Nejnovější zprávy: Výročí: 19. dubna 1959 si Baník poprvé zahrál na Bazalech Řidič dodávky v Ostravě přejel dítě i s kolem, od nehody ujel

Společnost

Ostravská zoo schovává do tepla ptactvo. Brání je před mrazem a ptačí chřipkou

Kvůli mrazivému počasí posledních dní, ale také hrozbě ptačí chřipky přemístila ostravská zoologická zahrada do chovatelského zázemí několik desítek ptáků, kteří byli k vidění v otevřených expozicích.

Zamrznout nechala také rybníky, aby se na ně nestahovali volně žijící ptáci, například divoké kachny, řekla mluvčí zahrady Šárka Nováková.

Mrazy ale jinak v provozu zahrady kromě zvýšených nákladů na energie výrazné problémy nepůsobí. „Tím, že jsme v posledních letech zateplili několik objektů, tak je to pro ten provoz výrazně jednodušší,“ uvedla mluvčí.

Připomněla, že například v pavilonu indických zvířat, kde jsou dva vchody, se v minulosti v zimním období musel jeden z nich uzavírat a zateplovat balíky slámy, což už není potřeba. „Je to také jedna z těch budov, které byly zatepleny,“ podotkla Nováková.

Návštěvníci ale například nemají nyní šanci vidět ve venkovních výbězích třeba slony, zebry či levharty, které pracovníci zoo jinak i v zimních měsících alespoň na krátkou dobu pouštějí do venkovních výběhů.

„U nás i ta teplomilná zvířata chodí v zimě na krátkou dobu ven, ale tak do těch deseti stupňů pod nulou, ale při takhle nízkých teplotách už to není možné,“ uvedla Nováková.

Do zázemí zoo přemístila například čápy černé či ibisy skalní. „Celkově se jedná o desítky ptáků. I bez chřipky se přemisťují do zázemní ti, kteří nemají teplou ubikaci, ale jinak se stahovali ptáci z otevřených expozic, kteří by mohli přijít do kontaktu s volně žijícími ptáky,“ uvedla mluvčí. Žádná další opatření zoo zatím nemusela přijmout.

V ČR se ptačí chřipka objevila minulý týden zhruba po deseti letech. Veterináři kvůli ní zakázali chov ptactva v komerčních chovech venku ve volném výběhu, a to pod hrozbou dvoumilionové pokuty.

Opatření platí do odvolání, stejně jako již dříve vydaný zákaz pořádání výstav ptactva, chovatelských soutěží nebo soutěží poštovních holubů. Na ostravském výstavišti Černá louka se například v neděli budou konat tradiční Fauna trhy. Organizátoři už na webových stránkách upozorňují, že kvůli výskytu ptačí chřipky bude akce tentokrát bez okrasného ptactva, drůbeže a holubů.

Foto dne