Nejnovější zprávy: Dračí lodě na Hartě a Nohavica v Porubě. Zveme na Top 10 akcí tohoto týdne! Ve Frenštátě se skákalo na počest Jiřího Rašky. Memoriál má zvuk nejen u místních

Politika

Janáčková v Ostravě neuspěla, senátorem bude ředitel hasičů Nytra

Končícího senátora Antonína Maštalíře (ČSSD) za ostravský obvod 70 vystřídá v horní parlamentní komoře ředitel moravskoslezských hasičů Zdeněk Nytra. Kandidoval jako nezávislý kandidát. V druhém kole porazil bývalou senátorku Lianu Janáčkovou (Nezávislí).

Podle údajů Českého statistického úřadu získal 51,8 procenta hlasů a Janáčkovou porazil rozdílem 424 hlasů. K urnám v tomto obvodu přišlo v druhém kole necelých 12 procent voličů, v prvním kole to bylo téměř 32 procent voličů. Maštalíř svůj mandát už neobhajoval.

Nový senátor Nytra celý život pracuje jako profesionální hasič, nejprve u drážních hasičů, poté u hasičů města Ostravy a od roku 2001 je ředitelem Hasičské záchranné služby Moravskoslezského kraje. Je mimo jiné členem vědecké rady Fakulty bezpečnostního inženýrství Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě.

Míní, že byl asi přijatelnějším kandidátem pro voliče, kteří nepatřili do tábora příznivců ani jednoho z kandidátů postoupivších do druhého kola. Janáčková řekla, že za těsný výsledek vděčí tomu, že se strany dohodly, koho budou ve druhém kole podporovat.

Nytra se chce v Senátu věnovat obecně legislativě jako takové a pak tomu, co je mu vlastní, tedy bezpečnosti. „Já jsem zmiňoval, že se mi nelíbí, že zákony regulují věci, které by být regulovány nemusely. Stačí podle mě naprosto pregnantně vytyčit mantinely a nechat člověku volnost, ať se pohybuje v těch vytyčených mantinelech,“ řekl. Zákony si podle něj odporují, jsou nepřehledné a nejasné.

Celkem usilovalo v ostravském volebním obvodu 70 o zvolení do Senátu deset kandidátů. Nytra jako ředitel krajských hasičů nemohl podle služebního zákona kandidovat za politický subjekt, původně byl společným kandidátem koalice složené z ODS a TOP 09.

Nakonec se rozhodl kandidovat jako nezávislý. Za Úsvit – národní koalici v Ostravě kandidovala předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, ale skočila už v prvním kole na čtvrtém místě.

Foto dne