Společnost
16/03/2019 Jan Smekal

Frýdek-Místek si připomněl boj o Czajankova kasárna. Jediný odpor proti wehrmachtu!

Vpád německého wehrmachtu do Československa 15. března 1939 zbavil malou zemi svobody.

Následně se dostala do područí nacistického Německa. Vznikl Protektorát Čechy a Morava. Jediný, kdo se tenkrát postavil nacistům na odpor, byli vojáci Czajankovy kasárny v Místku.

Přesně před osmdesáti lety se přibližně tři stovky vojáků 8. pěšího pluku v Czajankově kasárně v Místku postavily na odpor o mnoho větší přesile německého wehrmachtu.

Skupina zhruba 1200 německých vojáků měla 14. března 1939 původně jen projet městem a pokračovat na Slovensko, ale u kasáren došlo k nečekané přestřelce.

Čeští vojáci totiž původně vůbec neměli klást odpor nepříteli, ovšem o poznání lépe vyzbrojeným a početnějším Němcům nakonec vzdorovali asi 30 až 40 minut.

Němci v boji o Czajankova kasárna dokonce přišli o 16 až 18 mužů, zatímco na české straně došlo jen ke dvěma zraněním. Přitom zdejší armádu tvořili vojáci, kteří byli ve službě teprve dva týdny.

Navíc ne každý měl k dispozici zbraň. Při tehdejším konfliktu se dostali do situace, kdy jim došla munice, takže na Němce museli střílet i slepými náboji. Nicméně nakonec jim nezbylo nic jiného, než se německé přesile vzdát.

Hrdinský čin si ve Frýdku-Místku připomněli v sobotu 16. března, když se ve faunaparku uskutečnila rekonstrukce tohoto konfliktu.

Stovky přihlížejících diváků se tak během akční ukázky ocitly znovu v době, kdy si nacistické Německo postupně podmaňovalo Evropu.

Na přednášce Pavel Carbol upozornil na to, že ke střetu obou armád došlo ještě předtím, než o zřízení Protektorátu Čechy a Morava jednali tehdejší československý prezident Emil Hácha a vůdce Třetí říše Adolf Hitler.

Zřejmě i proto se tenkrát Němci k vojákům, kteří se vzdali, chovali slušně. Uznali totiž, že se bránili oprávněně.

Kromě bojové ukázky viděli návštěvníci faunaparku také zbraně a výzbroj, se kterou před osmdesáti lety obě armády disponovaly, ukázky protiletecké obrany i palbu z minometů a protitankových děl.

Sdílejte článek