Nejnovější zprávy: Karel Reisz, nejslavnější Ostravan ve světě filmu Kdysi hornický sirotčinec, dnes moderní dětský domov Čeladná oslavil 100 let

Společnost

Nejlepší zápas, jaký Ostrava zažila: oslabený Baník před 40 lety porazil slavný Bayern!

Jsou události, které se stanou opravdu výjimečně, zkrátka jednou za sto let. Platí to i pro život nejslavnějšího ostravského klubu, Baníku, který se "jen" jedinkrát za dosavadních 94 let svojí existence dotkl absolutního vrcholu. Přesně před čtyřiceti lety na Bazalech porazil tehdejšího, a shodou okolností i dnešního, lídra světového fotbalu - Bayern Mnichov!

Stalo se tak v rámci 2. kola Poháru mistrů evropských zemí 1976/1977, který hrál Baník poprvé ve své historii. Po „zahřívacím“ vyřazení norského Stavangeru se mu do cesty postavil protivník z nejsilnějších. Mnichovský Bayern, jehož osu tvořili mistři světa z roku 1974, kterými byli Franz Beckenbauer, Gerd Müller, Sepp Maier či Uli Hoeness.

Hráči světové extratřídy přijeli předvést svůj um na Bazaly ve středu 20. října 1976. A podle odhadů je neměla čekat až tak velká dřina, protože Baníku zůstalo kvůli zraněním z mužstva jen torzo. Chybělo hned sedm hráčů (!), a to včetně opory zadních řad, kapitána Rostislava Vojáčka, jehož absenci mohl kvitovat snad leda kanonýr soupeře Müller…

Do Ostravy přijížděl „skromný“ Bayern

Bayern však už svými předzápasovými řečmi potvrdil, že do Ostravy přijeli opravdoví profíci ze západního Německa. „Jdeme do zápasu s tím, že nás čeká tvrdý a těžký soupeř. Myslím, že vzhledem k těmto očekáváním by pro nás remíza byla úspěchem. A neberte to jako přehnanou skromnost,“ prohlásil legendární „Císař“ Beckenbauer, od kterého to byl kompliment těžké váhy, a jak se ještě dozvíme, nebyl jediný.

Velký večer ostravského fotbalu měl všechno, co k výjimečným zážitkům patří. Hlavní bylo, že fanaticky povzbuzující Bazaly, na které dorazilo dnes neuvěřitelných 32 tisíc diváků, viděly parádní výkon milovaného „Baníčku“. Přitom se možná i někteří skalní fanoušci teprve během hry seznamovali s „neznámou“ sestavou, v níž kromě Vojáčka scházeli borci jako Libor Radimec, Lubomír Knapp, Zdeněk Šreiner či Rostislav Sionko.

Nadšený a bojovný fotbal v podání oslabených baníkovců, kteří navíc přidali během prvních třiceti minut dvě branky, byl pro fanoušky až šokující. V lize se totiž jejich oblíbencům příliš nevedlo. Utkání proti Bayernu však proměnili v rovnocennou partii, v níž svůj úvodní tlak skvěle zúročili díky gólům útočníků Zdeňka Lorence a Vernera Ličky.

Osamocený útočný „zabiják“ Müller sice trefil v prvním poločase tyč, ale jinak spíše splynul s ospalým a opatrným projevem celého Bayernu. To se změnilo po přestávce, kdy si německý protivník zřejmě uvědomil vážnost situace a chtěl s dvoubrankovým mankem něco udělat. Povedlo se to právě Müllerovi, proti jehož přesné hlavičce neměl šanci do té doby neprůstřelný Pavol Michalík zasáhnout (viz záznam tohoto gólu na Youtube kanálu).

Úkol splnili na 200 procent!

Přestože do konce duelu zbývalo ještě ukrutně dlouhých 40 minut, Baník se ani navzdory nervozitě a postupné ztrátě sil nevzdal sebemenší možnosti zaútočit. Rozhodnout mohl třeba Zdeněk Svatonský, jehož střela jen těsně minula šibenici Maierovy branky. Závěr pravděpodobně nejlepšího fotbalového zápasu, který byl kdy v Ostravě k vidění, se už nesl ve znamení urputného bránění baníkovců, kteří s vypětím sil dokázali nemožné.

Porazili 2:1 Bayern Mnichov, který byl v těch časech trojnásobným vítězem Poháru mistrů! Euforie byla neskutečná. „Náš úkol jsme splnili na dvě stě procent. Mrzí mne, že jsem dostal gól, ale Gerd Müller je světová extratřída,“ řekl novinářům gólman Michalík. „Nejlepší zápas a publikum, jaké jsem kdy zažil,“ doplnil ho kolega Svatonský.

Přestože to nejspíše ani ve snu nečekal, musel stejně jako před zápasem i po něm smeknout také slavný Beckenbauer. „Chtěl bych poděkovat ostravskému publiku za výborné sportovní prostředí, ostravští fotbalisté ve mně zanechali výborný dojem,“ chválil tehdy lídr německého mistra.

Skutečnost, že šlo o mimořádný fotbal, pěkně dokreslují slova jeho kouče Dettmara Cramera: „Odveta bude perná. Myslím, že diváci viděli hru, která je požitkem i pro náročné publikum.“ Škoda, že v názoru na odvetu se protivník spletl. V Mnichově totiž baníkovci prohráli jednoznačně 0:5…

Ani to však nemůže nic změnit na tom, že úvodní ostravský zápas byl něčím, na co se stále krásně vzpomíná. Ostatně fanoušci Baníku to potvrdili v loňském roce, kdy v rámci velkého chorea na téma „Loučení s Bazaly“ věnovali samostatnou sekci právě úžasné výhře nad Bayernem…

Fotogalerie

Foto dne