Cestování
18/01/2024 Petr Sobol

Od Pacifiku k Atlantiku. Rodačka z Havířova míří na pouť Jižní Amerikou

Foto: se souhlasem Nicoletty Havlové

Čtyřiadvacetiletá rodačka z Havířova Nicolette Havlová za pár dní vyráží na velké pěší dobrodružství do Jižní Ameriky, ve kterém nebude chybět drobný otisk legendárních českých cestovatelů Zikmunda a Hanzelky.

Velmi náročný přechod přes poušť Atacama v Chile pokračuje přes pětitisícové Andy do Argentiny přes Paraguay až do džunglovité Brazílie a čítá celkem zhruba 3500 kilometrů. Ve zkratce: Od Pacifiku k Atlantiku.

Mladá dívka by na cestě měla strávit odhadem čtyři až šest měsíců. V dálkových pochodech však není žádným nováčkem. Vždyť před třemi lety se vypravila pěšky do Istanbulu na podporu české komunity v rumunském Banátu, do kterého v průběhu cesty také zavítala. Tehdy zdolala 2025 kilometrů za 104 dnů, vybrala ve sbírce pro krajany necelých 170 tisíc korun a jako pomyslný bonus si z cesty domů přivezla fenku Svili, která se k ní připojila na bulharském smetišti.

„Upřímně nevím, kterou obavu si mám vybrat dříve. Tak nějak se ale snažím držet se přesvědčení, že v životě nakonec všechno dopadne tak, jak má. Jednu obavu však jmenuji za všechny. Je to ta jazyková. Portugalština je pro mě španělskou vesnicí. Španělštinu jsem použila naposledy na střední škole před šesti lety. Když mě přítel, který španělštinu ovládá, nedávno zkoušel, zapamatovala jsem si z toho všeho jedinou větu: ‚¿Puedo pagar por el pájaro amarillo?‘ tedy ‚Mohu zaplatit za žlutého ptáka?‘ Tak pevně věřím, že se ta věta nějak využije, jinak to bude nešťastné,“ usmívá se Havlová.

Mladá dívka sice může působit lehkovážně, ale její blížící se pouť, a zejména ona argentinská zastávka v místech, kde se zdržovali známí čeští cestovatelé, má opět trochu větší hloubku. Nicolette Havlová se svou poutí po Jižní Americe snaží přes sbírku s názvem 3 500 km pěšky Jižní Amerikou pro českou komunitu v Argentině na crowdfundingové platformě Donio vybrat peníze na renovaci historického muzea v městečku Presidencia Roque Sáenz Peña, coby jediného československého muzea v Latinské Americe.

Výbava na cestu do Jižní Ameriky

„Dějiny zdejších osadníků z Moravy a Čech tu mají skutečně více než stoletou historii. Vedle tvrdé práce na bavlněných polích vytvořili již v roce 1917 na popud samotného T.G. Masaryka krajanskou komunitu. Ta získala brzy své vlastní sídlo a stala se místem, kde se krajané scházeli. Vyjma různorodých kulturních akcí bylo hlavní udržovat lidové zvyky a tradice a nezapomenout na své kořeny. Cestovatelé Hanzelka a Zikmund toto všechno věděli a krajany ve městě Presidencia Roque Sáenz Peña později na své cestě po Jižní Americe navštívili. Aktuálně se v prostorech, kde složili hlavu během své návštěvy, vyučuje český jazyk, a to i díky podpoře České republiky, která na krajany nezapomněla,“ uvedl Petr Táborský, který právě v tomto místě aktuálně působí jako učitel.

Na to, aby mohla cestovatelka naše krajany potkat, bude ale muset nejdříve ujít pořádný kus cesty. Na svou výpravu se však připravuje už více než rok, intenzivně pak poslední čtyři měsíce, a věří, že je připravena případné problémy řešit. Pro jistotu však prošla zdravotnickým kurzem ZDRSEM – Horal, který učí lidi nejen první pomoci ve ztížených podmínkách divočiny, a získala certifikaci Národní horský průvodce. Zkušebně si také vylezla na gruzínskou pětitisícovku Kazbek, aby si okusila vliv nadmořské výšky na své tělo.

V neposlední řadě absolvovala i kurz sebeobrany, nicméně doufá, že této nově nabyté schopnosti nebude muset na cestě nikterak využít. Jedno je však už v tuto chvíli jisté. Pokud se mladé Češce plánovaný přechod podaří, přiblíží se tím jednomu svému životnímu cíli. Tím je ujít sama alespoň tisíc kilometrů na každém obydleném kontinentu. Po jejím návratu plánuje nejen cestovatelské přednášky, ale možná také další knihu. O svém evropském putování loni v březnu vydala prvotinu Pouť k branám Orientu.

Sdílejte článek