Nejnovější zprávy: Dračí lodě na Hartě a Nohavica v Porubě. Zveme na Top 10 akcí tohoto týdne! Ve Frenštátě se skákalo na počest Jiřího Rašky. Memoriál má zvuk nejen u místních

Politika

Nytra, Racek, Strachoň. Podzimní volby do Senátu už mají první kandidáty

Na podzim budou lidé volit nejen nové složení krajského zastupitelstva, ale také senátora do ostravského volebního obvodu, do něhož spadá například Slezská Ostrava nebo Moravská Ostrava a Přívoz. Většina politických stran už oznámila, kdo za ně bude v senátních volbách kandidovat.

Současný senátor volebního obvodu č. 70 Ostrava-město Antonín Maštalíř (ČSSD), bývalý starosta Slezské Ostravy, Senát na konci roku opustí. Pokračovat už nechce.

„Myslím, že by měli dostat příležitost mladší. Navíc mám zdravotní problémy, a kdybych ve volbách uspěl, končil bych už téměř v sedmdesáti. A to nechci,“ uvedl pro server iDnes 63letý politik.

Lidovci do voleb nominují známou osobnost, režiséra, publicistu a bývalého ředitele ostravského studia České televize Ilju Racka. Ten už do Senátu kandidoval v roce 1996, ale nebyl úspěšný.

Jméno senátního kandidáta oznámila i ODS – o hlasy voličů bude usilovat ředitel moravskoslezských hasičů Zdeněk Nytra. Je pravděpodobné, že bude kandidovat na společné kandidátce ODS a TOP 09.

Komunisté nominují do senátních voleb současného náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje Ivana Strachoně, který má na kraji na starost cestovní ruch, investice, majetek a územní plánování. Strachoň bude kandidovat i v krajských volbách.

ČSSD bude kandidáta vybírat v polovině dubna. Kandidátem sociálních demokratů bude jeden ze tří zájemců – bývalý zástupce ředitele ostravské policie Josef Pravda, předseda ČSSD v Radvanicích a Bartovicích Vladimír Majer nebo primář neurochirurgie Městské nemocnice Ostrava Marian Starý.

Znovu se do Senátu pokusí vrátit starostka Mariánských Hor Liana Janáčková, která senátorkou byla v letech 2004 až 2010. Ta bude ostatně kandidovat i v krajských volbách jako jednička Nezávislých.

 

Foto dne