Nejnovější zprávy: Kofole loni klesly tržby o 0,5 procenta na 6,96 miliardy korun ​Zuzana Pilipčincová je ředitelkou obchodního centra Avion Shopping Park Ostrava

Společnost

Fotbalový glosář: Baník vypustil hladového tygra a získal zpět ztracenou tvář

Dávno pryč je sobotní zápas ostravského Baníku se Sokolovem, ale jeho hráčům se možná ještě dnes motají hlavy z výkonu nezadržitelného Dyjana Carlose de Azeveda. Brazilského „spasitele“, který k výhře domácích 3:0 pomohl dvěma góly a nahrávkou.

Skoro celé jaro o něm nebylo slyšet. Naposled se fanouškům předvedl ve slezském derby s Opavou a pak kvůli zranění chyběl osm zápasů, které Baník výsledkově zvládal velice slušně.

Pětkrát vyhrál a třikrát remizoval, ovšem zejména poslední dělba bodů v městském derby s Vítkovicemi potvrdila, že herní projev stagnuje. „Někteří naši hráči jsou hrozně pomalí a navíc i unavení,“ lamentoval kouč Vlastimil Petržela.

Jarní výkonnostní trápení naštěstí měl čím ovlivnit. Šikovný De Azevedo, který mimo jiné chyběl i podstatnou část podzimu, se dal zdravotně do kupy v pravý čas, aby baníkovcům pomohl dotáhnout ke zdárnému konci finiš sezóny. Vysněný postup do první ligy je už velmi blízko.

Díky úspěšně zvládnuté sobotě, která musela relativně uklidnit i velmi náročné fanoušky, Baníku stačí získat „pouze“ tři body v utkáních v Olomouci a se Znojmem.

Vlivu maličkého Brazilce na změnu herního projevu si musel všimnout každý. Zejména rychlost, která je pro současný profesionální fotbal zásadní, byla ve hře Petrželova mužstva opět přítomná. K tomu odvaha hrát dopředu, neustálý pohyb, překvapivá přihrávka, napadání či touha sebrat i zdánlivě ztracený míč.

Těmito atributy De Azevedo „nakazil“ i další. Mladíci Matěj Helešic, Denis Granečný nebo tradiční bojovník Tomáš Mičola, to byli parťáci, kterým návrat „hladového tygra“ do ostravské arény evidentně zvedl fotbalovou náladu. Ožil také dosud poněkud „zaseknutý“ tvůrce hry Robert Hrubý.

„To byl zase Baník,“ řekli si po předchozích fotbalově deficitních výkonech mnozí s fanoušků, byť s klasickým upozorněním, že nebýt brankářského mága Petra Vaška, který čapnul tutovou šanci Sokolova za ještě bezbrankového stavu, mohla být sobota zase řádně křečovitá.

„Vím, že mě na hřišti nikdy nepodvede,“ upozornil zkušený kouč Baníku na charakterovou spolehlivost brazilského hráče, který si „koleduje“ o to, aby se na něj jednou vzpomínalo jako na jednoho z nejlepších zahraničních borců v dresu „SK Slezská“.

„Záleží už jenom na nás. Máme to ve svých rukách,“ vystihl aktuální stav sám De Azevedo, fotbalový bavič, kterého ostravské publikum při střídání vyprovázelo s velkým respektem. Potlesk ve stoje byl zcela na místě.

I takové příběhy píše Ostrava, která o víkendu konečně viděla sympatickou tvář milovaného „Baníčku“. To je cesta. Průvan v peněžence Václava Brabce není třeba. Stačí věřit síle, která je uvnitř mančaftu a slova o stabilizaci, kterou se management zaklíná každou půl sezónu, konečně proměnit v činy.

První liga volá, ale pozor, v tabulce třetí Opava svému rivalovi kýženou jistotu nedá zadarmo. Podle momentální fazóny to vypadá, že si fakt věří i na Evropskou ligu…

A jaký byl uplynulý víkend na ostatních stadionech?

Karviná vs. Sparta 1:1. „Vrchol sezóny se vším všudy,“ komentoval páteční remízový šlágr se Spartou trenér „Karviňáků“ Jozef Weber. Konečně se dočkali. Zatímco předchozí domácí sváteční zápasy proti Plzni a Slavii jim těšně nevyšly, nyní zaslouženě získali bod. Po herní stránce to byla opět kvalita, která bavila rozhodně více než současná sparťanská „elita“. Sezóna bude v Karviné končit zvesela, což by před jejím startem řekl málokdo. Hrozbou pro tamní fotbal zatím není ani krize OKD. Teď jen nenechat se v závěrečných dvou kolech bodově vytěžit od zachraňující se Bohemky a Jablonce zachmuřeného osudem vězněného bosse Miroslava Pelty.

Pardubice vs. Třinec 2:0. Anglický týden se třemi zápasy v sedmi dnech byl pro Třinec hodně velkým soustem. Prohrál všechno. Chlácholit může snad jen to, že sobotní ztráta v Pardubicích přišla po docela obstojném výkonu. „Zápasy prohráváme moc jednoduše. Občas mi to připadá jako dorostenecký boj, kluci se nechají žďuchnout nebo odtlačit,“ posteskl si trenér Jiří Neček. No, bude třeba se pro příští ročník kapku pochlapit. Vždyť místo ambicí hrát v první osmičce, to v Třinci zase byla jen těsná záchrana.

Baník vs. Sokolov 3:0. „Přeju Opavě, ať vyhraje pohár a postoupí příští sezónu,“ popřál na dálku hlavnímu rivalovi po sobotní výhře nad Sokolovem Tomáš Mičola. Střelec úvodního gólu, který by si jistě moc přál, aby nekonečný postupový tlak už nadobro polevil. Marná sláva, bude třeba jet nadoraz až do konce. Pro baníkovce by to ovšem neměl být příliš velký problém. Přestože výhra nad zachraňujícím se soupeřem nemůže být měřítkem, ukázali, že do ligy je nemusí dovést jen dřina, pot a krev, ale i fotbalový um a lehkost. Jen tak dál.

Opava vs. Varnsdorf 4:2. Zatímco jejich příští soupeř ze Zlína si před středečním pohárovým finále pěkně zavařil, neboť schytal pořádnou nálož od Jihlavy, Opavané dál jedou jako pekelně namazaný stroj. Sebevědomí je na jejich straně už tak docela husté, ale trenér Roman Skuhravý bude chtít ještě něco víc. A to klid, který bude klíčem k úspěchu. „Ať si jdou zápas prožít, aby ze sebe dokázali vydat to nejlepší. Pokud tohle nedokážeme a budeme mít strach, Zlín nás porazí,“ upozornil. Historický den opavského fotbalu se blíží, a aby toho nebylo málo, ani postupová bitva s Baníkem ještě není zcela prohrána.

Vlašim vs. Vítkovice 4:1. Tým z Vlašimi se s kluby z našeho regionu vskutku nepáře. Před týdnem sfoukl jako svíčku Třinec a teď pro změnu neměl slitování s Vítkovicemi, kterým se záchrana začíná už velmi nepříjemně vzdalovat. „Situace není dobrá, ale pokud bude ještě jakákoliv šance, tak se o ní budeme rvát,“ prohlásil trenér Ivan Kopecký. Nic jiného nezbývá. Čtyřbodový náskok Frýdku-Místku a Sokolova je dvě kola před konce už hodně velký, ale slabší forma obou konkurentů napovídá, že o tenhle fotbalový zázrak ještě má smysl bojovat.

Frýdek-Místek vs. Znojmo 0:3. Poslední domácí zápas sezóny si hráči „Lipiny“ určitě představovali jinak. Jaro je bohužel z jejich strany bídné a nic moc s tím zřejmě už neudělá ani staronový kouč Leoš Kalvoda. Výprask od Znojma nelze brát jinak než jako pověstné poslední varování. Na jaře ve druhé lize kromě Prostějova není horší tým než právě Frýdek-Místek. Ve dvou závěrečných zápasech na hřištích Varnsdorfu a Ústí nad Labem se zkrátka něco musí radikálně změnit, jinak to smrdí sestupem.

Foto dne