Nejnovější zprávy: Slezské zemské muzeum připomene život a módu v Československu Při nehodě dvou aut museli hasiči vyprostit jednoho zraněného

Společnost

Náročný den: Hasiči zachraňovali ženu z kanálu, rybáře z loďky a muže z jeřábu

Hned třikrát museli vyjet profesionální hasiči z Moravskoslezského kraje k záchraně osob během středy 27. prosince.

Nejprve vyprošťovali paní, která spadla v Ostravě ještě za ranní tmy do nezakrytého kanálu či žumpy, odpoledne dva rybáře z Prahy na neovladatelné lodi na Slezské Hartě na Bruntálsku a zhruba dvě hodiny před čtvrteční půlnocí se jim podařilo dopravit dolů jeřábníka, který zkolaboval ve své kabině ve Frýdku-Místku.

Žena spadla do nezakrytého otvoru v Moravské Ostravě nedaleko železniční trati kolem půl šesté ráno. Na pomoc jí vyjely dvě jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje – ze stanic Fifejdy a Poruby, odkud přijela specializovaná lezecká skupina.

„Hasiči ženu vytáhli na laně pomocí lezecké trojnožky z hloubky tří metrů. Vyvázla s lehkým zraněním,“ uvedl mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Ve středu odpoledne byli hasiči v okrese Bruntál informování o potížích dvou rybářů z Prahy na vodní nádrži Slezská Harta, kde se plavili na kovové lodi, poháněné elektromotorem.

Loď ztratila výkon (zřejmě vybitá baterie, lodi navíc upadla vrtule) a větrem byla odváta k zarostlému břehu na zcela opačnou stranu, než měla posádka v úmyslu. Pro nastupující tmu a neznalost okolí se oba rybáři ocitli v nouzi.

Na pomoc jim vyjela jednotka profesionáních hasičů ze stanice Bruntál i s lodním kontejnerem, který mj. obsahuje dva nafukovací gumové čluny Mark II, opatřené motory.

Pomocí průzkumu a mobilního spojení s rybáři se hasičům brzy podařilo identifikovat místo, kde se neovladatelná loď nacházela. Plavidlo i s osobami odtáhl na laně dostatečně silný hasičský člun do přístaviště v obci Roudno (okres Bruntál).

Rybáři (odhadem oba kolem 35 let) neutrpěli – i pro své dostatečné vybavení do nepříznivých meteorologických podmínek – žádnou zdravotní újmu.

Zhruba dvě hodiny před středeční půlnocí vyjela jednotka hasičů ze stanice Frýdek-Místek, včetně specializované lezecké skupiny, do průmyslového areálu, kde v kabině zkolaboval jeřábník středního věku a bylo potřeba jej dostat dolů do bezpečí.

Hasiči nejprve pomocí kladky na nosníku a lana vytáhli muže na evakuačním trojúhelníku z těsné kabiny, když s ním museli velmi opatrně manipulovat.

Po ošetření zdravotnickými záchranáři jej spustili až na pevnou zem a přeložili do nosítek. Zásah jim trval asi 40 minut.

Foto dne