Proměny kraje
02/07/2019 Jan Smekal

​Kemp U Kateřiny nabízí stání pro 20 karavanů. Za první noc lze zaplatit sazeničkou

V loňském roce utratili turisté v Moravskoslezském kraji 8,5 miliardy korun. Vedení kraje se tak nadále snaží podporovat cestovní ruch.

Nyní vytvořilo tzv. stellplatzy, stání pro karavany. Po prvním v Landek parku začal druhý fungovat také v kempu U Kateřiny u Štramberku.

Cestování s obytnými auty a karavany se stává čím dál větší módou. V Česku však pro tato auta zatím chybí dostatečné zázemí. Existuje jen několik málo kempů, kde se mohou připojit k elektřině a nabrat si vodu a také vypustit odpad.

V Moravskoslezském kraji nyní vznikly první dva stellplatzy, nejprve v Landek parku, v úterý slavnostně otevřeli i ten v kempu U Kateřiny u Štramberku.

„Vybudovali jsme rozsáhlou síť elektrokol po celém Moravskoslezském kraji. Loni jsme se rozhodli, že vybudujeme také první dva stellplatzy pro karavany a obytná auta. Jde o pilotní projekt, kterým navazujeme na síť půjčoven kol. Je to další způsob, jak se ubytovávat v našem kraji,“ uvedl Jan Krkoška, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro cestovní ruch a regionální rozvoj.

„Ne každý chce přespávat v hotelích či penzionech. Tento způsob preferují ti, kteří chtějí být volnější, svobodnější. Hlavně pro ně jsou určena místa ke stání s karavany. V těchto areálech najdou veškeré potřebné zázemí včetně sprch, toalet, ale také patřičného místa pro parkování tak velkého auta, které potřebuje manipulační prostor, aby se mohlo rozložit,“ pokračoval s tím, že je třeba, aby stellplatzy disponovaly vším, co obytná auta potřebují.

„V kempu U Kateřiny se nachází místo pro výlevku, která je potřebná, protože sloup slouží jen na připojení elektřiny. Všechno ostatní, připojení na vodu, odpusť, nápusť je na jednom odstavném parkovišti,“ popsal Krkoška a dodal, že cestování obytnými auty se stává hitem.

„Proto jsme přistoupili k tomu, abychom turistům umožnili zabezpečení všech technologií, které potřebují k tomuto cestování. Nejde to totiž dělat tak, že si někdo řekne, že vezme vozík a pojede kam se mu zachce. Existují nějaká pravidla a ta je třeba dodržovat. Jedna věc je, kde bude auto parkovat, další pak, kde bude manipulovat s vodou, elektřinou nebo s výlevkou u toalet.“

Kemp nabízí i menší dílnu. Karavanisté si nářadí často půjčují

Zatímco na Landeku auta stojí vedle sebe, v kempu U Kateřiny jsou usazena do půlkruhu. „Elektrické přípojky jsou tady čtyři stejně jako na Landeku, ale výlevka je trochu jiného charakteru, protože na Landeku jsme udělali high tech, který je dneska nejmodernější. Tady člověk musí více používat i ruce, kdežto Landek je bezdotykový,“ porovnal Krkoška oba stellplatzy.

Při zavádění stellplatzu v kempu U Kateřiny přišli s květinovou akcí, kdy zákazníci za prvních čtyřiadvacet hodin v kempu nemusí nutně platit jen penězi.

„Zatím máme promoakci, kdy turisté mohou za prvních 24 hodin zaplatit kytičkou, sazeničkou, kterou si přivezou, zasadí ji tady a tímto způsobem po sobě zanechají určitou stopu. A když tady potom přijedou za pět, deset či padesát let, uvidí, co tady vyrostlo a na čem se částečně podíleli. Tato akce platí do konce roku. Jinak se za noc za karavan platí 275 korun,“ přiblížil majitel kempu U Kateřiny Vladimír Novobilský.

„Nabízíme také malou dílničku a setkáváme se s ohromným zájmem karavanistů, kteří chtějí vždycky půjčit kleště, šroubovák, svěrák a mohou si u nás něco drobného opravit tak, aby zase mohli pokračovat v klidu dál,“ pokračoval s tím, že kemp se může pochlubit i zajímavou specialitou v podobě inteligentního osvětlení.

„Jde o lampy, které svítí do půlnoci v plném výkonu a od půlnoci svítí na 30 procent, takže karavanisté se vyspí v klidu v příjemném přítmí.“

Kemp U Kateřiny momentálně nabízí dvacet stání pro karavany. Každý z pěti sloupů má čtyři přípojky na elektřinu. „Do budoucna ale máme kam se rozšířit, když by bylo třeba. V tom by nebyl žádný problém. Vím, že holandští turisté běžně cestují po šesti nebo i osmi autech dohromady. Pokud tedy o to bude zájem, rádi kapacitu rozšíříme, určitě máme kam,“ řekl Novobilský s tím, že rekreanti mohou využít služeb recepce, kde najdou různé laskominy, pivo, víno či limonády. „Mohou využít i chemické WC a mimo sezonu sociální zázemí v podobě sprch.“

Kraj podpoří vznik i dalších stellplatzů. Vytvoří dotační titul Nejčastějšími návštěvníky kempu jsou zatím turisté ze západu Čech. „Nejvíce se lidem líbí krajina a historický Štramberk, kterému se mnohdy říká Moravský Betlém. Obdivují jej lidé z celé republiky. Jezdí sem hlavně lidé ze západu Čech, občas i ze zahraničí. Bude nějakou dobu trvat, než se dostaneme do povědomí. Věřím, že pak bude přibývat i zahraničních hostů,“ míní Novobilský.

Vedení kraje hodlá pokračovat v budování pevných a bezpečných stání pro obytná auta. „Vytvoříme dotační titul pro budování těchto bezpečných stání. Budou o něj moct žádat obce anebo soukromí investoři, kteří mají kempy a potřebují vybudovat takové stání,“ nastínil Krkoška a zároveň zdůraznil, kraj nebude přímo budovat tato stání, ale bude se na nich podílet. „Je třeba, aby majitel či investor také přiložil finanční rámec k tomu, který poskytneme jako kraj.“

Alokované peníze vedení kraje využilo pro první dva pilotní projekty. Ten u Štramberku podpořilo částkou téměř 300 tisíc korun. O další peníze mohou zájemci žádat od příštího roku.

„Tento způsob cestování je trendy, jen u nás zatím není dostatek zázemí pro tyto automobily. Věřím, že jak se informace objeví v katalozích zaměřených na cestování karavany, tak zájem ze strany karavanistů bude velký. Když se podíváme na Lipno, tak dneska tam stojí celá řada obytných aut,“ uzavřel Krkoška.

Sdílejte článek