Nejnovější zprávy: Třinec smutní, titul mu sebrala Kometa Další smrtelná nehoda. Motocyklista nepřežil střet s autem

Politika

Koalice ovládající magistrát v Opavě přežila pokus o odvolání

Radní ovládající magistrát v Opavě dnes přežili pokus o odvolání. Vládnoucí koalici v devětatřicetičlenném zastupitelstvu po přeběhnutí několika zastupitelů chybí k většině dva hlasy.

Část opozice vedená Markem Veselým z ODS toho na dnešním jednání chtěla využít a pokusila se radní odvolat. To se nakonec nepodařilo. Návrhy na změnu programu a odvolání primátora a jeho náměstků nezískaly dostatečnou podporu.

„Důvodem snahy odvolat vedení radnice je především nečinnost. Pan primátor Křupala na moje emaily neodpovídá od února. Sekretariát přestal odpovídat v září,“ řekl Veselý. Dodal, že v práci radních vidí zásadní chyby. „Bytostně se nám nelíbí i to, že pokus o odvolání přežili jen díky podpoře komunistů,“ uvedl Veselý.

Opoziční zastupitelé, kromě ODS to byli i například členové Hnutí Ano, Starostové a Opavané, se hned na počátku jednání zastupitelstva pokusili změnit program a dostat do něj návrhy na odvolání jednotlivých radních. O každém hlasovali zvlášť. Nejslabší pokus se týkal primátora Radima Křupaly (ČSSD). Pro jeho odvolání hlasovalo 13 zastupitelů. Naopak nejmenší podporu má jeho náměstek Martin Víteček (STAN). Pro zařazení bodu na jeho odvolání zvedlo ruku 17 zastupitelů.

Opozice nakonec neuspěla, k odvolání radních potřebuje opozice 20 hlasů. Veselý v té souvislosti naznačil, že v budoucnu se pokus o odvolání může opakovat a bude hledat další hlasy. Naopak primátor Křupala už dříve řekl, že věří v úspěšnou menšinovou vládu. V současné domě pravděpodobně s podporou KSČM.

Současná koalice složená z ČSSD, STAN, KDU-ČSL a Změna pro Opavu má nyní v zastupitelstvu 18 křesel. Pro většinu jediného hlasu jí chybí dva zastupitelé. Problémy způsobili tři zastupitelé z klubu náměstka primátora Vítečka, kteří vstoupili do nově vzniklé opavské organizace ANO.

„Byl to pro mě šok. Profesně i lidsky. Velmi mě to překvapilo. Nečekal jsem to,“ řekl dnes Víteček. O další hlas koalice přišla v jednom zastupiteli ČSSD, který oznámil větší nezávislost při hlasování. Dnes například hlasoval pro odvolání radních, pouze u primátora se zdržel.

V současném zastupitelstvu má ČSSD šest jistých mandátů. Pět křesel patří Nezávislým náměstka Vítečka, čtyři zastupitele má Změna pro Opavu a tři KDU-ČSL. Toto je oslabená vládnoucí koalice.

Z opozice je nyní nejsilnější blok nazvaný Osmička tvořený ODS, Starosty a Opavany, který má osm mandátů. Pět zastupitelů má nyní ANO 2011, tři KSČM, tři Zelená pro Opavu. Jako samostatný článek v zastupitelstvu působí bývalá náměstkyně primátora a členka ANO Simona Bierhausová a právě jeden zastupitel zvolený za ČSSD.

Foto dne