Nejnovější zprávy: Město Ostrava může postavit novou tramvajovou trať i bez souhlasu obvodů Ostrava v běhu času: Stará škola na Zádvoří kdysi a dnes

Společnost

Ostravské výstavy a informační servis se spojí. Není to připraveno, varuje opozice

Ostravští městští zastupitelé schválili záměr fúze dalších dvou městských společností - Ostravského informačního servisu a Ostravských výstav. Koaliční návrh se ale setkal s kritikou opozičních zastupitelů z řad ČSSD a KSČM, kteří poukazovali na to, že materiál je nedostatečně připraven.

Zastupitel Martin Juroška (KSČM) uvedl, že komunisté jsou pro snižování počtu městských společností, ale předložený materiál je velmi skoupý na informace a chybí v něm hlubší zdůvodnění fúze. Někteří zastupitelé poukazovali i na to, že společnost Ostravské výstavy v posledních letech žádala peníze na zvelebení a rozvoj areálu výstaviště, ale u města nenašla podporu.

Zazněly i hlasy, že materiál je šitý horkou jehlou a město se chce tímto způsobem zbavit sedmasedmdesátiletého šéfa Ostravských výstav Karla Burdy. Společnosti by podle představ vedení města po sloučení měl vést Jan Šumbera, nynější šéf Ostravského informačního servisu.

„Představenstvo Ostravských výstav oficiálně do této chvíle nebylo informováno o materiálu, který projednáváte,“ řekl zastupitelům Burda. Vedení města naopak tvrdí, že s ním o plánech na fúzi hovořilo.

Padly i návrhy na stažení materiálu z projednávání zastupitelstva. Tento návrh ale nakonec neprošel a záměr fúze byl schválen.

Město už dříve avizovalo, že si od fúze slibuje hlavně finanční úsporu, která by se ročně mohla pohybovat okolo 2,5 milionu korun. „Chci říct, že to není nic, co spadlo z nebe. My jsme dlouhodobě říkali, že chceme fúzovat městské společnosti, které k sobě mají blízko, protože jich zkrátka máme hodně. Dnes na zastupitelstvu nešlo o nic víc než o získání mandátu pro to, abychom mohli s tím záměrem fúze dále pracovat,“ řekl primátor Tomáš Macura (ANO).

Teprve poté, co bude schválen záměr fúze, je podle něj možné pracovat na detailnějším byznys plánu budoucí sloučené společnosti.

Městské společnosti začala Ostrava slučovat už loni, kdy rozhodla o fúzi dvou městských obchodních společností působících v informačních technologiích – OVA!!!CLOUD.net a OVANET. Letos pokračovala sloučením dvou kulturních domů – Domu kultury Akord a Domu kultury Poklad, které by se měly sloučit od nového roku tak, aby se nemusela dělat mimořádná účetní závěrka.

Foto dne