Společnost
11/04/2017 Jaroslav Baďura

Letošní Majáles? Vybrali jsme nejlepší pecky, říká dramaturgyně

V pátek 12. května to vypukne - 5 scén, přes 30 vystoupení včetně skupin jako No Name či Wohnout, celkem více než 45 hodin hudby a nezapomenutelná atmosféra! To jsou hlavní atributy, na které lákají organizátoři studentského Majálesu Ostrava.

„Snažili jsme se letošní ročník udělat pestrý, různorodý a oslovit tak prakticky každého,“ říká dramaturgyně Majálesu Barbora Žembová.

Je pořádání Majálesu amatérskou snahou několika nadšených studentů, nebo už spíše profesionální akcí se vším všudy?
Hned docela těžká otázka na začátek… Myslím, že je to snaha nadšených studentů udělat profesionální akci. Vzhledem k tomu, v jaké podobě je Majáles v posledních letech a s jakým rozpočtem pracuje, s jakými dodavateli a partnery komunikuje, nejde si říct „to nějak dopadne“. Na druhou stranu každý rok dochází k obměně týmu, protože studenti dokončují školu, nestíhají s dalšími povinnostmi atd, a tak je důležité tu úroveň Majálesu držet dál tak, aby toto návštěvník ideálně nepoznal. Opora úzkého týmu je v tomto směru velmi důležitá.

Jak to vlastně vypadá, když studenti dělají takovou akci pro studenty?
Každý v týmu má přidělenou funkci a oblast, o kterou se stará. Ať už je to dramaturg, který vybírá a zajišťuje kapely, PR tým, který se stará o kompletní propagaci akce atd. atd. V rámci každé sekce je tzv. „víceprezident“, tedy hlavní odpovědná osoba. S víceprezidenty pak tvoříme úzký majálesový tým, který se schází a společně rozhoduje o zásadních věcech, které ovlivňují celkovou podobu Majálesu.

Kdo rozhoduje, koho nakonec pozvat a koho ne?
O dramaturgii se starám já, jako hlavní dramaturg. Není to ale tak, že bych si celý program skládala podle svého. V SUSce je nějaká zajetá filozofie a styl, jak by program měl vypadat, co je cílem akce a co návštěvníkům chceme přinést. Ta hlavní jména pak řešíme všichni společně, kdy se nastíní nějaký návrh, co by mohlo fungovat a co bychom rádi slyšeli a já pak zjišťuji, jestli je to pro nás vůbec reálné. V těch méně známých žánrech pak mám docela volnou ruku, ale v případě potřeby to mohu s kýmkoli konzultovat a vybrat to nejlepší řešení.

Jak se vám jedná s kapelami – jaké mají nároky, jak je těžké je sehnat a přemluvit, aby vystoupily?
Oslovování a domlouvání kapel funguje asi stejně jako na jiných akcích. Jediné, co je jiné, je to, že jakožto studentská organizace máme hodně omezený rozpočet a nemůžeme si dovolit tolik do kapel investovat. Proto se v prvním e-mailu snažím manažera případně samotnou kapelu seznámit s tím, co jsme vlastně za projekt a že náš Majáles není komerční byznys, ale opravdu studentská akce, i přesto, v jakém formátu jej teď můžeme vidět. Pokud s akcí sympatizují a chtějí nás podpořit, je to ta nejlepší varianta a já si toho strašně vážím. Nejen kvůli projektu samotnému, ale i proto, že prostě ukazují svou lidskost a lásku k práci, kterou dělají. Že to není jenom o penězích. Nároky na techniku, ubytování a občerstvení na akci jsou pak stejné jako jinde, což je pochopitelné, protože i dobrý zvuk dotváří kvalitu akce a zajišťuje maximální zážitek návštěvníkům.

Jaký posun jste udělali od prvních ročníků – co vše je jinak?
Já jsem v SUSce a Majálesovém týmu třetím rokem, takže nemůžu mluvit za ročníky předtím. Když se ale podívám zpět jako návštěvník, posun je to obrovský. Není to ale posun tak úplně na popud organizátorů samotných, ale Majáles za ty roky rostl společně se studenty. Tak jak se mění celkový svět, tak se mění i představa a požadavky lidí, kteří v Ostravě bydlí a studují. A SUSka nechtěla a ani nemohla zůstat pozadu, proto se snaží držet krok a přinést každý rok do Majálesu něco nového, jiného a zajímavého. Obrovskou konkurencí a tlakem jsou taky komerční Majálesy, které jsou ve velkých městech a lidi nerozeznávají, jestli to dělají studenti, nebo ne. Pro nás zatím bohužel, ale snažíme se to prezentovat co to jde…

V čem bude letošní Majáles výjimečný?
Letošní Majáles bude výjimečný hlavně v tom, že bude v pátek a bude teplo a svítit sluníčko, to už máme objednané… Chystáme celou novou scénu v EDM stylu, přivezeme Radegast a dáme návštěvníkům možnost si jej vychutnat i ve skle. Výjimečný ale bude i díky doprovodnému programu, který se dle mého názoru letos fakt povedl. Snažili jsme se ho udělat pestrý, různorodý a oslovit tak prakticky každého. Většina akcí bude zdarma, takže kdo stále vzpomíná na malé Majálesy, které byly zadarmo, tohle určitě ocení. Super budou taky letošní trička, na které se už moc těšíme a samozřejmě program, protože letos se nám poštěstilo vybrat ty nejlepší pecky…

Sdílejte článek