Ostravská jatka: Vítězný návrh chceme mít do léta, říká primátor

17.2.2017 05:03 Společnost 0

Jistotu kvalitního výsledku by měla Ostravě garantovat nedávno zahájená architektonická soutěž na rekonstrukci historické budovy bývalých jatek. Primátor Tomáš Macura oznámil, že o vítězi má být jasno před letními prázdninami.

Ostravská jatka: Vítězný návrh chceme mít do léta, říká primátor

Historická jatka v Ostravě by se mohla dočkat nové podoby v roce 2020 (Foto: Tomáš Svoboda/Magazín PATRIOT)

Město, které unikátní památku stojící v lokalitě Porážkové ulice nedaleko centra loni koupilo za 80 milionů korun, už koncem ledna oslovilo v rámci tzv. vyhlášené soutěže pět architektonických kanceláří, mezi kterými jsou tuzemské i zahraniční.

„Na přelomu dubna a května oslovíme maximálně deset soutěžících, kteří pro druhé kolo soutěže předloží podrobnější návrhy. O vítězi chceme rozhodnout ještě před letními prázdninami. Na základě souhlasu zastupitelů zadáme vítězi zakázku na přípravu kompletní projektové dokumentace. Realizace vítězného návrhu by mohla začít v polovině roku 2018,“ uvedl ostravský primátor Tomáš Macura.

Mezi pěticí oslovených tvůrců jsou konkrétně pražský akademický architekt Petr Hájek, architekt Robert Konieczny s KWK PROMES z Katowic, Arch. DI Arkan Zeytinoglu z Vídně, Arch. Irakli Eristavi ze společnosti zerozero s.r.o. z Prešova a architektonická kancelář Wenink, Holtkamp Architecten z Eindhovenu.

Soutěž je nastavena tak, že do pátku 24. února do 10 hodin mohou odevzdávat své žádosti o účast v soutěži i další zájemci mimo oslovenou pětici. Posledním dnem pro odevzdání soutěžních návrhů vyzvaných soutěžících je pak pátek 21. dubna 2017.

V soutěžní porotě jako tzv. závislí zasednou kromě primátora také radní města Lukáš Semerák a Marek Pokorný, ředitel galerie Plato Ostrava, která bude sídlit v prostorách zrekonstruovaných jatek. Dále to jako nezávislí porotci budou pražská architektka Pavla Melková, brněnský architekt Zdeněk Fránek, architekt Pavol Paňák z Bratislavy a architekt Ivan Reiman z Berlína.

„Zvolenou formou soutěže má zadavatel jistotu účasti špičkových architektonických kanceláří a neuzavírá se před dalšími, čímž vytváří tolik žádoucí konkurenční prostředí. A to ve smyslu kvality a nikoliv ve smyslu například dumpingu, protože strop ceny jak realizace, tak projektu je soutěžními podmínkami omezen,“ řekl organizátor soutěže, brněnský architekt Ludvík Grym.

Pokud bude soutěž i projekční část probíhat podle plánu, mohly by být samotné stavební práce dokončeny v roce 2020 s tím, že vedle zamýšlených výstavních či koncertních prostor se budou zvažovat i komerční typu kavárny či restaurace. Náklady se odhadují na 100 milionů korun, což je podle primátora částka, kterou bude Ostrava schopna zaplatit z běžného rozpočtu.

Tomáš Svoboda |

Přečtěte si více z rubriky "Společnost", nebo přejděte na úvodní stranu.

Podobné články

, , , , , , , , , ,

Patriotmagazin.cz využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.