Nejnovější zprávy: ​Umělci z našeho kraje obdrží v dubnu výroční Ceny Jantar. Víme, jak ceny vypadají! U nás si vyrobíte cokoli, třeba i vlastní domek, říká ředitel Fajne dílny

Společnost

Fotbalový glosář: Jarní trápení Baníku graduje, ale trumfů má pořád dost

Velmi vysoké bude napětí v závěrečných třech kolech druhé ligy. Středečního remízového zaváhání v tabulce druhého Baníku v ostravském derby s Vítkovicemi totiž využila třetí Opava, která pro změnu v derby regionálním vyhrála v Třinci. Na svého hlavního rivala tak ztrácí už jen tři body.

Písničku legendární Věry Špinarové „Raketou na Mars“ si před startem ostravského derby nechaly na Městském stadionu zahrát domácí Vítkovice a v zápase samotném pak málem až na vzdálenou planetu, byť pouze fotbalovou, doletěly.

Navzdory patnáctému místu v tabulce, které však hodně klame, neboť za něj může hrozivý sedmibodový podzim, potvrdil vítkovický tým nálepku jednoho z nejpříjemnějších překvapení jarní části soutěže.

V klasickém souboji prťavého Davida, který se přišel rvát o záchranu, s favorizovaným Goliášem, který měl potvrdit své postupové tažení, se sice nejprve hrálo podle baníkovských not. Ovšem jakmile úvodní part vyvrcholil trefou kapelníka Tomáše Mičoly, chopil se taktovky soubor z Vítkovic.

Rychlost a šikovnost jejich ofenzivních hráčů dělala zkoprnělým baníkovcům tolik problémů, že si jejich fanoušci, kterých byla v celkem pětitisícové návštěvě na tribunách většina, museli připadat jako na pořádně sarkastickém fotbale.

Zatímco Baník byl rád, když vyšly aspoň dvě přesné přihrávky za sebou, Vítkovice si to dávaly pěkně kolmo na bránu, ve které se opět musel několikrát předvést spolehlivý Petr Vašek. Ani on však nic nezmohl s tím, že po brankách Mariána Kovaříka a Jiřího Texla došlo k obratu na 2:1 pro domácí.

Jarní herní, nikoli výsledkový, zmar mužstva kouče Vlastimila Petržely gradoval.

Ovšem vykoupení z drsného světa fotbalových hříchů přišlo, jak už to bývá, zrovna tehdy, kdy to nikdo nečekal. Z tribun už znělo zlověstné „Vlasto, hoď tam ručník“, když se tři minuty před koncem do vzduchu zavěsil jeden z proklínaných, a to obránce Petr Breda, který šťastně vyrovnal.

Vzhledem k vývoji utkání naprosto nezasloužený stav 2:2 se mohl v dramatickém finále přehoupnout na obě strany. Nejprve se musel do sprch poroučet kapitán Baníku Tomáš Zápotočný, který ani navzdory svým zkušenostem nemohl jinak, než v 89. minutě skočit na záda prchajícímu Kovaříkovi.

Následný trestňák Vašek vyrazil a nebýt na druhé straně podobně dobrého zákroku Josefa Květona proti střele Matěje Helešice, slavili by baníkovci. Spravedlnost však nakonec byla přítomna a remízu, která byla málo pro oba soupeře, uchránila.

Když po zápase kdosi směrem k Petrželově partě z tribun zahulákal „Jděte do sebe!“, sedělo to lépe než vřele míněná rada od starostlivé maminky.

Výkon v derby byl zbytečným hazardem na cestě za postupovým snem. O tom, že Baník do ligy patří, asi nikdo nepochybuje. Musí však uklidnit rozklepaná kolena, mezi která se mu dere zatím neodbytná Opava. Ještě to budou nervy, ale trumfy pořád drží v rukou Ostravané.

Tři kola do konce, tři body náskok a lepší vzájemný zápas. Více netřeba dodávat…

A jak dopadly další dva středeční zápasy?

Třinec vs. Opava 1:3. Kam přijedou, tam vyhrávají. Opavští na jaře zvítězili ve všech pěti zápasech na hřištích soupeřů, což je jistě velmi těší. Nebýt několika domácích ztrát, drželi by teď všechny trumfy v rukou oni. Ale na co by bylo, kdyby, se nehraje. Teď musejí dál doufat v další zaváhání Baníku. Zatím se jim až neuvěřitelně daří držet jej pod tlakem.

Zvládají se koncentrovat na postupové dostihy, i přesto, že v hlavách jim musí šrotovat hlavně finále domácího poháru a s ním šance dostat se Evropské ligy! Taková sláva v Opavě ještě nebyla. A když jsme u trumfů, jeden přece jen trenér Roman Skuhravý z rukávu vytáhl. V Třinci po zranění opět nastoupil lídr Zdeněk Pospěch, jehož zkušenosti se v hektických bojích na dvou frontách budou hodit.

Olomouc vs. Frýdek-Místek 1:0. Pokud chtěla „Lipina“ pomýšlet na Hané na bodovou loupež, neměla dostat gól už ve 2. minutě. Bohužel ji sestřelil nejlepší kanonýr celé druhé ligy, záložník Jakub Plšek, který má na kontě už 18 branek. Olomouc, která benevolentně nasadila hned několik neokoukaných mladíků, si navíc s předstihem zajistila „titul“. První místo jí už nikdo nevezme a Frýdek-Místek bude mít ještě co dělat, aby uhájil současnou třináctou pozici. Ve srovnání s formou patnáctých Vítkovic, které mají o 4 body méně a fakt se chtějí zachránit, působí kapku lekle…

Vítkovice vs. Baník 2:2. Ani velice dobrý výkon, který stoupá tím, že Vítkovice nemohly počítat hned s pěticí hráčů základní sestavy, k radosti nestačil. Domácí potřebovali všechny tři body. Dohnat ve zbývajících třech kolech čtyřbodovou ztrátu na „Lipinu“ a Sokolov bude nesmírně těžké. „Vítkovice hrály rychleji a byly lepší,“ uznal kouč baníkovců Petržela, který bude dávat své hochy do kupy hlavně po mentální stránce.

Sokolov, Olomouc a Znojmo. Na tyhle protivníky musí Baník, kterému kvůli červené kartě minimálně na jeden zápas vypadne kapitán Zápotočný, zmobilizovat všechny síly a body nutné k jistotě postupu prostě „vytěžit“. Inspiraci, jak na to, by mohl najít u sousedů z Vítkovic, kteří v derby hráli uvolněně, jako by jim vůbec nešlo o kejhák.

Fotogalerie

Foto dne