Společnost
19/10/2015 ČTK

Kostel sv. Ducha zdobí nové unikátní vitráže

V kostele svatého Ducha v Ostravě byla po letech dokončena vitrážová výzdoba. Autorem výtvarných návrhů je akademický malíř Jakub Špaňhel. Svatostánek se nyní může pochlubit pěti vitrážemi s celkovou váhou 4,6 tuny a zřejmě i jednou z největších vitráží na světě vytvořenou fúzovanou technologií, řekl farář Vítězslav Řehulka.

„Kostel byl vysvěcený v říjnu 2007, umělecká díla tam ale chyběla, protože jsou časově i finančně náročná. Věděli jsme, že chceme do oken vitráže. První vitráž byla vytvořena o rok později v roce 2008 a byla to vitráž Jákobův žebřík ze Starého zákona. Výjev, kdy andělé sestupovali z nebe na zem a vystupovali ze země do nebe,“ uvedl Řehulka.

V roce 2009 v kostele přibylo tavené okno se symbolem beránka Božího. „Patří mezi největší vitráže na světě, které byly vyrobeny technologií fúzovaného skla,“ řekl Řehulka. Vitráž má rozměry 7,9 krát 4,8 metru a váží bezmála dvě tuny. V letech 2011 a 2012 vznikly další dvě menší vitráže a letos k nim pak přibylo téměř tunové tavené okno nazvané Ráj.

Špaňhel podle Řehulky vytvořil v kostele nejprve oltářní obraz a s kostelem pak spolupracoval i při tvorbě vitráží, které vyráběla rodinná firma ze Zábřehu na Moravě.

Při výrobě byla nejprve utavena podkladní skla o tloušťce šesti milimetrů, složená z čirých tabulí. Na podkladní skla byly naskládány vyřezané tvary a nasypané různobarevné střepy získané z nadrcených tabulí tak, aby tvořily požadovaný motiv. Když autor vitráží dokončil práce na svém designu, byla tabule celoplošně dosypána čirým nadrceným sklem do požadované tloušťky. Pak bylo nutné tabule tavit při teplotě 820 stupňů Celsia. Celý proces ohřevu a chlazení zabral zhruba 84 hodin.

Podle Řehulky je výzdoba vytvořená touto technologií v takovém rozsahu v ostravsko-opavské diecézi výjimečná. Už v úterý se v kostele chystá koncert k žehnání vitráží, kterého se ujme generální vikář Martin David. Představena bude i nová brožura, která bude sloužit jako umělecký průvodce kostelem.

Sdílejte článek