Byznys
17/12/2015 Jaroslav Baďura

Pacientům s poruchou srdečního rytmu pomáhá v Třinci alkoholová terapie

Lékaři třinecké Nemocnice Podlesí mohou u pacientů, které trápí porucha srdečního rytmu, nově řešit zdravotní obtíže pomocí alkoholové terapie.

Speciální metodu založenou na aplikaci koncentrovaného ethanolu zde provedli v letošním roce jako vůbec první na Moravě a ve Slezsku, a to v rámci léčby fibrilace síní. Prvním pacientem, který zákrok podstoupil, byl Miroslav Bittala z Prostějovska.

Fibrilace síní se stává jednou z civilizačních chorob, která jen v Česku trápí statisíce pacientů. Fibrilace se projevuje bušením srdce, ztrátou výkonnosti, zvýšeným pocením nebo i zadýcháváním.

Neléčená fibrilace přitom může mít i fatální zdravotní následky – jako je například srdeční selhání nebo cévní mozková příhoda. Fibrilace síní může mít řadu příčin i forem, vždy však komplikuje a omezuje každodenní život nemocného.

Pro velkou část pacientů je řešením obtíží moderní zákrok nazývaný alkoholová ablace Marshallovy žíly. Tento výkon spočívá v aplikaci alkoholu do příslušné cévy v levé srdeční síni. Touto cévou je takzvaná Marshallova žíla, která v průběhu růstu embrya postupně zakrňuje.

U některých lidí dojde až do podoby pouhého vazivového pruhu, u jiných zůstává jako „nevýznamná“ žilka. A právě tato anatomická struktura je pak u vybrané části pacientů zdrojem nežádoucí arytmie.

„Zákrok provádíme v lokální anestezii, zpravidla jako doplněk katétrové ablace fibrilace síní, která může být s ohledem na horší dostupnost tohoto místa obtížná,“ uvádí lékař kardiologického oddělení Nemocnice Podlesí Radek Neuwirth a dodává: „Druhou skupinou nemocných jsou lidé, u kterých katétrová ablace selhala.“

Vůbec prvním pacientem, který alkoholovou ablaci v Nemocnici Podlesí letos podstoupil, je 58letý Miroslav Bittala, který žije v Milkově nedaleko Prostějova. Potíže se srdíčkem jej trápily již od roku 2009 a vyústily dokonce tak daleko, že jej postihla cévní mozkové mrtvice.

„Již dlouho mě trápila dušnost, zadýchávání, srdce mě pobolívalo a někdy jsem měl pocit, že mi vibruje. V některých momentech jsem zrudl jako rak. Teď je to mnohem, mnohem lepší,“ popisuje pan Miroslav.

„Pamatuji si, že vlastní zákrok trval několik hodin a v nemocnici jsem ležel jen asi čtyři dny. Zlepšení přišlo velmi záhy, a tak si mohu opět užívat svých koníčků, jako jsou procházky po lesích se svými dvěma psy. Mohu pracovat u domu a na zahradě, štípat dříví a teď před Vánoci manželce pomoci s úklidem,“ vyjmenoval pan Bittala, který při dnešní návštěvě Nemocnice Podlesí hravě zvládl vyjít pěšky po schodech hned několik pater bez zadýchání.

„Setkal jsem se s pacientem, který absolvoval čtyři mnohahodinové katétrové ablace v odstupu několika let a teprve tento nový zákrok, který u něj netrval déle než 20 minut, mu arytmii definitivně během pár minut ukončil. Ale nejen tento konkrétní úspěch je do jisté míry důvodem, proč tuto metodu zavádíme s kolegy i v naší nemocnici,“ říká Radek Neuwirth s tím, že alternativou výkonu je opakovat katétrovou ablaci anebo použít kardiochirurgický přístup s otevřením hrudníku.

V letošním roce provedli kardiologové Nemocnice Podlesí celkem dva tyto speciální zákroky. Druhou pacientkou byla 51letá žena, která v minulosti již dvakrát podstoupila katétrovou ablaci, ale tento zákrok nevedl k ústupu arytmií. Proto se lékaři v září rozhodli přistoupit k ablaci alkoholové, která konečně přispěla ke zlepšení zdravotního stavu a pacientka je od té doby zcela bez arytmií.

V této metodě budou třinečtí lékaři i nadále pokračovat a dle odhadů jej podstoupí zhruba okolo pěti pacientů ročně. Tento vysoce specializovaný zákrok provádějí v Česku také kardiologové z pražského IKEMu.

Sdílejte článek