Nejnovější zprávy: Můj první dabing? Jediná věta: Máte telefon, vzpomínal v Kafrárně Alexej Pyško ​Galakoncert Českého rozhlasu Ostrava: Marie Rottrová rozezpívá Gong!

Byznys

Juříčkovo Brano v červenci otevře v Americe fabriku na kapalný vodík

Během července dojde v americkém Charlestonu, ve státě Tennessee, k otevření nového závodu na výrobu kapalného vodíku. Za investicí ve výši zhruba 800 milionů korun stojí firma Brano Group miliardáře Pavla Juříčka.

Pavel Juříček, majitel a předseda představenstva skupiny Brano Group (Foto: archiv)

Skupina Brano Group projekt realizuje společně s dalšími českými investory, se kterými spoluvlastní americkou firmu United Hydrogen.

Tato společnost v současné době patří k pětici hlavních dodavatelů vodíku v USA. V dalším plánu je vybudování sítě čerpacích stanic na zkapalněný vodík. Výstavba závodu v Tennesse je zatím nejdůležitější investicí firmy na americkém trhu.

"Je tam velký potenciál ve vodíku a jeho využití v automobilovém průmyslu," citovaly noviny skupiny Brano, ve kterých informace o otevření závodu původně vyšla, Romana Horáka z firmy Brano Invest.

Samotný majitel Pavel Juříček, který z Brana udělal jednoho z lídrů nejen tuzemského automobilového průmyslu, o svých záměrech s vodíkem v minulosti už vícekrát hovořil.

Je přesvědčen o tom, že v Americe, kde se na rozdíl od Evropy překonávají velké vzdálenosti, vodík do budoucna zvítězí nad elektromobilitou.

"Zatím vodík jenom čistíme a rozvážíme trucky NASA. Jinak máme jednu pumpu v New Yorku a už teď nám to dělá měsíční zisk 16 až 30 tisíc dolarů. A to jsme ještě fabriku nepostavili a bavíme se jenom o zplyněném vodíku," vyjádřil se Juříček před časem.

Úspěšný podnikatel, který s tradiční fabrikou z Hradce nad Moravicí dělá globální byznys, se v loňském roce zapojil také do politiky. Od podzimu je poslancem za hnutí ANO a v letošních komunálních volbách povede kandidátku v Opavě.

Foto dne