost byla schválena do tří měsíců,“ konstatoval ředitel Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Tomáš Kotyza.

Sdílejte článek