Moravskoslezský kraj míří k větší atraktivitě a rozvoji

14.1.2018 09:24 Společnost 0

Atraktivnější kraj a rovnoměrný rozvoj. To je cíl vedení Moravskoslezského kraje v oblasti regionálního rozvoje a cestovního ruchu.

Moravskoslezský kraj míří k větší atraktivitě a rozvoji

Foto: Archiv

Moravskoslezský kraj si umí „sáhnout“ na evropské peníze. Patří k významným žadatelům o podporu z evropských finančních zdrojů, v počtu podaných žádostí je jedním z nejaktivnějších v České republice. Díky těmto penězům pak může podpořit řadu užitečných projektů ve všech oblastech života.

„Kraj předložil žádosti o dotaci z evropských prostředků k 95 projektům za zhruba 3 miliardy korun. Z toho je už 57 projektů za 1,8 miliardy realizováno nebo bylo schváleno jejich financování, u 38 projektů v objemu 1,2 miliardy čekáme na schválení financování z evropských zdrojů. Dalších 34 projektů za 2,4 miliardy připravujeme,“ uvedl náměstek hejtmana pro regionální rozvoj, evropské fondy a cestovní ruch Jan Krkoška.

Upřesnil, že nejčastěji jsou žádosti předkládány do Integrovaného regionálního operačního programu, druhým nejvyužívanějším programem je Operační program Zaměstnanost.

„ V oblasti dopravy jsou realizovány nebo se připravují projekty za 1,9 miliardy korun, ve školství jsou to projekty za 1,2 miliardy, v oblasti sociálních věcí za 782 milionů korun. Ve zdravotnictví se chystají nebo realizují projekty za 231 milionů korun, v kultuře za 622 milionů korun,“ upřesnil náměstek hejtmana Jan Krkoška.

Moravskoslezský kraj prostřednictvím své společnosti Agentury pro regionální rozvoj (ARR) organizoval v loňském roce akce zaměřené na podporu investičních a inovačních příležitostí v regionu.

„Vyhlásili jsme například soutěže Inovační firma MSK, Chytrý kraj, uspořádali jsme konference Invest More a také konference pro starosty měst a obcí. Agentura se významně podílela na organizaci a prezentaci Moravskoslezského kraje na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně, mnichovském veletrhu investičních příležitostí EXPO REAL a na španělské ambasádě na akci nazvané Seminář investičních příležitostí v ČR. Kontinuálně propagujeme a prezentujeme investiční příležitosti v Moravskoslezském kraji zahraničním partnerům – v roce 2017 jsme jednali se 4 velvyslanectvími a 12 obchodními komorami. Byli jsme nápomocni 18 investorům, kteří projevili zájem u nás investovat,“ vyjmenoval náměstek hejtmana Jan Krkoška.

V roce 2017 bylo zaktualizováno 365 brownfieldů, 51 průmyslových zón, 7 developerských projektů a 84 rozvojových ploch. „Nově byla vytvořena databáze s nabídkou kancelářských ploch větších rozměrů. V současnosti má v nabídce 34 nemovitostí na území kraje. Zájem o ně projevilo 28 firem,“ řekl náměstek hejtmana Jan Krkoška.

Dodal, že ARR je také partnerem v mezinárodním projektu Lumat, který se zaměřuje na řešení problematiky brownfieldů. Výsledkem těchto aktivit v roce 2017 je vytvoření Akčního plánu rozvoje Brownfields pro Moravskoslezský kraj.

Stejně jako loni zamíří i v roce 2018 desítky milionů korun z krajského rozpočtu na venkov. Obce budou moci z těchto peněz zaplatit třeba nové hřiště, opravit chodníky, zrekonstruovat školy, zmodernizovat zdravotní střediska a další. „Jde nám o to, aby se region rozvíjel rovnoměrně.

Díky dotacím mohou obce získat peníze na aktivity, na které jim v obecním rozpočtu už nezbývá. Třeba takové vypracování projektové dokumentace je pro menší vesnice velmi drahá záležitost, a musejí kvůli tomu často od svých plánů upustit. Díky krajským dotacím jim tak tento problém odpadá,“ řekl náměstek hejtmana Jan Krkoška.

Upřesnil, že na podporu obcí šlo z krajského rozpočtu v roce 2017 téměř 77 milionů korun, a to v rámci dotačních programů Podpora obnovy a rozvoje venkova, Programu na přípravu projektové dokumentace a Programu podpory financování akcí s podporou EU pro obce do 3 tisíc obyvatel.

„Vzhledem k tomu, že o tyto dotační programy mají obce velký zájem, budeme je i nadále finančně podporovat. Proto pro rok 2018 na ně navýšíme celkovou částku o více než 10 milionů korun,“ dodal náměstek hejtmana Jan Krkoška s tím, že Moravskoslezský kraj loni podpořil obce i v oblasti životního prostředí. Prostřednictvím dotačních programů rozdělil přes 20 milionů korun. V roce 2018 bude tato částka vyšší minimálně o 2 miliony korun.

Moravskoslezský kraj v loňském roce 3 milion korun finančně podpořil také projekty malých a středních podniků v regionu, které zajistí žákům středních škol a studentům vysokých škol praxi ve svých firmách.

„Díky tomu mají zaměstnavatelé možnost vychovat si již v průběhu studia své budoucí zaměstnance, kteří na trhu práce chybějí. Mohou zájemcům zajistit stáže pod dohledem odborného mentora, což studentům pomůže při získávání praktických dovedností i pracovních návyků,“ vysvětlil náměstek hejtmana Jan Krkoška s tím, že v programu kraj bude pokračovat.

Vedení kraje dlouhodobě investuje do rozvoje cestovního ruchu, a to prostřednictvím budování nezbytné infrastruktury, poskytováním dotací subjektům, působícím v cestovním ruchu, aby mohli provozovatelé investovat do zkvalitňování poskytovaných služeb a vylepšovat své produkty.

Loni v březnu například krajští zastupitelé schválili pětimilionovou dotaci oblastním destinačním společnostem kraje (Beskydy-Valašsko, Jeseníky-východ, Opavské Slezsko, Poodří – Moravské Kravařsko a

Těšínské Slezsko) na rozvojové projekty. „Podporujeme také činnost turistických informačních center, abychom zajistili informovanost návštěvníků, kteří k nám do kraje už přicestovali, ale samozřejmě i pro lepší informovanost místních. Přispíváme i mnoha kulturními, sportovními a společenskými akcemi, které mají dopad na návštěvnost v kraji a podporují jeho pozitivního obraz. Intenzivně a cíleně se soustřeďujeme na propagaci toho nejlepšího z regionu, aby se o nás za hranicemi kraje vědělo. Spolupracujeme na tom s partnerskou společností Moravian-Silesian Tourism, velmi dobře nám k tomu slouží regionální portál cestovního ruchu www.severnimorava.travel a www.mstourism.cz. Chceme v tom dále pokračovat a podle finančních možností investice do cestovního ruchu ještě navyšovat,“ konstatoval náměstek hejtmana Jan Krkoška.

Upozornil, že Moravskoslezský kraj patří mezi organizace a společnosti, které odborníci na cestovní ruch považují za nejlepší a nejspolehlivější. Dokazuje to umístění v anketě TTG Travel Awards, kterou každoročně vyhlašují odborné noviny pro cestovní ruch.

V kategorii „Kraj nebo destinační management, který nejlépe spolupracuje se všemi subjekty cestovního ruchu“ této ankety pro rok 2016 získal Moravskoslezský kraj 3. místo za Jihočeským krajem a hlavním městem Prahou.

„Mám také radost z toho, že se Moravskoslezskému kraji loni podařilo pořídit velkokapacitní elektroloď na Slezskou Hartu. Loď pro 50 cestujících s možností přepravit vozíčkáře i jízdní kola, kterou jsme dotovali 14 miliony korun, je ve výrobě a počítáme s tím, že bude na vodu spuštěna v polovině letošního roku. Vyhlídkové plavby patří v hlavní turistické sezoně mezi nejvyhledávanější atraktivity v oblasti Slezské Harty. Cestovní ruch v této části regionu je mnohdy jedinou alternativou rozvoje malého a drobného podnikání,“ uvedl náměstek hejtmana Jan Krkoška.

Moravskoslezský kraj je průkopníkem čisté mobility v České republice, tento trend se promítá i do rozvoje cestovního ruchu. „Pracujeme na rozvoji sítě elektrokol v regionu. Turistická informační centra dostala v rámci dotačního programu možnost zakoupit elektrokola včetně stojanů a nabíječek. Vyhlásili jsme veřejnou zakázku na nákup 40 elektrokol pro 10 míst v Beskydech, Jeseníkách a v Ostravě, kde si je budou moci návštěvníci půjčit. V současnosti intenzivně jednáme o rezervačním systému,“ upřesnil náměstek hejtmana Jan Krkoška.

Roste také návštěvnost Moravskoslezského kraje. „Velmi mě těší, že třeba během letní sezóny 2017 navštívilo náš kraj více návštěvníků, než v předloňském létě, a že jsme v meziročním nárůstu počtu návštěvníků dokonce přeskočili celorepublikový průměr. Je to pro mě známkou toho, že investice do podpory a propagace cestovního ruchu ze strany kraje byla správně zhodnocena. Proto bychom rádi v těchto aktivitách pokračovali i v příštích letech,“ předpokládá náměstek hejtmana Jan Krkoška.

Jaroslav Baďura |

Přečtěte si více z rubriky "Společnost", nebo přejděte na úvodní stranu.

Podobné články

Patriotmagazin.cz využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.