Nejnovější zprávy: Americký fotbal ukázal Ostravě tvrdé souboje a radost pražských Black Panthers Na silnici smrti se střetla dvě auta, nehodu jako zázrakem všichni přežili

Společnost

Ostravský důl Hlubina má další unikát! Fajnou Dílnu pro kutily i profíky

Po roce příprav se v areálu ostravského dolu Hlubina během tohoto týdne otevřely veřejnosti první tři provozy městského řemeslného inkubátoru Fajna Dílna.

Projekt města Ostravy, Vysoké školy báňské a spolku „Hlásím se k továrně“ je zaměřený na podporu řemesel pomocí veřejně přístupných sdílených dílen a má sloužit nejen domácím kutilům, školní mládeži, ale i začínajícím živnostníkům a podnikatelům v řemeslných oborech.

První tři řemeslné provozy Fajne Dílny, které byly otevřeny v úterý 8. srpna, jsou zaměřeny na keramiku, textil a 3D tisk. Součástí textilní dílny je i práce s kůží a papírem, 3D tisk obsahuje možnost naučit se pracovat se systémem Arduino.

V první polovině roku 2018 by po dokončení úprav památkově chráněné budovy Kompresorovny měly přibýt i provozy dřevovýroby a kovovýroby.

„Důležité je, že všechny dílny jsou vybaveny profesionálními stroji, které si běžný kutil nebo i začínající řemeslník nemůže jen tak pořídit, ale také, že návštěvníkům k dispozici budou vyškolení mistři a instruktoři,“ uvedl v tiskové zprávě Gabriel Duda, výkonný ředitel spolku Řemeslný inkubátor, který Fajnou Dílnu provozuje.

Podle něj spočívá smysl projektu právě v podpoře začínajících živnostníků v řemeslných oborech, kteří dostanou i vzdělávací servis v podobě workshopů a odborných seminářů. „Do budoucna počítáme i se zprostředkováním kurzů v oblasti účetnictví a daní, aby začínající řemeslníci byli připraveni opravdu na všechno,“ doplnil Duda.

Jak budou řemeslné provozy v praxi fungovat?

Uživatelé jednotlivých dílen se stanou členy Fajne Dílny, přičemž si budou moci vybrat z tarifů Hobby a Profi, které se liší svojí náplní, hodinovou sazbou i ročním členským poplatkem, který je buďto 1 000 korun pro kutily, nebo 2 000 korun pro řemeslníky. Třetí možností je tzv. start tarif, který je za 350 korun na tři měsíce.

Provozní doba pro hobby uživatele je každý všední den od 15:00 do 20:00. Pro profíky je to pak od 7:00 do 14:00. Nezávazné vyzkoušení toho, co Fajna Dílna nabízí, je možné vždy ve středu od 15:00 v rámci pravidelných otevřených dnů.

Organizovány budou i workshopy, na kterých budou lektoři vyučovat, jak si vyrobit konkrétní výrobky.

Foto dne