Nejnovější zprávy: ​Letošní Oktobeerfest je velké lákadlo. První vlna lístků je pryč! Novým ministrem kultury má být Lubomír Zaorálek

Společnost

Libušín už roste do výšky! Obnova vyhořelé chaty pokračuje

Jakmile to teplé jarní počasí dovolilo, dali se opět do práce tesaři, kteří do bývalé krásy obnovují chatu Libušín na Pustevnách.

Současná podoba obnovované chaty Libušín na Pustevnách (Foto: vmp.cz)

Cenná památka beskydské architektury z roku 1899, jejímž autorem byl stavitel Dušan Jurkovič, se po požáru z roku 2014 postupně obnovuje do původní podoby.

Roubené stěny začali tesaři, kteří stavbu nejprve dávají dohromady v kryté hale, na Pustevnách skládat v červnu minulého roku. Do příchodu zimy, která práce přerušila, se jim povedlo dokončit levou část včetně provizorního zastřešení.

Pravá část, kterou představuje samotný Libušín, byla sestavena do výšky zhruba tří metrů a následně zatížena barely s vodou kvůli "sedání" dřevěné konstrukce.

Od počátku dubna, kdy se postupně začalo oteplovat, se však mnohé změnilo. Jak je patrné ze snímků Valašského muzea v přírodě, které je správcem památky a místo pravidelně monitoruje, Libušín během posledních dvou týdnů vyrostl o pořádný kus do výšky.

Hotova je střešní konstrukce s prkenným záklopem a rýsují se také stěny věžovité nástavby, na které byla vyhlídková terasa.

Úplné dokončení Libušína je plánováno na červen roku 2019. Nejnáročnější fází restaurátorských prací bude bezesporu obnova interiéru, který obsahoval velké množství zdobných prvků včetně kreseb, které vytvořil slavný malíř Mikoláš Aleš.

Fotogalerie

Foto dne