Společnost
20/05/2019 Tomáš Svoboda

Grossmannova vila přilákala skoro tisíc lidí. Ostrava připravuje její rekonstrukci

Dlouhé fronty, ve kterých se čekalo několik desítek minut, se o víkendu tvořily před ostravskou Grossmannovou vilou. Památkově chráněný objekt byl zpřístupněn v rámci sobotního programu festivalu Pestré vrstvy.

„Celkově vilu navštívilo 987 lidí, což výrazně předčilo naše očekávání. Původně zamýšlenou otevírací dobu jsme o hodinu přetáhli, a přesto jsme bohužel museli spoustu dalších zájemců odmítnout,“ uvedl za organizátory festivalu Jan Lenart.

Podle něj byly reakce na zpřístupnění vily velice pozitivní. Lidem se v areálu, který se nachází na ulici 28. října poblíž Krajského úřadu, věnoval průvodce a k dispozici byly i tištěné podklady se základními fakty.

„Mezi návštěvníky byl také pamětník, který přijel z Německa a kterého jsme speciálně prováděli. Celkově se lidé hodně zajímali o současný stav, o stavební úpravy či o to, co všechno ve vile v minulosti bylo,“ řekl organizátor festivalu Pestré vrstvy.

„Musím říct, že jsme příjemně překvapení tím, kolik lidí se o takové věci zajímá. Těší nás, že se to neslo celým festivalem. Naše témata totiž nejsou komerční, ale netradiční a skoro až odborná,“ doplnil Jan Lenart.

Tým festivalu Pestré vrstvy, který se konal ve dnech 15. až 19. května na různých místech Ostravy, už teď přemýšlí o tom, že příští rok v rámci programu zpřístupní další podobně zajímavý objekt.

Grossmannova vila, kterou ostravský stavitel František Grossmann vybudoval v roce 1923 jako rodinné i reprezentativní sídlo, patří mezi tak trochu tajemné stavby ostravské architektury z období první republiky.

Sám majitel ve vile se svou rodinou žil pouhých deset let. V období hospodářské krize se jeho firma dostala do finančních potíží, které dovedly manžele Grossmannovy v roce 1933 k sebevraždě.

Následně byl dům prodán a po roce 1948 v něm byla zřízena mateřská školka a družina, která fungovala do roku 2005. Od té doby je vila uzavřená a čeká na nové využití.

Podle informací, které v minulém týdnu přinesla ČTK, město Ostrava, které je vlastníkem památky, nadále pracuje na záměru rekonstrukce za 50 až 100 milionů korun.

Projekt proměny chátrající Grossmannovy vily v reprezentativní sídlo města i kraje by mohl být hotov během letošního roku. Komplikací je mimo jiné skutečnost, že menší část areálu je v soukromém vlastnictví a je trvale obývaná.

Sdílejte článek