Společnost
03/03/2022 ČTK

Firma vybavuje své ukrajinské zaměstnance vojenskými vestami. Neprůstřelné nejsou

Místo montérkami majitel stavební firmy z Hlučína Tomáš Straub vybavuje své ukrajinské zaměstnance taktickými vojenskými vestami.

Přihlásili se totiž k ukrajinské armádě, aby pomohli v boji proti ruské invazi. O některé vybavení požádali právě svého zaměstnavatele. První zásilku předal pracovník společnosti Petr Gabryš v noci na dnešek na parkovišti nedaleko Ostravy řidiči autobusu, který na Ukrajinu z Prahy převážel 11 rekrutů. Firma nyní shání i mnohem více nedostupné neprůstřelné vesty.

"Celkem máme ve firmě 22 zaměstnanců pocházejících z Ukrajiny. Všichni se už připojili k armádě. Nikdo to moc neřešil. Brali to jako svou povinnost," řekl ČTK Straub. Jeden z kolegů, pětačtyřicetiletý Jurij, se pak na něj obrátil s prosbou o pomoc při zajištění neprůstřelných vest, které nemají rekruti zařazení k regionální obraně k dispozici. "Začali jsme je shánět, ale nejsou. Všechno už je vyprodané. Dokázali jsme nakoupit jen omezené množství taktických vest, které ale nositele nijak nechrání," uvedl Straub.

Dodal, že navíc dnes shánějí i vojenské rukavice a chrániče kolen. "Nic z toho ale nejde u nás už koupit. Oslovujeme bývalé vojáky a snažíme se něco získat od nich. To, co mají doma," řekl podnikatel.

Velký zájem o podobné zboží zaznamenal i army shop společnosti Armed Store. "Neprůstřelné vesty, nosiče plátů a helmy jsou vyprodané a nejsou dostupné ani u dodavatelů," uvádí aktuální zpráva na jejich webu. Pracovník zákaznické podpory Petr Steiner potvrdil, že stejně jako ostatní obchody prodávající nosiče plátů a balistické vložky i ten jejich v posledních pár dnech zaznamenal masivní nárůst poptávky.

"Běžně zaznamenáváme poptávky po desítkách či dokonce stovkách kusů. Současně také zaznamenáváme nárůst poptávky po ostatním sortimentu, jako je zdravotnický materiál. Zájem je o vojenské obvazy, taktické vybavení, termovize, vysílačky, přístroje pro noční vidění, vojenská obuv, oblečení, ale i sebeobranné prostředky," řekl ČTK.

Balistickou ochranu podle Steinera poptávají jak Ukrajinci, tak Češi, kteří zboží odesílají na Ukrajinu. "V tomto ohledu je solidarita s druhou zemí výjimečná a úžasná," doplnil.

Firma Tomáše Strauba ve stavební sezoně dává práci v průměru 22 ukrajinským stavebním dělníkům. Je to asi deset procent ze všech jeho zaměstnanců. Moravskoslezský kraj Ukrajinci opustili před loňskými vánočními svátky. "Vracet se měli začít těsně po zahájení útoku Ruska na ukrajinské území. Pak byla vyhlášena mobilizace, takže nepřijel vůbec nikdo," doplnil Straub.

Logisticky to firmě způsobilo problémy. "Ne v tom, že by nám chyběli pracovníci. Ukrajinci ale dělají práce, které český či slovenský zaměstnanec už dělat nechce. Jde o fyzicky náročné činnosti nebo práce, kde je výrazně snížený komfort. Například stavba lešeňových konstrukcí nebo práce s čedičovou vatou. V tom jsou jen těžce nahraditelní," řekl Straub.

Firma se v posledních dnech pokoušela některé Ukrajince nahradit, ale neúspěšně. "Přišli zájemci, ale nikdo nenastoupil. Například dvaadvacetiletý mladík se základní školou z Hati, který přišel o den později než měl, se jen podíval na náplň své práce. Otočil se na patě a se slovy, že to je moc náročné, odešel," uvedl Straub.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kvůli ruské invazi na Ukrajinu už 24. února nařídil všeobecnou mobilizaci. Po dobu válečného stavu nesmějí Ukrajinu opustit muži ve věku od 18 do 60 let. Mobilizace se týká Ukrajinců, kteří podléhají branné povinnosti, a záložníků. Vztahuje se na území celé Ukrajiny s výjimkou Luhanské a Doněcké oblasti, které zčásti ovládají separatisté.

Sdílejte článek