Nejnovější zprávy: Na Majálesu Ostrava 2019 ​vystoupí také Mig 21 a Ben Cristovao! ​Na Landeku opět fárá koník Ferdinand, připomíná osudy pomocníků havířů

Společnost

Ostrava nevybrala žádný návrh, tábor Hanke připomene jen deska

​V místě bývalého internačního tábora Hanke v Ostravě, kde byli v květnu až červnu 1945 mučeni a popravováni bez soudu němečtí obyvatelé, vznikne pietní místo.

Město ale nevybralo žádný z návrhů z výtvarné soutěže, v místě tak bude umístěna pouze pamětní deska s nápisem, řekl dnes novinářům primátor Tomáš Macura (ANO).

"Vypsali jsem kvůli ztvárnění toho pietního místa výtvarnou soutěž. Přihlásilo se nám 17 návrhů, nakonec porota nevybrala žádný z těch návrhů, protože byly přece jen trochu příliš avantgardní. Možná v jiné ploše, v jiném místě a jiném čase by se hodily," řekl primátor.

Město tak nakonec rozhodlo, že do míst nedaleko křížení ulic 30. dubna a Nádražní umístí pouze jednoduchou pamětní desku. Náklady na její pořízení by neměly přesáhnout 100.000 korun.

"Přiklonili jsme se nakonec k řešení velmi střízlivé pamětní desky, která bude zasazena do země. Ponese předem odsouhlasený nápis a bude obsahovat QR kód, přes který se bude moci zájemce dozvědět více informací, včetně jmenného seznamu osob, které v tom táboře našly smrt," podotkl Macura.

Deska by v místě měla být instalována do poloviny června.

Internační tábor byl zřízen v místech, kde původně byly sklady povoznické firmy Hanke. "Bohužel, pro historii našeho města se tam děla zvěrstva, bez jakéhokoliv soudu a práva tam byly popraveny a hlavně před tím mučeny a znásilňovány stovky lidí," uvedl již dříve Macura.

V táboře přišlo o život 231 lidí. Podle primátora se chce město tímto způsobem vypořádat s minulostí.

Foto dne