Nejnovější zprávy: Město Ostrava může postavit novou tramvajovou trať i bez souhlasu obvodů Ostrava v běhu času: Stará škola na Zádvoří kdysi a dnes

Politika

Opozice moravskoslezské koalici po roce vlády vytýká nečinnost

Bez větších konfliktů s opozicí se v Moravskoslezském kraji obešel první rok vlády koalice, kterou vytvořilo vítězné hnutí ANO spolu s ODS a lidovci.

Bývalý hejtman Miroslav Novák z nejsilnější opoziční strany ČSSD vytýká krajskému vedení především nečinnost a málo vlastních projektů.

Podle současného hejtmana Ivo Vondráka (ANO) naopak nynější koalice dokázala zavést řadu nových věcí. Koalice má v pětašedesátičlenném zastupitelstvu většinu 36 hlasů.

„Neměli jsme mnoho střetů, protože koalice se v prvním roce držela hesla: Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Dokončili naše projekty, v podstatě přijali téměř beze změn náš rozpočet, který jsme připravovali,“ míní Novák.

Podle něj například nově zahájených investičních akcí bylo v kraji málo, což je chybou zvláště v době, kdy se ekonomice daří. Do budoucna je zvědavý především na naplnění předvolebních a programových slibů koaličních partnerů, jako byly například nové letecké linky na mošnovském letišti, zastavení úbytku obyvatelstva kraje či dostavba prodloužené Rudné.

„Je to mírně jízlivá připomínka, protože vím, že to není jednoduché. Jsem rád, že pánové a dámy poznali, že život není o předvolebních heslech na billboardech, ale že realita je mnohem složitější,“ řekl Novák.

Koalici naopak pochválil za stabilitu a věcnou komunikaci s opozičními uskupeními, kde jsou kromě ČSSD ještě komunisté a SPD-SPO. „Musím říct, že ze začátku jsem měl obavy, že bude převládat v mnoha případech ideologie, ta tedy viditelná není,“ podotkl Novák.

Hejtman Vondrák v reakci na tyto výtky uvedl, že koalice nepřišla na kraj s tím, že by chtěla bořit to, co v minulosti v regionu začalo bývalé vedení. „Myslím si ale, že vznikla celá řada nových projektů, které jsme otevřeli a minulé vedení je nemělo ve svém plánu,“ řekl Vondrák.

Podle něj je to například vybudování Moravskoslezského inovačního centra, které nabízí pomoc podnikatelům v řadě oblastí a aktuálně spolupracuje s několika desítkami podnikatelů. „To je věc zcela nová, kterou jsme nastartovali a začali se jí věnovat,“ míní Vondrák.

Podle něj se koalice výrazně zaměřila i na oblast školství a zahájila pilotní projekt, který využívá prvky duálního vzdělávání a má umožnit užší propojení středních škol s průmyslovými podniky. „To si myslím, že je výjimečné. Další věc, která si myslím, že je důležitá, je to, co jsme nazvali chytrým regionem. A výsledky jsou vidět. Připravili jsme koncept, definovali jsme pět oblastí, kterým se chceme věnovat a vypsali jsme na to program,“ podotkl Vondrák.

Hejtman připomněl, že například žádosti o kotlíkové dotace kraj přijímá elektronicky, což dříve nebylo možné. Nová koalice dle něj také zvýšila finanční prostředky do kultury nebo dokázala vyřešit problém s odstraněním zhruba 7000 tun materiálu z lagun po někdejší chemičce Ostramo, který je už šest let uskladněn v areálu bývalých papíren ve Vratimově u Ostravy.

Je vypsán tendr na jejich odstranění a do poloviny příštího roku by vše mělo být dořešeno.

Foto dne