Proměny kraje
01/08/2019 Jan Smekal

Moravskoslezské inovační centrum je příkladem pro ostatní, řekl ministr Havlíček

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček navštívil ve středu Moravskoslezský kraj. Společně s jeho hejtmanem Ivo Vondrákem a primátorem Ostravy Tomášem Macurou si prohlédl tři místa s ekologickou zátěží, ale také Moravskoslezské inovační centrum, ze kterého byl nadšený.

„Abychom nezůstali nic dlužní začínajícím firmám, inovativním společnostem, což je resort, který navštěvujeme v každém regionu, přijali jsme pozvání do Moravskoslezského inovačního centra,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

„Musím ocenit zdejší spolupráci mezi univerzitou a lidmi, kteří tady vytváří zázemí pro malé firmy, začínající technologické firmy. Pár z nich jsme mohli navštívit a je to příklad, možná jeden z nejlepších v republice, jak přistupovat k inkubátoru, akcelerátoru, inovačnímu centru, kde se propojuje firemní um, dovednost firem, které vyhledávají nějaké sdílené zázemí se zázemím na univerzitě, se superpočítačem, který tady máte,“ pokračoval.

„Jsem moc rád, že firmy, které jsou tady alokovány, mohou toto centrum využívat, nejde jen o akademický projekt. Projekt má přesah do byznysu, takže tady mohou vznikat šikovné firmy, z čehož jsem nadšený.“

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák byl moc rád, že se ministr seznámil jak se starší částí Ostravska, historickou, poznamenanou zátěžemi, tak s novou tváří regionu, kdy se kraj snaží tuto oblast změnit k inovativním technologiím, novým věcem a podpoře podnikání.

„Dlouho jsme totiž byli na posledním místě z hlediska indexu podnikání. Pevně věřím, že jak se vytváří infrastruktura pro podporu mladých firem, nových firem, startupů, tak že Moravskoslezské inovační centrum v tomto ohledu sehrává klíčovou roli,“ zdůraznil Vondrák.

„V určité části se neobejdeme bez veřejných prostředků, protože je to v zájmu kraje, všech jeho obyvatel, abychom tyto věci rozvíjeli, takže jsem rád, že jsme to mohli ukázat. Věřím tomu, že do budoucna bude přibývat úspěšných firem. Je to žádoucí i z pohledu energetiky nové generace, na kterou se musíme připravit. Tlak na snižování uhlíkové stopy bude výrazný a v tomto kraji uhlí pořád sehrávalo velkou roli,“ podotkl hejtman.

„Musíme hledat nové alternativní cesty pro to, jak budeme chtít podchytit v rámci našich politik, ať už krajských, městských i vědecko-výzkumných. Věřím tomu, že nebudeme regionem, který byl poslední, ale který bude rozrážet vzduch těm ostatním.“

Ostravského primátora Tomáše Macuru těšilo, že se ministr Havlíček osobně podíval na tři lokality starých ekologických zátěží, a sice laguny Ostramo, odval Heřmanice a oblast Trojice.

„Za nás jsou laguny Ostramo nejvýznamnější zátěží a je třeba se zaměřit primárně na jejich odstranění. Další záležitostí je oblast Trojice, kde ale nebezpečí není akutní, takže může nějakou dobu posečkat,“ popsal Tomáš Macura.

„Chtěl bych zdůraznit, že dneska bylo potvrzeno, že nadbilanční kaly budou vytěženy a sanovány mimo území města Ostravy do konce roku 2020,“ doplnil.

Karel Havlíček připomněl také fakt, že v květnu nebo v červnu musel vyměnit celé vedení Diama, protože zrealizovalo kontrakt pro oblast Trojice, který byl pro ministerstvo nepřijatelný.

„Vypsala se tam veřejná zakázka za jednu miliardu korun, aniž by to bylo konzultováno s dozorčí radou společnosti, nebylo to konzultováno ani se mnou, navíc se tak stalo v první den mého působení na ministerstvu,“ upozornil Havlíček.

„Přitom ostravský primátor Tomáš Macura už dříve upozorňoval na to, co se tam děje a že zakázka by mohla být předražená. Dneska jsem se byl na toto místo podívat už pod novým vedením společnosti Diamo, situace tam není v žádném případě dramatická, není třeba nic uspěchávat,“ ujistil.

„Není třeba mít tam sjednané práce v horizontu týdnů či měsíců. Shodli jsme se na tom, že dokončíme průzkum možné kontaminace a všech potenciálních následků a až pak budeme dělat cokoli dalšího,“ uzavřel.

Sdílejte článek