Nejnovější zprávy: Třinec smutní, titul mu sebrala Kometa Další smrtelná nehoda. Motocyklista nepřežil střet s autem

Společnost

Na Slezskoostravském hradě začínají Letní shakespearovské slavnosti

Jubilejní desáté Letní shakespearovské slavnosti začnou dnes večer ve 20:30 na Slezskoostravském hradě obnovenou premiérou oblíbené veselohry Komedie omylů.

„Letos nás čeká jubilejní desátý ročník a opravdu největší festival v naší historii. Jako připomínku naší desetileté historie letos uvedeme obnovenou premiéru oblíbené veselohry Komedie omylů. Toto představení bylo v Ostravě uvedeno jako vůbec první titul festivalu,“ uvedli organizátoři na webových stránkách divadelního festivalu.

Na Slezskoostravském hradě bude dále k vidění loňská premiéra inscenace Hamlet v režii Janky Ryšánek Schmiedtové. V titulní roli této asi nejslavnější Shakespearovy tragédie se opět představí Tomáš Savka, dále Miroslav Etzler, Jan Fišar anebo Pavla Gajdošíková.

Svou derniéru si naopak na Slavnostech odbude jedna z nejhranějších komedií „Jak se vám líbí“, která se bude hrát v závěrečných dnech, tedy od 8. do 10. srpna. Publikum se může těšit na známé ostravské herce Vladimíra Poláka, Petru Lorencovou či Ondřeje Bretta a herce, kteří ostravskou divadelní scénou prošli a rádi se sem vracejí jako například Marek Holý, Andrea Mohylová nebo Michal Kavalčík.

Přijedou i hosté z Číny

Letošní Letní shakespearovské slavnosti budou jedinečné i návštěvou dvou zahraničních hostů. Ti do Ostravy zavítají díky spolupráci se slavným londýnským divadlem Globe a Gdaňským shakespearovským festivalem.

Až z daleké Číny s inscenací Titus Andronicus 2.0 přijede soubor Tang Shu-Wing Theater Studio. A to s představením, které se hraje již od roku 2009 a pravidelně vyprodává scény nejen ve své domovině, ale i na prestižních divadelních festivalech po celé Evropě.

Druhým zahraničním hostem bude divadelní skupina Kalyani Kalamandalam s hrou Macbeth Mirror. Obě tato představení budou k vidění pouze v Ostravě, Gdaňsku a v Londýně. Hrána budou v původním jazyce a opatřena českými titulky.

Na programu Slavností je celkem osm her Williama Shakespeara. Krom výše zmíněných titulů to budou také inscenace Mnoho povyku pro nic, Večer tříkrálový aneb cokoli chcete a Pocta Shakespearovi s legendárním hercem Janem Třískou.

Foto dne