Společnost
22/03/2017 ČTK

Narodila se bez ruky. V sedmnácti zkouší bionickou ruku, která umí nahradit tu živou

Lidé, jimž chybí jedna nebo obě ruce, budou moci používat bionické protézy nové generace.

Oproti dřívějším typům umožňují použít prakticky všechny varianty úchopů, řekly Kamila Walková z frýdecko-místecké společnosti ING corporation a ergoterapeutka Hana Šámalová z Ortopedické protetiky Frýdek-Místek.

Bionická ruka nové generace přijde na jeden až 1,2 milionu korun.

Zdravotní pojišťovny je podle Walkové ovšem proplatí jen lidem, kteří buď nemají ani jednu ruku, nebo jim jedna chybí a druhá je funkčně poškozená.

Jako první v Česku dostala možnost tuto protézu vyzkoušet sedmnáctiletá studentka Kamila Šabršulová ze Vsetínska, která se bez jedné ruky narodila. Běžně nosí pasivní kosmetickou protézu, která zdaleka nemá takové možnosti.

„Já jsem ani nevěděla, že tam nějaké svaly mám, a pak to šlo tak nějak samo,“ popsala první kontakt s bionickou protézou. Pocit mít najednou dvě funkční ruce byl pro ni příjemný.

„Jelikož jsem nebyla zvyklá, tak jsem většinu věcí dělala pořád levou rukou a vždycky mi museli říct, ať to udělám tou pravou. Bylo to prostě zvláštní,“ řekla Šabršulová.

Bionická protéza jí usnadní řadu věcí. „Když nesu tašku nebo více věcí, nemusím všecko nést jenom v jedné ruce. Nebo když vedu psa, tak nemusím mít v jedné ruce vodítko a zároveň ještě nějakou tašku,“ popsala. Výhoda je výrazná i u činností, při nichž dívka běžně používá pahýl.

„Máme linku nízko, já třeba zeleninu držím pahýlem, tak si to můžu chytnout do pravé ruky. Když něco míchám na pánvičce, tak můžu si to chytnout rukou, ne pahýlem. Takže nemusím být skrčená,“ popsala studentka.

ING corporation nyní novou generaci bionické ruky uvádí na trh. Vyrábí je britská divize Touch Bionics nadnárodní společnosti Össur.

Pacienti ruku ovládají elektronickými impulsy ze svalů, na kterých mají elektrody. „Základní ovládání může být pomocí aplikace, kterou může mít v mobilním telefonu jak klient, tak protetik nebo terapeut, který nastaví protézu,“ vysvětlila Šámalová. Ruku lze ovládat i pohybem v prostoru. Nadefinuje se do ní určitý úchop, protéza pak reaguje na gesta uživatele.

„Pak je možnost ještě ovládání pomocí čipů, které pomocí bluetooth technologie reagují na konkrétní zařízení, kam se přiloží,“ popsala terapeutka. Člověk tak třeba přijde k počítači a protéza se automaticky nastaví na ovládání počítače.

Konkrétní úchopy se budou nastavovat každému individuálně. Nejvyšší řada bionické ruky má přednastavených až 36 úchopů.

„Ještě lze dodefinovat úchopy na speciální činnosti, které nejsou úplně běžné. Variant je tolik, že si klient vybírá konkrétní pro sebe, málokdo použije celou řadu,“ řekla Šámalová.

Bionická ruka funguje na dobíjecí baterie podobně jako mobilní telefon. Šabršulová si takovou protézu určitě bude chtít pořídit.

„Nevím, jak na ni získám peníze. Snad nám banka půjčí. Rodiče mi na to šetřili už od narození, protože věděli, že něco takového bude třeba existovat, takže něco máme, ale není to dost,“ řekla.

Sdílejte článek