Kultura
07/07/2023 Petr Sobol

Opavský cyklus JFO pokračuje, pianista Vondráček doma zahraje Rachmaninova

V jedinečných prostorách kostela svatého Václava v Opavě vystoupí místní rodák a světově uznávaný pianista Lukáš Vondráček a Janáčkova filharmonie pod vedením rumunského dirigenta Gabriela Bebeselei, který vystupuje s renomovanými orchestry po celém světě.

Tímto koncertem pokračuje v neděli 9. července od 19 hodin pátá sezona opavského symfonického cyklu JFO. Jeho srpnovými hosty budou houslista Jiří Vodička a violoncellista Jakub Fišer, orchestr se představí pod taktovkou svého šéfdirigenta Vassily Sinaiského. Na zářijovém koncertu ho historicky poprvé povede Andreas Ottensamer, který je nejen dirigentem, ale také sólo klarinetistou Berlínské filharmonie. Za klavír se posadí přední korejský pianista Won Kim. Vstupenky na tyto koncerty jsou ještě v prodeji.

„Na druhém opavském koncertu zazní díla dvou zástupců hudebního romantismu, jejichž dobu vzniku dělí celé dekády. Tvorba Franze Schuberta spadá do první poloviny 19. století, Sergej Rachmaninov je pak posledním mohykánem romantismu ve století dvacátém. Schubert byl mimo jiné geniálním melodikem, Rachmaninov kosmopolitním pianistou a skladatelem. V neděli uslyšíme nejoblíbenější ze čtyř jeho koncertů, a to Druhý klavírní koncert a také jeho první, mladistvou a nedokončenou symfonii. Naopak Schubertova ´Nedokončená´ symfonie je velmi zralým dílem svého autora. Rachmaninův koncert zazní v podání Lukáše Vondráčka, jehož hudební přístup je mimořádně originální a odvážný, hra pak bez jakýchkoliv technických limitů a s absolutní koncentrací a emocemi – je naprosto fenomenální,“ uvedl ředitel JFO Jan Žemla.

Lukáš Vondráček vystoupil poprvé veřejně ve čtyřech letech. Jako patnáctiletý v roce 2002 debutoval s Českou filharmonií a Vladimirem Ashkenazym, po tomto debutu následovalo velké turné po USA. Jeho přirozená a jistá muzikalita a pozoruhodná technika sklízely obdiv po celém světě. Dosáhl celosvětového uznání i ziskem řady mezinárodních ocenění. Po ukončení studií na Hudební akademii v Katovicích a na vídeňské konzervatoři získal Artist Diploma na bostonské New England Conservatory, kde s vyznamenáním promoval v roce 2012.

Gabriel Bebeşelea je šéfdirigentem Filharmonického orchestru George Enescua v Bukurešti a uměleckým ředitelem souboru dobových nástrojů a festivalu Musica Ricercata. Stal se vůbec nejmladším šéfdirigentem v Rumunsku, když byl v roce 2011 jmenován šéfdirigentem Rumunské národní opery v Iaşi. Věnuje se výzkumu a úspěšnému znovuobjevování hudby. Je vítězem dirigentských soutěží Lovro von Matačiće (Záhřeb 2015) a Jeunesses Musicales (Bukurešť 2011). V roce 2018 obhájil doktorát na Národní hudební univerzitě v Bukurešti.

Sdílejte článek