Společnost
24/03/2017 Tomáš Svoboda

Nová expozice v Dolní oblasti! Ukáže, jak měla vítkovická ocel bránit republiku

Již tuto sobotu se veřejnosti v ostravské Dolní oblasti Vítkovice otevře nová unikátní expozice. Bude věnována práci bývalých Vítkovických železáren na výstavbě pohraničního opevnění v Československu v letech 1935 až 1938.

Nová expozice by měla potěšit nejen milovníky techniky, ale také všechny patrioty a fanoušky historie a moderních dějin Československa a České republiky.

Výstava s výstižným názvem „Vítkovická ocel pro obranu republiky“ bude pro veřejnost poprvé zpřístupněna již tuto sobotu 25. března od 10 hodin. Umístěna je v prostoru pod těžní věží v areálu bývalého dolu Hlubina v Dolních Vítkovicích a návštěvníci si ji budou moci prohlédnout jako součást oblíbeného „Uhelného okruhu“, který startuje z informačního centra pod Bolt Tower.

Unikátní expozice bude návštěvníkům ukazovat, jakým způsobem se někdejší Vítkovické železárny podílely na výstavbě pohraničního opevnění, které mělo sloužit především jako ochrana před agresí ze strany nacistického Německa.

Vítkovice nebyly náhodnou volbou!

Podle historických faktů nebyla volba Vítkovických železáren jako jednoho z hlavních výrobních podniků pro obranu vlasti vůbec náhodná.

V době 30. let byly totiž vybaveny nejmodernějšími elektroocelářskými pecemi umožňujícími výrobu i těch největších odlitků, tedy i masivních pancéřových zvonů, které se osazovaly například do tzv. pěchotních srubů.

Je zdokumentováno, že první objednaný zvon byl v Ostravě vyroben a následně dodán v červnu 1936 pro zkušební pěchotní srub „Jordán“ v Brdech, který se dodnes zachoval.

Jeden z pěchotních srubů v linii opevnění Darkovičky u Hlučína

Jeden z pěchotních srubů typu MO-S-21 „Jaroš“ stojící v linii opevnění Darkovičky u Hlučína

V polovině roku 1936 se výstavba objektů těžkého opevnění rozběhla na plné obrátky,  a tak bylo třeba zajistit sériovou výrobu pancéřových zvonů a kopulí. V posledních květnových dnech obdržely Vítkovické železárny souhlas k okamžitému zahájení výroby zvonů tzv. I. série pro objekty budované na Ostravsku.

Kromě vítkovického podniku byly ocelářskou produkci takového druhu schopny zajišťovat částečně také Třinecké železárny a plzeňská Škodovka. Bohužel, vše zhatily mnichovské události roku 1938, po kterých se již ve výrobě zvonů a kopulí nepokračovalo.

Spoustu mimořádně kvalitních pancéřových prvků ze srubů pohraničního opevnění vytrhala německá armáda, a to i za cenu vysokých nákladů. Destrukce objektů se však nezastavila ani po skončení války…

Sdílejte článek