Nejnovější zprávy: ​Umělci z našeho kraje obdrží v dubnu výroční Ceny Jantar. Víme, jak ceny vypadají! U nás si vyrobíte cokoli, třeba i vlastní domek, říká ředitel Fajne dílny

Společnost

Fotbalový glosář: Karviné začalo těžké jaro, nahradí nový sponzor miliony z OKD?

„Šichta jak cyp“ čeká v jarní části první fotbalové ligy nováčka z Karviné, který do ní vstoupil slibnou nedělní remízou s Mladou Boleslaví. Zatímco na mediálním poli tradičně rezonuje čistě sportovní hledisko, zcela zapadla informace o tom, že klub během zimní pauzy získal nového hlavního partnera.

Těžko říct, čím to je. Možná ale jednoduše tím, že média obecně mají raději jasná témata, což fotbal v zásadě splňuje. Výsledky většinou hovoří jasnou řečí, po zápasech aktéři doplní pár naučených frází, třeba o tom „že je dobré dělat body“, které lze tisknout v podstatě stále dokola, a je vystaráno.

U ekonomických záležitostí to bohužel vzhledem k temným tradicím české kopané tak transparentní není, a tak se o nich příliš nepíše ani nemluví. Fotbalový klub z Karviné patří v tomto směru mezi opravdové přeborníky, jelikož finanční či rozpočtové informace zásadně nesděluje.

Přitom rozhodně má co říct, neboť nahrazení generálního partnera, kterým byla až do konce loňského roku těžební společnost OKD, je pro klub velkým úkolem. Zvláště když se roční sponzoring ze strany OKD v minulých letech pohyboval kolem 20 milionů korun. V loňském roce, kdy se začal řešit úpadek společnosti, to mělo být už „jen“ 15 milionů.

Na tuzemské poměry je to však snová podpora, bez které se Karviná, kde fotbal funguje na bázi „Městského fotbalového klubu“, musela obejít paradoxně zrovna v době, kdy je poprvé od roku 1999 opět v první lize.

Nový partner respektuje zvyklosti

Na politiku úsporných vyjádření přistoupil i nový hlavní partner, kterým je realitní skupina Asental Group. Jde o firmu založenou v roce 2014, která mimo jiné v Moravskoslezském kraji spravuje nemovitosti dříve vlastněné společnostmi RPG. A ty, jak známo, vznikly restrukturalizací OKD…

„Respektujeme zvyklosti ve vztazích klubů s hlavními partnery a výši sponzorského příspěvku nebudeme zveřejňovat,“ uvedl Tomáš Neščák, tiskový mluvčí realitní společnosti s tím, že přisuzovat jí roli nástupce OKD by bylo předčasné. Skupina Asental, která „prolomila ledy“ zasláním alespoň stručné tiskové zprávy, je podle něj teprve na začátku spolupráce s MFK Karviná.

Samotné partnerství uzavřené do konce příští sezóny pak není podmíněno účastí klubu v nejvyšší soutěži. Celkově tedy karvinští fotbalisté získali šestého hlavního partnera, který bude v nové éře „bez velkého OKD na dresech“ v zatím neznámé míře pomáhat plnit rozpočet zcela jistě přesahující „druholigových 30 milionů“.

Jistotou je štědré město

Karvinské působení v první lize je z finančního pohledu možná náročné, ale jinak se spíše juchá, neboť město zachvátila fotbalová euforie umocněná loňskou rekonstrukcí stadionu za zhruba 270 milionů korun. Vyprodáno na něm sice ještě nebylo, ale přesto se klub i jeho fanoušci dívají na svět vesměs pozitivně. Průběžné sedmé místo v lize je rozhodně víc, než se dalo čekat. Což platí i pro předváděnou hru.

V časech těžkých bitev se fotbalistům určitě náramně hodí nadstandardní spolupráce s městem Karviná, v jehož vedení jako ekonomický náměstek primátora působí Jan Wolf, současný předseda správní rady klubu a jeho bývalý šéf. Od loňska má fotbalové práce ještě o něco víc, jelikož jej nový majitel Baníku Ostrava Václav Brabec dosadil do role předsedy představenstva. Inu, v životě se střetávají různé zájmy…

Funkcionář a politik sedící hned na několika horkých židlích jistě ví, že městské dotace, čili peníze daňových poplatníků, jsou pro zajištění chodu profesionálního klubu nezbytné. Krutá realita vypovídající o tom, že český fotbal jako celek bohužel nabízí zboží, kterým se na volném trhu neuživí.

Pomáhá tedy nyní město klubu více než dříve?

„Karvinský klub postoupil do první ligy a je v ní jediným zástupcem kraje, podpora se tedy zvýšila, ovšem stále nedosahuje výše podpory prvoligových klubů jinde v republice. Letos je celkově vyšší o 3,5 milionu korun právě v souvislosti s nejvyšší soutěží,“ odpověděla tisková mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová.

Vloni byly podle ní městské příspěvky ve výši 9 milionů a letos to bude celkem 12,5 milionů. Z toho 4,5 milionu je tradičně dáno v rozpočtu jako podpora mládežnickému fotbalu, zbývajících letošních 8 milionů půjde na výdaje spojené s „profi“ fotbalem (v rozpočtu města figuruje také částka 500 tisíc korun jako příspěvek na provoz sportovní haly, pozn. red.).

Pro dokreslení štědrosti města jsou dostatečně vypovídající i investice do moderního stadionu, které jen v letech 2015 a 2016 dosáhly výše 54 milionů. „Karviňáci sobě“, mělo by být zřejmě jednou vytesáno nad vstupní branou útulného stadionu, který se nachází v městské části Ráj…

Jaro bývá o něco složitější

Celkově vzato, perspektivy působení „městského klubu“ v nejvyšší soutěži nemohou být vzhledem k omezeným zdrojům veřejných rozpočtů dlouhodobé. Karvinský postup mezi elitu se zřejmě už brzy stane historickou „odchylkou“, kterou umožnila příznivá konstelace silné podpory z OKD i města.

Reálnou budoucností Karviné je spíše role druhého vzadu za momentálně druholigovým „družebním“ Baníkem, který je částečně řízen manažery s „karvinskou krví“. Také oni jistě znají přísloví, že od víkendu probíhající jarní zápasy bývají tak nějak složitější než zahřívací podzimní část sezóny. V zákulisí se zkrátka musí více pracovat, na což si kluby obvykle najímají „oblíbence“ fanoušků, tzv. „dělníky fotbalu“.

Pokud by v Karviné náhodou zapomněli na koho se obrátit, kolegové z Baníku jim jistě rádi poradí. To víte, šikovný „externista“, který umí leccos vyřídit (nejen) na Fotbalové asociaci, se občas hodí každému. Zvláště když v bojích o fotbalové body začne o něco jít…

Na závěr můžeme jen dodat, že novinářsky oblíbený los je ke Karviné, která bere záchranu v lize jako hlavní cíl, docela tvrdý. Doma na jaře mužstvo vedené trenérem Jozefem Weberem vyzve silné týmy, jako je Zlín, Plzeň, Slavia a Sparta, no a venku ji zase bude čekat zachraňující se polovina ligy včetně Jihlavy, Liberce, Příbrami či Slovácka.

Foto dne