Sport
05/02/2024 Petr Sobol

Hlavně nepřepálit začátek! Kondiční trenér hokejistů z NHL radí, jak zůstat ve formě

Foto: Radim Polášek s Ondřejem Palátem a Stanley Cupem. Foto: se souhlasem Radima Poláška

Leden je měsícem, který je plný různých předsevzetí. Jedním z těch nejčastějších je hubnutí. Jenže jak pokračovat dál?

Spousta lidí zkouší diety, fitness centra v lednu praskají ve švech. Ovšem odhodlání rychle opadne a velké plány se rozplynou. Proto je hlavní nepolevit a v načaté cestě vytrvat.

„Prvotní nadšení by se nemělo přehánět. Lidé by do toho měli vstoupit pozvolna a první měsíc cvičit třeba jen dvakrát nebo třikrát týdně. Až pak je fajn přidat víc,“ radí kondiční trenér Radim Polášek z ostravského Fit Parku. „Je to běh na dlouhou trať. Je třeba změnit zažité stereotypy. Pohyb se musí stát až drogou, bez které nemůžete být,“ dodává.

I proto je důležité nepřepálit začátek, což by nakonec mohlo mít zcela opačný efekt. Polášek také doporučuje, aby se lidé nesoustředili jen na jeden typ tréninku. Naopak, cvičení by mělo být pestré. „Je fajn, když se střídají třeba dva silové tréninky a jeden kondiční. Jednou až dvakrát týdně je dobré zařadit i kardio, během kterého se vyplaví endorfiny,“ říká pětatřicetiletý Polášek, jenž spolupracuje se spoustou úspěšných hokejistů.

Jedním z nich je dvojnásobný vítěz Stanley Cupu Ondřej Palát z New Jersey, dalším pak Radek Faksa z Dallasu. Bratr současného beka Třince Adama Poláška spolupracuje taky s řadou hráčů z Tipsport extraligy nebo Chance ligy. Několik let je rovněž kondičním trenérem Libora Hájka, který v průběhu letošní sezony odešel z NHL do Pardubic.


Zleva: Ondřej Palát, Radek Faksa, Radim Polášek a Roman Polák. Foto: se souhlasem Radima Poláška

Podle Poláška je třeba myslet na to, že cvičení je jen jakýmsi „doplňkem“ na cestě za vysněnou postavou. Základem je celkový zdravý životní styl v čele s vyváženou stravou. „Aby tělo vypadalo tak, jak chceme, a organismus pracoval tak, jak má, tak je správná strava nutná. Bez ní to jde jen velmi těžko,“ upozorňuje Radim Polášek, jehož zaujal i jeden nový trend: „Dříve bylo hodně v módě TRX, oblíbené byly taky spinningové akce, teď ale okolo sebe vidím spoustu mladých lidí, včetně náctiletých středoškoláků, kteří se zaměřují na silový trénink. Jedou bench press, mrtvý tah, pořádně na sobě makají.“


Nejčastější chyby začátečníků

Špatná technika a intenzita

Častou chybou začátečníků ve fitness je, že nedodržují správnou techniku. Mnoho cviků pak provádějí chybně, což jim brání v dosažení progresu, také to může ohrozit jejich zdraví. Je důležité dodržovat správnou techniku a zapojovat správné svalové partie. Další chybou je nedostatek intenzity.

Nedostatečná variabilita cviků

Začátečníci často zatěžují omezený počet partií, a tedy celé tělo posilují nerovnoměrně. Výsledek cvičení pak je jen částečný. Proto je vhodné každých pár týdnů změnit rutinu cvičení, abyste tělo překvapili něčím novým.

Chybějící plán

Jednou z největších fitness chyb, kterou začátečníci dělají, je absence plánu. Většinou se ztraceně toulají po fitness centech a přemýšlejí, na co se který stroj používá. Bez precizního plánu nikdy nedosáhnete svého cíle.

Moc vysoké cíle

Stanovování vysokých cílů vás může výrazně brzdit. Ve fitku platí pravidlo – krůček po krůčku. Měli byste si proto stanovit cíle, kterých můžete reálně dosáhnout na základě své aktuální kondice.


Foto: se souhlasem Radima Poláška

Sdílejte článek