Sport
28/12/2018 Tomáš Svoboda

Když se hraje pro radost. Podívejte se, jaké bylo derby starých gard Baníku a Vítkovic

Tečkou za fotbalovým rokem je v Ostravě "silvestrovské" derby starých gard Baníku a Vítkovic. V pátek odpoledne se bývalí vynikající hráči obou klubů střetli již počtrnácté. Po vyrovnaném průběhu se nakonec radovaly Vítkovice, které vyhrály 4:3.

Pro omlazenou sestavu domácích to bylo na umělé trávě Městského stadionu vítězství po dlouhých osmi letech. Naposled totiž baníkovce porazili v roce 2010.

Dominance staré gardy Baníku, za kterou nastoupili legendární plejeři jako Václav Daněk, Augustin Antalík či Ivo Staš, trvala i v úvodu pátečního deštivého derby hraného na 2 x 35 minut.

Dvěma góly je otevřel Libor Žůrek, který pro svou rychlost zůstává zapsán v paměti fanoušků jako oblíbený "Forrest Gump". Přestože jej vítkovická obrana dvakrát nechytila, dlouho ji to mrzet nemuselo.

Podobně pohotového střelce našli ve svých řadách i domácích. Byl jím Daniel Rygel, syn legendárního Zdeňka Rygela a původně odchovanec Baníku, který ještě do přestávky zařídil srovnání skóre na 2:2.

Ve druhém poločase se jako rozený kanonýr připomenul Václav Daněk, který vrátil vedení zpět na stranu Baníku. Možná, že mnozí ze zhruba 600 fanoušků brali tento gól jako zlomový, ale Vítkovice se nevzdaly.

Každoroční fotbalové setkání se pro ně stalo o poznání veselejší v posledních deseti minutách, kdy se dvakrát prosadil další osvědčený střelec Martin Rozhon.

Rozhodující gól na 4:3 pro Vítkovice vstřelil v 64. minutě z penalty.

"Samozřejmě nás to mrzí, protože jsme určitě nechtěli prohrát, na druhé straně takový je fotbal. Vítkovice měly omlazený mančaft s nižším věkovým průměrem. Mohlo to dopadnout i pro nás, ale oni si za tím šli a my to tak musíme vzít," komentoval zápas Václav Daněk pro klubový web Baníku.

Více o svátečním sportovním zážitku a setkání hráčů několika skvělých generací napoví fotogalerie reportéra Magazínu PATRIOT Rostislava Recmana.

14. derby starých gard: Vítkovice vs. Baník 4:3 (2:2)

Branky: 17. a 35. Rygel, 60. a 64. Rozhon – 7. a 14. Žůrek, 55. Daněk. Rozhodčí: Zdeněk Svatonský.

Vítkovice: A. Twardzik – Zajíc, Freisler, Martinčok, Kutty, Harazim, Levčík, Valenčin, Rygel, Derych, Baránek, Mydlo, Rozhon, Kovář, Trval, Langer. Trenéři: Dunaj, Vlk, Kalus.

Baník: Bernady – J. Zajaroš, Antalík, Drozd, Veselý, Staš, Šlachta, Kiša, Tchuř, Pěcháček, Čáp, Knapp ml., Vrťo, Daněk, Žůrek, Korytář, P. Zajaroš ml. Trenéři: Galásek, Gürtler, Kosňovský.