Společnost
21/11/2017 Tomáš Svoboda

Ostravské Lauby: Podívejte se, jak kdysi vypadala unikátní část městského centra

Archeologové v samém centru Ostravy zkoumají pozůstatky stavebních konstrukcí z bývalé části města zvané Lauby. Než na jejich místě začne vznikat nová výstavba, je třeba odkrýt historické stopy a připomenout jejich hodnotu.

O první fázi záchranného archeologického výzkumu, který za účasti odborníků z Národního památkového ústavu a Ostravského muzea probíhá v prostoru parkoviště mezi ulicemi Velká, Muzejní a Pivovarská, jsme již psali v samostatné fotoreportáži.

Cílem prací je zjištění stavu dochování sklepů, které patřily k původní domovní zástavbě podél Velké ulice. Město Ostrava jakožto zadavatel výzkumu následně využije poznatky jako podklad pro plánovaný projekt nové zástavby místa byty, obchody, restauracemi i podzemním parkovištěm.

Jak ale kdysi vypadaly staré ostravské Lauby? Blok původních „velkoměšťanských“ domů, jejichž majitelé mimo jiné již od 13. století zřejmě disponovali právem vařit a prodávat pivo, prošel postupným vývojem. Například průčelí domů doplnila charakteristická podloubí, která dala celé čtvrti označení „Lauby“.

S rozvojem města, které získalo nový městský bulvár v podobě dnešní ulice 28. října, však význam domů klesal. Proto se tam od druhé poloviny 19. století začaly koncentrovat hospody, putyky, kabarety, šantány či vetešnictví.

Po roce 1955 byly domy bohužel postupně demolovány, a to i přes nesouhlas památkové péče.

„Jednalo se o velkou ztrátu. Soubor staveb, které v moderní době neprošly žádnou radikální přestavbou, představoval jedinečný doklad vývoje města před jeho proměnou v důsledku rozvoje těžby uhlí a industrializace,“ uvedl Michal Zezula, ředitel ostravského pracoviště Národního památkového ústavu.

Z hlediska zachování alespoň částečných hodnot bylo důležité, že demolice nepostihly sklepní části původních staveb. Byla tedy zpracována archivní rešerše, která ukázala, že některé sklepy v úrovni domovní fronty Velké ulice mohou pocházet z renesančního či barokního období.

„Probíhající archeologické práce uvedený předpoklad potvrdily. Po odtěžení stavební suti jsou dokumentovány sklepy náležející v minulosti domům čp. 54–56. Sklepy se nacházejí v poměrně dobrém stavu, demolicí byly zničeny vrchní části kleneb, aby došlo k zaplnění jednotlivých místností,“ doplnila vedoucí archeologického výzkumu Barbara Marethová.

Odborníci podrobně zaměřují odkryté konstrukce a souběžně probíhá stavebně-historický průzkum. Povedlo se jim také najít několik dobových prvků.

„Jsou to například kusy podlah se secesními dlaždicemi, patky podloubí a dále také předměty přibližující dobu fungování budov jako třeba skleněné lahve, kostry kol či součást výčepního zařízení,“ dodala Marethová s tím, že během zimy bude výzkum přerušen. Zcela hotov by měl být do konce března příštího roku.

Sdílejte článek