Společnost
19/03/2019 Jaroslav Baďura

​Na Landeku opět fárá koník Ferdinand, připomíná osudy pomocníků havířů

Ostravský Landek Park otevírá 21. 3. ve 13 hodin novou expozici, která je poctou důlním koním.

Největší muzeum hornictví v ČR doplnilo pohled do historie těžby uhlí o věrohodné modely koně a člověka v životní velikosti. Ukazují, jak byli do práce v šachtách zapojeni čtyřnozí pomocníci.

„Lidé obvykle nemají ani tušení o tom, že se v dolech běžně pohybovaly koňské potahy, které byly navíc často obsluhovány dětmi. Koně v šachtách žili, měli v nich i stáje. Šlo o cenné pomocníky havířů, proto jsme se rozhodli tyto historické skutečnosti připomenout atraktivní formou,“ vysvětlil ředitel Landek Parku Lumír Plac.

Během 4 měsíců vznikl námět na vytvoření postavy koně Ferdinanda a jeho lidského společníka, chlapce Václava, starajícího se o speciální povoz v dole. Zpracování a výroby se ujali pracovníci muzea ve spolupráci se specializovanou modelářskou firmou z polské Zielonej Góry, fundusem FS Barrandov a dalšími subjekty.

Model koně byl dokončen v polovině února a zhruba 5 dní pak trvala instalace do podzemí Landek Parku, kde je nyní expozice s názvem „Koník Ferdinand a další čtyřnozí havíři“ k vidění jako součást šachty, do které se na Landeku fárá.

Přesněji jde o součást nejstarší sloje Albert. K expozici se pojí i zajímavá legenda o životě koníka s mimořádnými schopnostmi a empatií, který radostně a ochotně pracoval v podzemí důlních chodeb v letech 1881 až 1900.

Historie využívání koní v dolech souvisí s rozvojem průmyslu během průmyslové revoluce v 19. století. Tehdy se rychle zvyšovala spotřeba a tedy i těžba uhlí. Klasické parní stroje nebylo možné kvůli nebezpečí výbuchu v podzemí použít, proto byli k tahání vozíků použiti koně. Jen na Ostravsku jich bylo podle dohledatelných informací přes devadesát.

I když byly pracovní podmínky v dolech na míle vzdáleny od přirozeného prostředí koní, kteří nebyli stvořeni pro práci až kilometr hluboko, zvířata nestrádala. Spíše naopak. Důlní koníci dostávali velmi kvalitní stravu a byli svědomitě ustájeni.

„Jelikož na jejich práci závisely výdělky horníků, byla jejich komfortu po pracovní, maximálně osmihodinové směně věnována velká pozornost. V tomto ohledu se měli nesrovnatelně lépe než zvířata pracující jako tažná na povrchových pracovištích,“ líčí ředitel Landek Parku Plac.

Každý z koní měl v průběhu svého pobytu v podzemí i svého lidského parťáka - průvodce a ošetřovatele, se kterým byl sehraný. Když byl lidský parťák koníkovi vyměněn, často to vedlo k menší produktivitě práce. Koníci byli na šachtách všeobecně oblíbeni, a to jak mezi dospělými havíři, tak mezi dalšími pracovníky, kterými byly i děti.

Příběh a expozice koně Ferdinanda vzdávající hold všem „čtyřnohým havířům“, kteří desítky let na mnoha důlních dílech pomáhali dobývat „černé zlato“, bude trvalou součástí podzemní prohlídkové trasy hornického muzea v Landek Parku.

Landek Park je součástí spolku Dolní oblast VÍTKOVICE, který se stará o průmyslové národní kulturní památky, industriální dědictví a podporu technického a přírodovědného vzdělávání v Ostravě.

Sdílejte článek