Byznys
15/02/2016 Jaroslav Baďura

Oceláři protestují v Bruselu proti levné čínské oceli

Zástupci ArcelorMittal Ostrava, Tiřneckých železáren či Vítkovice Steel jsou dnes součástí masivní demonstrace, kterou na dnešek svolala asociace průmyslových odvětví AEGIS Europe. Důvodem je rostoucí dovoz dumpingového zboží do Evropy a reálná hrozba udělení statutu tržní ekonomiky Číně.

V ohrožení tak jsou pracovní místa, růst a spravedlivá hospodářská soutěž na evropském trhu s ocelí a dalšími komoditami. Demonstrace se podle organizátorů zúčastní přibližně pět tisíc zaměstnanců zpracovatelského průmyslu (ocel, hliník, keramika, sklo a další).

Za evropské podniky koncernu ArcelorMittal včetně ostravské huti se zapojí 1600 pracovníků. Spolu s hutníky z ArcelorMittal Ostrava vyrazili do Bruselu také zástupci Třineckých železáren a Vítkovice Steel.

„Čína během posledních 18 měsíců zdvojnásobila dovoz levné, státem subvencované oceli do EU, což v evropském ocelářském průmyslu vede k uzavírání výrobních kapacit a ztrátám pracovních míst,“ upozorňuje Tapas Rajderkar, generální ředitel a předseda představenstva ArcelorMittal Ostrava, který se demonstrace v Bruselu osobně účastní.

Čína ročně vyrábí přibližně 400 milionů tun oceli nad rámec vlastní spotřeby, přičemž poptávka po oceli na evropském trhu se pohybuje kolem 150 milionů tun.

Nadbytečné výroby se Čína zbavuje vývozem za dumpingové ceny, kterým evropští výrobci nejsou schopni konkurovat, čímž přicházejí o svůj podíl na trhu. Podle Evropské asociace výrobců oceli (EUROFER) způsobily levné dovozy v Evropě Jen v loňském roce cca 40% pád cen oceli, který se v letošním roce dále prohlubuje.

EU má stanovena kritéria, komu může statut tržní ekonomiky udělit. V roce 2011 Čína splňovala jen jedno z pěti kritérií. Od té doby se plnění kritérií nehodnotilo, protože Čína se dalšího hodnocení nezúčastnila.

„Evropa nyní stojí před rozhodováním, zda Číně udělit statut tržní ekonomiky. Kdyby byl statut udělen, přišli bychom o možnost bránit se proti neférovým dovozům. Pokud máme oceli z Číny na evropském trhu konkurovat, musí pro čínské výrobce platit stejná pravidla hry, a to včetně ekologických aspektů, “ dodává Rajderkar.

Výroba levné oceli v Číně, která se nyní dováží do Evropy, má přibližně o polovinu větší dopad na životní prostředí než srovnatelné výrobky z EU. Evropa se navíc zavázala emise dále snižovat v rámci EU ETS a jen plánovaná reforma systému povolenek na 4. období (2021–2030) má mít na evropské výrobce oceli dopad ve výši 34 miliard eur. To jsou náklady, se kterými výrobci v Číně počítat nemusí a které výrobu v Evropě dále prodraží.

Odhady EUROFERu hovoří o ohrožení až 3,5 milionu pracovních míst v Evropě, z toho 350 tisíc v hutnictví. V Moravskoslezském kraji je podle Rady hospodářské a sociální dohody (tripartity) v hutních podnicích přímo ohroženo 15 tisíc pracovních míst a dalších až 45 tisíc navázaných pracovních míst.

Sdílejte článek