Cestování
12/01/2024 Jan Petrus

Jeden den v Katovicích. Dynamické město je dál než Ostrava, ta je teď dotahuje

Foto: Marek Dušek

Když jsem plánoval návštěvu Katovic, říkal jsem si, že město navštívíme a zhodnotíme, ale nebudeme jej srovnávat s Ostravou. Bláhová představa.

Rychle jsem zjistil, že se tomu nelze vyhnout. Katovice totiž mají spoustu věcí, na které Ostrava teprve aspiruje – koncertní síň, mrakodrap, živé centrum nebo důstojně opravené hlavní nádraží.

Do Katovic se dostanete vlakem za necelé dvě hodiny. Rychlejší spojení s Českem je jednou z věcí, které sídlu Slezského vojvodství chybí, tudíž si budeme muset počkat na vysokorychlostní železnici, jež cestování mezi Ostravou a Katovicemi uspíší. Pravděpodobně tak díky Polsku bude Ostrava k VRT připojena jako první velké české město. Zatím je ale časově výhodnější zvolit auto, což ve spolupráci s autobond.cz také děláme.

Hned po příjezdu jdeme obhlédnout místní hlavní nádraží, které je zajímavou ukázkou toho, co Ostravě po mém soudu dosti citelně chybí. Katovice se pyšní spojením přestupního uzlu s obchodním centrem a historickým jádrem města. Hlavní nádraží je opraveno bez zbytečných okázalostí do moderní podoby, které vévodí beton. Hezkým detailem zlepšujícím cestovatelský komfort je celkové zastřešení, které naše Ostrava nad svými peróny nemá.

Protože jsme po cestě hladoví a potřebujeme kávu, míříme do sympatické kavárny Bezcukru v blízkosti stanice, což je jeden z celé škály tipů, jimiž nás zásobil katovický rodák známý ze sítě X pod přezdívkou @yimbypoland. Zatímco Mára komunikuje s obsluhou anglicky, já se snažím Poláky naučit i něco česky, což se jim při návštěvě Ostravy bude jistě dobře hodit.

Sendvič s vajíčkovou pomazánkou zapíjíme kávou filtrovanou přes chemex, což je asi ten nejjednodušší způsob filtrace za použití baňky a papírového filtru. Interiéru vévodí impozantní bar z jednoho kusu kamene.

Z gastronomického hlediska nabízí Katovice například ramen bistra, která mi v Ostravě pořád velmi chybí. Vybírat můžete rovnou z několika různých míst, například Oh my ramen nebo Madar. Pokud chcete pořádný burgr, musíte do Bulkes. Pokud naopak maso nevidíte rádi, potěší vás vegetariánský Golden Donkey.

Pozoruhodná mi ve městě přijde otevírací doba. Poláci se očividně nesoustředí na naši klasickou obědovou pauzu, která začíná už o půl jedenácté a podle níž některé velmi zajímavé ostravské podniky uzpůsobují svou otevírací dobu a pak brzy zavírají. Tady se jede spíše podle západního standardu. Spoustu míst tak otevírá až ve 12 nebo jednu odpoledne, pak ale jede až do večera.

Z centra je to jenom kousek ke spoustě zajímavých staveb. To je na Katovicích z turistického hlediska asi vůbec to nejpříjemnější, protože na relativně malém prostoru město koncentruje pěknou řádku atrakcí. Místní hornické muzeum, které mimo jiné sousedí s novou koncertní síní, je pečlivěji dotaženou památkou než srovnatelná místa v Ostravě a okolní veřejný prostor jako by tu byl dotažen k dokonalosti.

Halu Spodek nebo aspoň její okolí by zase měli navštívit hokejoví fanoušci, ježto se zde v roce 1976 stalo Československo počtvrté mistry světa. Zajímavostí je, že na tento turnaj byli poprvé puštěni profesionálové z NHL. Využila toho ale jen reprezentace USA. Druhou zajímavostí pak je, že tento moderní hokejový stánek svou funkcí nahradil Torkat, což byl před válkou dvanáctý nejstarší zimní stadion v Evropě.

Menší zajímavá výstava k historii kluziště Torkat, které za minulého režimu bohužel vyhořelo a už nikdy nebylo obnoveno, se nachází v přízemí nové univerzitní knihovny, tedy další stavby, kterou Ostrava teprve začíná stavět. Univerzitní knihovna v Katovicích stojí přesně v místech, kde bývalo tehdejší kluziště. Nejedná se o nijak extravagantní stavbu a návštěva člověka donutí se zasnít, jaké to bude, až knihovna vyroste i u nás v Ostravě.

Další stavba, která se u nás prozatím jen plánuje, je mrakodrap. V současné chvíli máme za sebou uzavřenou architektonickou soutěž pro vybraná studia, jejíž výsledky se teprve dozvíme. To Katovice už v roce 2022 zkompletovaly dvojici věží KTW I a KTW II, které se pnou do výše 66 a 134 metrů.

Komplex KTW slouží jako kancelářská budova a společně vytváří z určitých míst rynku zajímavý pohledový efekt, na který jsem býval zvyklý v Haagu. Z určitých míst historického náměstí vykukují přes starší budovy ty výškové a zajímavě se s nimi doplňují.

Když už jsme u mrakodrapů, musíme zmínit i ten vedlejší s názvem Courtyard. Sídlí v něm mezinárodní hotelový řetězec, jehož restaurace v 27. patře je přístupná veřejnosti. Pokud si tam dáte snídaní nebo večeři, naskytnou se vám dechberoucí výhledy na město.

Pokud bych měl zmínit některé kontrasty, v nichž mi přijdou česká města včetně toho našeho přece jen dál, uvedu všudypřítomný reklamní smog. Docela jsem odvykl tomu, aby nádherné historické fasády překrývaly tuctové reklamní plachty, v centru Hornoslezské metropole je to však běžný obrázek a zvlášť u cihlových domů zamrzí, že si je nemůžete prohlédnout ve všech detailech.

Katovice zase poráží Ostravu vizuální kvalitou všech novějších staveb. Pokud se u nás povede zhruba polovinu budov postavit tak, aby vypadaly nadčasově, v Katovicích na špatné příklady téměř nelze narazit. Z našeho pohledu nevšední mi přišla budova hotelu na trojúhelníkovém půdorysu vměstnaná na parcelu sousedící s řekou Rawou nebo budova okresního soudu s monumentálním vstupním portálem.

Katovice toho samozřejmě nabízí daleko více, třeba největší katedrálu v Polsku se sochou Jana Pavla II. před ní. Další objevování už ale necháváme na vás, nemůžeme přece prozradit úplně všechno! Katovice jsou největším městem, kam lze pohodlně na jeden den z Ostravy odskočit, a díky své dynamice rozvoje tam při každé návštěvě najdete něco nového a pozoruhodného. Tak do widzenia!

Foto: Marek Dušek
Sdílejte článek