Byznys
08/08/2017 Jaroslav Baďura

Na beton! Vana, umyvadlo, misky i gramofon. Manželé doslova vydřeli zázračnou směs

V základech malé dílny v Milíkově nedaleko Jablunkova leží osmdesát betonových umyvadel. Bez pořádného základu nestojí žádná pořádná stavba – dva roky hledání a zmíněná pohřbená „nepovedená“ umyvadla daly základ projektu manželů Bilkových jménem Créer.

V nádherném prostředí jablunkovských kopců byste možná místo betonu spíše hledali dřevo, roubenky a tradiční místní materiály. Jenže Marku Bilkovi a jeho ženě Janě učaroval právě beton.

Co jste dělali před tím, než jste začali objevovat krásy betonu?
Oba podnikali, manželka má na Slovensku zverimex, já měl malou stavební firmu. Ale tlaky a stresy ohledně zakázek už mě tak znechutily, že jsem s tím musel přestat. Prostě jsme se chtěli vydat cestou, která má cíl a smysl. Kombinovali jsme, co by se dalo, až jsme přišli na tento nápad – tedy beton.

Jak to dopadlo s vaším obchodem se zvířaty?
Já si obchod prozatím nechala, dojíždím na Slovensko a starám se o něj. Ale nevím, jak dlouho to tak ještě bude.

Ještě mi ale prozraďte, jak jste došli k betonu. Přece hned ze stavebnictví a zverimexu nevzniklo betonové umyvadlo.
Asi před třemi lety se nám rozpadl velmi přetěžovaný dřez v kotelně v technické místnosti domku, tak jsme se snažili vyrobit něco odolnějšího.

Manželé Bilkovi. Foto: Créer

Manželé Bilkovi. Foto: Créer

Takže nejste typ lidí, kteří si zajdou do stavebnin a koupí nové věci, když se jim ty staré rozbijí.
Některé věci nekoupíte tak, jak byste si je představoval. Proto jsme tady zvolili cestu vlastní výroby na míru.

Jak jste tedy výrobu dřezu pojali?
Hlavní pro nás bylo to, aby byl dřez odolný, aby vydržel a byl lehce udržovatelný. Hned nás napadl beton, protože jsme s ním už nějaké zkušenosti měli. Vyrobili jsme formu, vylili beton a podařilo se. Povrchová úprava drží, dřez funguje. Dále jsme zkusili vyrobit umyvadlo na zahradu, ještě nám doma někde leží. V té době se ale začaly objevovat problémy. Když jsme udělali tenčí stěny, začaly praskat a ohýbat se. S tímto problémem jsme bojovali dva roky. Tohle všechno probíhalo vedle naší stálé práce.

Jak jste to tedy zkoušeli dále vylepšovat?
Přidávali jsme různépříměsi a přísady, zkoušeli různé poměry. Když už konečně umyvadlo vypadalo hezky, tak zase bylo příliš těžké, museli jsme to odlehčit. Věděli jsme, že ve světě už se to dělá. Opět přišel proces ukládání odlehčeného plniva do směsi, problémy s tím, když se směs zhutňuje, kdy lehké části se snaží dostat nahoru, směs není jednolitá… Byl to zase boj.

Je tato směs stejná u každého výrobku, nebo se liší například u tenkého umyvadla nebo tlustostěnné vany?
Momentálně používáme tři druhy směsí, v závislosti na statice konkrétního výrobku. Záleží na odlehčení – čím více se směs odlehčí, tím naopak ztrácí na pevnosti.

Takže zprvu se vám moc nedařilo…
Ano. Zprvu nám umyvadla hodně praskala, použili jsme je pak do základů naší dílny, máme jich tam asi osmdesát. Nebo taky když se umyvadlo otočí dnem vzhůru a dá do země, je z něj krásná kachle…

Foto: Créer

Foto: Créer

A co vás drželo u toho, zkoušet to znovu a znovu, nevzdávat se? Věděli jste, že taková směs prostě musí existovat?
My jsme hodně urputní, když se něčeho chytneme, tak to musíme dodělat. Když to je složité, tím líp. Více překonaných překážek – rovná se více nabytých zkušeností.

Tu vaši směs neprozradíte, hádám.
Přesně tak, a stejně tak neprozradíme naši povrchovou úpravu.

Nikdy jste si tedy neřekli, že už to nemá cenu, že s tím skoncujete?
To jsme si řekli tak milionkrát. Ale věděli jsme, že je třeba zabojovat. Třeba jsme do tří do rána pracovali na betonu v dílně a pak jsme v šest vstávali do práce, to bylo šílené.

Kdy jste si konečně řekli, po těch osmdesáti nezdařených umyvadlech, že jste udělali opravdu pokrok a že tohle je ono?
Asi rok a půl od té doby, kdy jsme s tím vším začali. Bylo to asi půl roku před tím, než jsme loni v březnu založili Créer. To už jsme měli hotový produkt, ale pořád jsme bojovali s povrchovou úpravou. Nikdy jsme si nemysleli, že až zvítězíme nad betonem, že přijde další boj – právě s povrchovou úpravou.

Takže to není tedy jen surový beton, jak jsem si myslel.
Určitě ne, naše výrobky musí být vystavěny tak, aby odolávaly například v kuchyni agresivním potravinám, jako je například citron, víno, různým čisticím prostředkům v domácnosti…

A způsob povrchové úpravy je váš vynález?
Ne, to je zahraniční produkt. Zkoušeli jsme různé výrobce, než jsme přišli na ten způsob, kterým to teď děláme. U nás existují výrobci, kteří uvádějí, že jejich produkt funguje. Možná jsme nenarazili na ty správné… Museli jsme všechny produkty vyzkoušet, až pak jsme sáhli do zahraničí a zkoušeli dále, co který vydrží. Byl to zase boj. Když už jsme jásali, že povrch umyvadla zvládne citron, tak jsme zkusili limetku a znovu jsme museli hledat… Asi půl roku nám trvalo, než jsme našli ten správný. Odebíráme tedy od rakouského výrobce.

Jsou produkty na povrchovou úpravu drahé?
Samozřejmě kvalitní materiály nebývají levné. My používáme ty nejkvalitnější.

Foto: Créer

Foto: Créer

Vraťme se teď zpátky k betonu. Říkali jste, že necháváte beton vyzrávat ve vašem vinném sklepě, kde, jak jsem viděl, tedy nemáte víno, ale beton…
Ano, beton necháváme ve sklepě 10 dnů a pak ještě dalších 10 dnů na povrchu, aby krásně vyzrál. Kdybychom beton nenechávali ve sklepě, tak by měl zase jiné vlastnosti – nebyl by tak kvalitní. Toto je další přidaná hodnota CRÉER betonu. Ideální podmínky pro zrání betonu jsou jasně dané a po staletích se o nich ví. Proto jsme pro náš beton tyto podmínky připravili. Čtyři metry pod zemí, stálá teplota i vlhkost.

Co se děje po vyzrání materiálu?
Po zrání přijde na řadu ruční leštění, které předchází povrchovým úpravám. Při zrání betonu vznikne tzv. vápenný výkvět (Tvorba vápenných výkvětů je průvodním a přirozeným jevem zrání betonu, kterému nelze zcela zabránit), ten je třeba vybrousit a pak vyleštit, aby byl povrch zcela hladký. Na menších produktech to není takový problém. U vany například poznáme dokonale, že je vyleštěná, když nám při leštění začnou krvácet ruce. Děláme to ručně. Stroj to totiž neuhlídá tak dobře.

Jaký byl váš první výrobek?
Náš první výrobek bylo umyvadlo, někde doma ho budeme mít založené. Pak následovaly misky, vázy, popelníčky, takové menší věci.

Předpokládám, že doma nemáte laboratoř. Jak jste tedy zkoušeli, co všechno vaše výrobky vydrží?
Manuálním zatěžováním a opakovanými zkouškami odolnosti jak mechanické tak chemické.

Jak jste o sobě dali vědět lidem?
Poprvé loni na podzim na výstavě Meet Design Ostrava 2016. Úplně jsme nad tím žasli a tu vydanou, ztracenou energii, kterou jsme dali výrobě, jsme nasáli zpátky. Totiž před výstavou ještě ráno ve tři hodiny jsme dodělávali vanu a zdálo se, že už to nestihneme. A o půl šesté už tady byli chlapi a nakládali vanu a odpoledne už poutala pozornost návštěvníků.

Věřili jste v té době, že vás to časem bude živit? Že to bude fungovat?
Pořád tomu věříme. Už se to začíná rozrůstat, poptávka stoupá. Jistota tam nebyla nikdy, ale opravdu jsme tomu věřili a z 99 % jsme si byli jistí pořád.

Foto: Créer

Foto: Créer

Jak jste na tom dnes? Máte hodně zakázek? S kým spolupracujete?
Spolupracujeme s architekty, designéry, máme zakázky také přes internet a prostřednictvím výstav a přehlídek. Letos jsme vystavovali v Praze na skvělé akci DESIGN SHAKER 2017, což nám otevřelo další obzory a cesty k novým spoluprácím. Musím říct, že zakázek máme teď tak akorát, pomalu bude třeba trochu povyrůst. Přemýšlíme nad větším výrobním prostorem a nad tím, že přijmeme zaměstnance. Na druhou stranu to nechceme nijak přepísknout s velikostí, nechceme stavět velkou výrobní halu. Chceme si totiž udržet kvalitu a mít to pod kontrolou. Chceme podnik vést v duchu rodinné firmy.

O jaké výrobky je největší zájem?
Je to spíše zakázková výroba – na míru. Integrujeme umyvadla a dřezy do pracovních desek, a podobně. Hodně se líbí také vana, nebo nově betonové reproduktory. Beton je prostě kvalitní a nadčasový materiál.

Proč má vaše firma název Créer?
Slovo créer je z francouzštiny a znamená tvořit, vytvářet. Je to jednoduché, výstižné, zapadá to.

Kde sebe a svou firmu vidíte na 10 let?
Za 10 let určitě pokročíme ve vývoji materiálů a technologií. Budeme se snažit beton dostat za nějakou další hranici, rozhodně na tom pracujeme pořád. Momentálně jsme třeba první výrobci betonového těla gramofonu na světě.

V čem spočívá úžasnost betonového gramofonu?
Spočívá to v detailu. Měří se na desitiny milimetru. A jde hlavně o skvělé akustické vlastnosti betonu. V minulosti proběhlo několik amatérských pokusů vyrobit betonový gramofon, ale dnes to má zase jinou úroveň. My jsme museli kalibrovat otvory, beton se totiž snaží při zrání pracovat. Práce to byla hodně obtížná.

Foto: Créer

Foto: Créer

Už jste nějaký gramofon prodali?
Zatím ne, toto je projekt spíše pro audiofily a opravdové nadšence než pro běžného uživatele a v sortimentu jej máme zcela nově.

Po umyvadlech, dřezech či vázách je gramofon krokem úplně jiným směrem, je to tak?
Gramofon byl impuls od firmy SHAN z Třanovic, špičkovými odborníky na vývoj a výrobu Hi-End audio systémů. Oslovili nás, jestli bychom pro ně vyrobili betonové tělo gramofonu, který vyvíjeli téměř 2 roky. A tady máme výsledek spolupráce. Máme první vyráběný betonový gramofon, a betonové reproduktory LYRA CONCRETE, které hrají úžasně. Beton má fantastické akustické vlastnosti tím, že je těžký, hutný a pórovitý, tlumí veškeré vibrace. V tom je to největší kouzlo. Je to jeden z nejvhodnějších materiálů, které je možné v této oblasti použít.

Máte plány na další neobvyklé výrobky z betonu?
Máme v hlavách plány na netradiční produkty, také na netradiční materiály, experimentujeme s recyklací. Můžu poodhalit, že se bude jednat o ultra lehký, ultra pevný karton-beton. Plánujeme také vyhřívanou vanu se zabudovaným GSM modulem a ovládáním chytrým telefonem. Snažíme se do betonu tímto způsobem dostat nové technologie a zase ho posunout dál. Beton je velmi podceňovaný materiál kvůli minulému režimu, veřejnost ho vidí jako hnusný šedivý panel. Ale opak je pravdou. Je to velmi nadčasový a flexibilní materiál díky vlastnosti přejímání tvaru formy.

Co všechno se tedy dá z betonu udělat?
Spíše co všechno se z betonu nedá udělat. Možností je totiž opravdu hodně. Chceme například zkusit kombinovat beton s jinými materiály. Chceme beton dělat užitný, aby nebyl jen designovým kouskem, ale plně sloužil svému účelu.

Sdílejte článek