Nejnovější zprávy: Vítkovický fotbal oslaví 100 let exhibicí i utkáním v retro dresech Skvělá zpráva! Hokejové mistrovství světa se v roce 2024 bude hrát i v Ostravě

Společnost

Martin Straka s fotkou latinskoamerického Mikuláše vyhrál mezinárodní soutěž

Za každou úspěšnou reportáží, fotografickou nevyjímaje, je lidský příběh. Stejně je tomu v případě snímku fotografa Martina Straky, který získal speciální Cenu města Katovice v rámci letošního ročníku tradiční mezinárodní soutěže Slezská novinářská fotografie.

Fotografii autor nazval Latinskoamerický Mikuláš a zachycuje muže, nehybně stojícího podél trasy vedoucí ke startu jedné z etap Rallye Dakar 2015.

Právě na tomto extrémním závodě Martin Straka strávil loni v lednu v roli fotoreportéra několik napínavých dnů a přivezl si kromě mnohých vzpomínek i spoustu fotografií, včetně oné vítězné, z argentinsko-chilského pomezí.

A jaký je onen příběh na pozadí oceněné fotografie? „Později vyšlo najevo, ze muž, kterého jsem na snímku zachytil, vlajku své země mění za týmová trička,” vysvětluje Martin Straka.  Vítězná fotografie a její příběh je popsán v pořadí již ve druhé knize Martina Straky Mezi oceány.

Ocenění, které získal na 13. ročníku této soutěže, ale není prvním. „Mám radost, stejně jako v předchozích letech. Mimo jiné i proto, že tuto fotku mám obzvláště rád. Její kouzlo spočívá právě v té obyčejnosti člověka na pozadí neobyčejné události.”

Porota, ve které má své zastoupení také spolupořadatel soutěže – Syndikát novinářů Moravskoxlezského a Olomouckého kraje – Martina Straku ocenila za jeho práci v minulosti už dvakrát. Tentokrát obstál v konkurenci dalších 64 fotoreportérů z polského a českého Slezska.

Nejvyšší ocenění letošní Slezské novinářské fotografie si letos odnesl Artur Pławski za cyklus „Szopienice”. Druhá příčka patří Jiřímu Rzechankowi, který bodoval se souborem fotofrafií „Liceum ve Skoczowě” a třetím nejlepším je Daniel Dmitriew s cyklem „Život z druhé ruky”.

Témata přihlášených prací byla různorodá: protesty horníků v polských dolech, poutě, koncerty, sportovní klání i vážné události, jako třeba volby nebo uprchlická krize. Fotografie vznikaly ve Slezsku, ale také ve Francii, Holandsku či v Argentině.

Foto dne