Nejnovější zprávy: Chlapec (11) se vážně zranil na koloběžce. Při pádu mu praskla přilba Výročí: Před 25 lety byly otevřeny lázně v Klimkovicích

Společnost

Fotogalerie: Ostrava si připomněla 17. listopad

​Přibližně 200 lidí prošlo odpoledne centrem Ostravy. Průvod se svíčkami byl součástí dnešních oslav Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva.

Foto: Lukáš Ston

Akci nazvanou Oslava svobody připravily ostravské kulturní a vzdělávací instituce. Průvod se odehrál v klidu, někteří z účastníků kritizovali premiéra Andreje Babiše (ANO).

"Babiši, demisi," skandovalo chvíli několik účastníků pochodu. Transparentem s nápisem "Svoje dítě nosím, neunáším" se zase vybavila mladá maminka se spícím batoletem v šátku na hrudi.

Nesouhlas s politickou reprezentací byl ale okrajovou záležitostí. "Cílem akce je připomenout důležitost a nenahraditelnost svobody v naší společnosti a zároveň reflektovat její význam a proměnu v pojetí současné generace," uvedl mluvčí ostravské univerzity Adam Soustružník.

Lidé se sešli na náměstí Dr. Edvarda Beneše v centru krajského města v 15:00. V 17:00 na 200 účastníků, někteří vybavení svíčkami, vyrazili centrem v průvodu. Během zastávky na Masarykově náměstí účastníci zapálili svíčky a položili je u Morového mariánského sloupu Panny Marie.

Akce k oslavě 17. listopadu se konaly i v dalších místech Moravskoslezského kraje. V Opavě lidé v 10:00 uctili 17. listopad pietním aktem na náměstí Slezského odboje.

Již tradičně zazněla také píseň Modlitba pro Martu, tentokrát v podání pěvkyně Zdenky Mervové ze Slezského divadla a Divadla Jiřího Myrona v Ostravě. V 18:00 na opavském Horním náměstí začal koncert písničkáře Vladimíra Merty.

Symbolicky dnes v den státního svátku 17. listopadu začala obnova unikátní aleje v Radkově na Opavsku. Zástupci Moravskoslezského kraje v čele s hejtmanem Ivo Vondrákem zde vysadili 18 nových lip velkolistých.

Unikátní historická alej téměř dvě stě let lemuje někdejší kočárovou cestu od radkovského kostela k zámku v Dubové.

Fotogalerie

Foto dne