Společnost
23/05/2024 Petr Broulík

Ostrava pomůže opravit porubský zámek, kopuli i fasády domů v koloniích

Foto: se souhlasem Zámku Poruba

Aby byla Ostrava krásnější, a aby její stavby ladily kolemjdoucím. Takový význam mají dotace města, jimiž magistrát každoročně přispívá majitelům na obnovu jejich domů.

Také letos Ostrava podpoří celkem sedm žádostí majitelů, kteří chtějí opravit své městské domy. Další tři vlastníci získají dotaci na projekty obnovy sakrálních staveb v Ostravě.

Město vyzvalo majitele významných staveb dvakrát. Vybraným sedmi žadatelům, kteří projevili zájem o dotaci na úpravy městských domů a industriálního dědictví, přispěje celkem čtyřmi miliony a 220 tisíci korunami.

Dotaci ve výši 301 tisíc korun má získat bytové družstvo G. Klimenta 4 na opravu sgrafitové fasády a bytové družstvo Porubská 549/18 na opravu fasády a balustrád ve výši 1,5 milionu korun. Celkem 241 tisíc korun získá od města také společenství vlastníků domu Českobratrská 1887 na opravu střešního pláště kopule a částku 408 tisíc korun získá projekt druhé fáze záchrany Zámku Poruba na obnovu jižního křídla zámku.

Celkem 520 tisíc korun získá na opravu jeden z domů ve Vítkovické Štítové kolonii na ulici Nerudově, a taktéž ve Štítové kolonii v ulici Tržní pak opraví fasádu řadového domu za 750 tisíc korun. Oprav se dočká také střecha bytového domu v ulici Porubské ve výši 500 tisíc korun.

Město přispěje církvím na opravy sakrálních staveb

Komise doporučila poskytnout dotaci i třem vlastníkům ze sedmi přihlášených sakrálních staveb, a to z důvodů historického a kulturního významu těchto staveb. Město na ně celkem poskytne 1 230 000 korun s tím, že stavební práce musí majitelé provést do 30. června příštího roku.

Dotaci ve výši 465 tisíc má získat Římskokatolická farnost Ostrava Vítkovice na obnovu střešní krytiny jihozápadní věže kostela sv. Pavla na Mírovém náměstí, dále pak Římskokatolická farnost v Mariánských Horách na opravu vstupního schodiště kostela Panny Marie Královny ve výši 300 tisíc korun, a nakonec Římskokatolická farnost v Ostravě Radvanicích na obnovu části fasády kostela Neposkvrněného Početí Panny Marie na Těšínské ulici ve výši 465 tisíc korun.

Město Ostrava také v letošním roce přispěje dotacemi k obnově významných památek, městských i sakrálních staveb. Díky tomuto dlouhodobě úspěšnému programu se již podařilo vrátit půvab desítkám historických staveb na území města a přispět tak i k optimálnějšímu využití budov. Pro letošní rok bylo z rozpočtu opět vyčleněno pět a půl milionu korun.

Díky dotacím se daří obnovovat původní krásu ostravských staveb

„Dotační program vyhlašujeme již patnáct let, stal se důležitým nástrojem a pomocníkem při udržování architektonického dědictví Ostravy. Majitelé nemovitostí každoročně využívají pomoci města a daří se tak postupně obnovovat původní krásu historických staveb, na jejichž obnovu mnohdy jejich majitelé nemají potřebné finance,“ připomněla náměstkyně primátora města Ostravy Hana Tichánková.

Město vyhlásilo výzvy na tyto dotace v prosinci loňského roku. Žádosti bylo možné podávat od letošního ledna do března. Stavby, které získají dotaci, vybírala komise muzejní, letopisecká, názvoslovná a heraldická rady města.

Dotace pomohly i domům ve stylu sorely

Příspěvek města na jeden projekt může dosáhnout částky od 50 tisíc do 1,5 milionu korun a může pokrýt maximálně polovinu přímých nákladů, zbytek hradí majitel objektu. Z těchto dotací města už majitelé v minulosti opravili celou řadu významných kulturních památek na území Ostravy, například katedrálu Božského spasitele v Moravské Ostravě. Dotace pomohly zpřístupnit Starou kotelnu, zachránit těžní stroj v areálu dolu Hlubina či opravit kostel svaté Anny v Ostravě-Polance.

V minulém roce Ostrava finančně podpořila renovaci fasády posledního neopraveného domu v městské památkové zóně Poruba na Hlavní třídě, který je ukázkou architektury ve stylu sorely, opatřen patrovými a korunními římsami, polopilíři s iónskými hlavicemi či šambránami.

Obnovy se dočkal také dům v centru města na ulici 28. října, postavený v letech 1920–1930 ve stylu art deco. Díky dotacím bylo možno v něm vyměnit devět výkladců, směřujících do ulice. Repase oken se dočkal také Vítkovický zámek, který je kulturní památkou.

Dotace města pomohly rekonstruovat i domy v takzvané Štítové kolonii, bytové domy na Masarykově náměstí a památky Landeku. Připomenout lze i opravu fasády budovy s názvem „Hudební svět“ na Havlíčkově nábřeží.

Sdílejte článek