Když jde o život dítěti. Do záchranné akce Ostrava-Praha se zapojilo i vojenské letadlo

12.1.2018 07:24 Společnost 0

Posádky záchranářů Moravskoslezského kraje, včetně vozidla pro speciální transporty, se ve středu 10. ledna odpoledne podílely na komplikované záchraně vážně nemocného dítěte.

Když jde o život dítěti. Do záchranné akce Ostrava-Praha se zapojilo i vojenské letadlo

Foto: Záchranáři

„Šestiměsíční děvčátko bylo hospitalizováno na klinice dětského lékařství ostravské Fakultní nemocnice. Pacientka se nacházela v život ohrožujícím stavu a pro její další léčbu byl nezbytný transport na specializované pracoviště do Prahy,“ uvedl mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

Ten bylo z důvodu šetrnosti a náročnosti nutno realizovat letecky a zajistil jej vojenský letoun. Na mošnovském letišti přistál i s kompletním týmem specialistů a rozsáhlým vybavením. Právě jejich přepravu musely zajistit dva sanitní vozy.

Operátoři pro cestu za pacientkou vyčlenili týmy ze stanovišť ve Studénce a Ostravě-Jihu. Před půl čtvrtou dorazila vozidla do Fakultní nemocnice Ostrava. Pražský tým specialistů pak provedl zajištění dítěte pomocí speciální mimotělní metody ECMO.

Po půl šesté byla vozidla (posádka s vozidlem pro speciální transporty z Ostravy-Jihu a RZP Bílovce) opět přistavena ve Fakultní nemocnici Ostrava.

Akce na mošnovském letišti. Foto: Záchranáři

Akce na mošnovském letišti. Foto: Záchranáři

„Tým s veškerým vybavením a nyní i pacientkou na palubě pak absolvoval cestu zpět na letiště v Mošnově. Po bezproblémové jízdě je záchranáři dopravili až k připravenému letounu, který záhy odstartoval k letu do Prahy,“ uvedl Humpl.

K přepravě dítěte bylo zapotřebí složité a bezchybně funkční technické zařízení. Pro tento účel výborně posloužil sanitní vůz pro speciální transporty, který záchranná služba našeho kraje využívá od roku 2016.

Vozidlo je v ambulantní části vybaveno množstvím přídavné elektroinstalace a měničů napětí (12/230 V), jež pomáhají realizovat bezpečné transporty pacientů se selháním životních funkcí.

Na palubě tak lze převážet například nemocné, vyžadující dočasnou mechanickou podporu krevního oběhu, mimoplicní ventilaci a podobně, protože přístroje, používané v těchto případech, fungují často dlouhodobě pouze na 220V.

Jaroslav Baďura |

Přečtěte si více z rubriky "Společnost", nebo přejděte na úvodní stranu.

Podobné články

Patriotmagazin.cz využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.