Nejnovější zprávy: Velká fotogalerie: Takhle pařili lidé v Ostravě na Oldies festivalu! Fotogalerie: Takhle rychle může shořet auto

Společnost

Kauza jatka: Bude je v Ostravě nakonec rekonstruovat polský architekt?

Poté, co pražský architekt Petr Hájek odmítl podepsat smlouvu na dodání projektové dokumentace k přestavbě areálu bývalých jatek, oslovilo město Ostrava polského architekta Roberta Konieczneho z Katovic, který se spolu s Hájkem účastnil výběrového řízení.

Porota v architektonické soutěži na konverzi jatek ocenila tři návrhy, přičemž prvenství přiřkla Petru Hájkovi z Prahy, který nabídl nižší cenu i kratší termín dodání.

Následovalo výběrové řízení na pořízení projektové dokumentace, do které se přihlásili první a třetí z architektonické soutěže, Petr Hájek a polský architekt Robert Konieczny, jehož studio KWK Promes mimo jiné se svým domem Archa v polských Beskydech získalo od prestižního časopisu Wallpaper ocenění nejlepší dům světa za rok 2017.

Součástí výběrového řízení byla smlouva s městem. „Při podání návrhů mohl podle zadávacích podmínek každý z účastníků smlouvu připomínkovat. Menší připomínky měl Robert Konieczny, Petr Hájek žádné připomínky nevznesl. Poté, co byl Petr Hájek jako vítěz výběrového řízení vyzván, aby smlouvu podepsal, začal s městem vyjednávat o podmínkách smlouvy, konkrétně o penále za pozdní dodání dokumentace,“ vysvětlil primátor Tomáš Macura.

Podle něj by na základě zákona o veřejných zakázkách v této fázi každá změna smlouvy znamenala porušení zákona, což údajně potvrdili i právníci architekta Hájka.

Výběrové řízení bylo vyhodnoceno 30. června letošního roku, a protože vítězný Petr Hájek otálel s podpisem, vyzvala jej Rada města k podpisu smlouvy do 18. září, což se nestalo. Architekt navíc ani nevyužil 14denní lhůtu, ve které mohl uplatnit případné námitky.

Proto města začalo jednat s druhým účastníkem výběrového řízení, polskou firmou Roberta Konieczneho. Pokud bude smlouva podepsána a polské architektonické studio dodá projektovou dokumentaci, bude se realizovat návrh, který původně skončil na třetím místě.

„Město v žádném případě nepochybilo a postupovalo přesně podle zákona. Smlouvu, kterou pan Hájek odmítl podepsat, připravila renomovaná právní kancelář, která se specializuje na výběrová řízení. Podmínky soutěže rovněž schválila Česká komora architektů,“ doplnil ostravský primátor.

V prohlášení na oficiálních stránkách města Ostravy se dále uvádí, že pokud by z nějakých důvodů smlouvu nepodepsalo ani polské studio, mohlo by město vyhlásit nové výběrové řízení na dodání projektové dokumentace, do níž by se opět mohl přihlásit Petr Hájek a mohl by vznést připomínky ke smlouvě.

V takovém případě by je město mohlo akceptovat, aniž by porušilo zákon. Je to ale jen teoretická možnost.

Foto dne