Nejnovější zprávy: Výročí: 19. dubna 1959 si Baník poprvé zahrál na Bazalech Řidič dodávky v Ostravě přejel dítě i s kolem, od nehody ujel

Společnost

Ostrava chce atraktivnější nábřeží u Ostravice. Podívejte se, jak bude vypadat!

O poznání příjemnější lokalitou než dosud by se mělo stát ostravské nábřeží řeky Ostravice, a to zejména v úseku od mostu Miloše Sýkory po hradní lávku. Město již představilo záměr urbanistického řešení a počátkem února také vybralo projektanta, který zpracuje technickou dokumentaci.

„Již loni na podzim jsme nechali zpracovat urbanistické řešení veřejného prostoru přiléhajícího k řece Ostravici v centru města v úseku mezi mostem Miloše Sýkory a hradní lávkou. Základní myšlenkou byla oprava okolí pomníku, navazujících ploch a bezbariérové napojení na cyklostezku,“ uvedla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

Podstatou projektu, pro který zpracuje dokumentaci ostravská architektonická kancelář Arkos, revitalizace pravého břehu řeky Ostravice je propojení stávající plošiny u „Sýkorova pomníku“ přes obnovenou, prodlouženou pěší komunikaci na cyklostezku, vybudování stupňovité terasy s posezením a vyhlídkou na řeku a úprava celého území až po loděnici.

Od severní části u Sýkorova mostu postupně dojde k vyčištění svahů a zeleň bude doplněna o výsadbu keřů, trvalek, popínavých a převislých rostlin na nábřežních zdech a nový trávník z květnaté luční směsi. „Zhruba v polovině řešeného území se nacházejí ruiny mostního pilíře bývalé Střelniční lávky. Chtěli bychom je zrekonstruovat podobně, jako je tomu na moravské straně řeky,“ upřesnila náměstkyně.

V rámci projektu se počítá také s instalací nového městského mobiliáře u loděnice, úpravou mola pro vodáky a výstavbou venkovního ohniště či workoutového hřiště. „Víme, že okolí řeky Ostravice je vyhledávanou lokalitou pro relaxaci a sportování. Dalšími úpravami bychom z něj chtěli vytvořit ještě atraktivnější místo,“ dodala Šebestová.

Nápadů je více, třeba Malá Kodaň nebo dříve Marina

V rámci plánů architektů na oživení centra Ostravy se lokalita nábřeží řeky Ostravice vyskytuje se železnou pravidelností. Například podle vize tzv. Malé Kodaně, kterou čtenáře Magazínu PATRIOT před časem provedl architekt Ondřej Vysloužil, je to místo, které si zaslouží přímé spojení s centrem města. Samo o sobě je pak jako stvořené pro pobytová mola a posezení.

Zkrátka je zřejmé, že řeka v sobě skrývá potenciál, který zatím není zcela využit. Dlužno však dodat, že za poslední roky nábřeží notně ožilo, ať už po kulturní či gastronomické stránce.

Svého času bylo ve hře dokonce založení přístavu, který by na Ostravici dostal velké lodě. Kotvily by v centru města a nabízely restaurační či relaxační služby. Projekt zvaný „Marina Ostrava“ inicioval ostravský podnikatel Vlastimil Sládek, který mimo jiné stojí i za ideou městské lanovky a který také podobně jako ostatní tvůrci poukazoval na nevyužité říční bohatství.

O tom, který z nápadů se nakonec povede uskutečnit a kdy to vůbec bude, se teprve rozhodne. Jisté je jedno, poklidný relax u řeky má své kouzlo, o které by se Ostravané neměli nechat ochudit.

Fotogalerie

Foto dne