Nejnovější zprávy: Velká fotogalerie: Takhle pařili lidé v Ostravě na Oldies festivalu! Fotogalerie: Takhle rychle může shořet auto

Společnost

Fotbalový glosář: Baník vyhlíží Barošova nástupce. Bude jím Jakub Šašinka?

Zažil stáž v Dortmundu, ale taky období, kdy to s ním vypadalo spíše na divizi. Jedenadvacetiletý útočník Jakub Šašinka je jedním z mála mladých hráčů, kteří po postupu do první ligy zůstali v kádru ostravského Baníku. O víkendu svým gólem pomohl k remíze 2:2 s Jabloncem.

„Kuba Šašinka? Ten má fyzičku tak na divizi,“ hořce se pousmál kouč Vlastimil Petržela, když loni v zimě chystal zdecimovaný Baník na povinné dohrání prvoligového jara.

Sestup do druhé ligy byl tehdy zpečetěn a v Ostravě to vypadalo, že konečně přijde čas odchovanců, kteří se budou moci aspoň trochu předvést v nejvyšší soutěži. Chvíli to tak bylo a Jakub Šašinka se na hřišti párkrát potkal dokonce se svým mladším bratrem Ondřejem.

Jenže záhy se ukázalo, že klub bude spoléhat spíše na přespolní hráče středního věku a tak se i útočník s visáží hromotluka vydal během minulé sezóny na zkušenou do světa.

Kdepak, nebyl to Dortmund, kde byl nadějný baníkovec na jaře 2015 na týdenní stáži, ale Poprad. Ve slovenské druhé lize se měl hráč, který dávno přerostl juniorskou kategorii, dát po zdravotních komplikacích dohromady jak po fyzické, tak psychické stránce.

Trochu se rozstřílel

Povedlo se. V létě se vrátil do přípravy na Bazaly „starý dobrý Šašinka“. Na Slovensku střílel góly po boku zkušeného reprezentanta Stanislava Šestáka a zase připomínal rozjetý válec, který radši přerazí nohu soupeři i sobě, než aby v rozhodujícím okamžiku uhnul.

„Trochu jsem se tam rozstřílel,“ utrousil s typickou komunikativní úsporností „Šáša“.

Baník, který po postupu převzal Radim Kučera, neměl v přípravném období lepšího střelce, a tak bylo jasné, že na rozdíl od dalších mladých spoluhráčů už nikam hostovat nepůjde, ale zůstane učedníkem po boku legendárního navrátilce Milana Baroše.

Ideální kombinace, zvláště když vezmeme v úvahu, že ostravský kapitán si vždy pochvaloval souhru s vysokými útočníky. Šašinka sice není Koller, ale typologicky do herního modelu přesně zapadá.

„V Popradu udělal velký výkonnostní skok. Tady může po boku Milana Baroše nebo Tomáše Poznara dále fotbalově růst,“ uvedl sportovní manažer klubu Dušan Vrťo poté, co s mladým forvardem v srpnu uzavřel nový kontrakt na tři a půl roku.

Pro gól udělá maximum

Síla a výška, to jsou jasné parametry. Ale v čem ještě spočívají jeho přednosti?

„Kuba má obrovskou výhodu v tom, že si nepřipouští tlak. Vždycky jde na hřiště s tím, že chce vyhrát a dát gól, pro to je schopen udělat maximum,“ řekl o něm bývalý trenér Baníku Radomír Korytář, který jej vedl v dorostu a juniorce. Společně s Martinem Svědíkem mu dali první ligovou šanci už na podzim 2014.

Tenkrát zaujal spíše bláznivým pohybem. Byl „samá ruka, samá noha“, ale efekt žádný. Od té doby Šašinka bezesporu vyzrál. Skvělá technika a brilantní myšlení, to není jeho parketa. Pokud ale letí centr do vápna, můžete se spolehnout, že se bude rvát o to, aby jej dostal do branky.

Třeba tak jako v sobotu proti Jablonci. Střílená přihrávka na přední tyč, skluz a gól na 2:2. Důstojný dárek k 95. narozeninám Baníku. „Instinkt zabijáka,“ vtipkoval pak mezi novináři, kteří se ptali, jak se vše seběhlo.

Jestli bude Jakub Šašinka střeleckým nástupcem Milana Baroše, ukáže až čas. Jisté je jedno. Ač se to neříká lehce, štafeta se bude předávat docela brzy a klub jako Baník by na to měl být připraven.

A jak se hrálo o víkendu na dalších stadionech?

Sparta vs. Karviná 2:0. Zase lepší výkon než výsledek. Karvinští rozhodně v neděli nepřijeli do Prahy jako turisté. Na Letné mohli až překvapivě často manévrovat směrem vpřed, ale bez gólového efektu. Nakonec byli smutnými svědky úspěšného návratu slavného maroda Tomáše Rosického do základní sestavy soupeře. Bohužel, v revíru OKD je cítit útlum. Tým Jozefa Webera zatím patří do spodní čtyřky soutěže. Zvedne se v důležitých domácích zápasech s Olomoucí a Brnem?

Baník vs. Jablonec 2:2. Kvalita hráčů Jablonce nebyla až tak vysoká, jak tvrdil trenér Baníku Radim Kučera. Lepší protivník by nejisté představení jeho svěřenců zřejmě potrestal mnohem výrazněji. V sobotu to 70 minut vypadalo, jako by spolu hráli vůbec poprvé. Hosté větřili snadnou kořist, ale zatímco herní tvář baníkovci stále hledají, bojovnost a snahu zvrátit nepříznivý vývoj mají vzornou. Jenže co stačí na remízu, je na výhru málo. Tříbodové zisky zatím visí výš, než se čekalo.

Opava vs. Pardubice 1:0. Ambiciózní Opava ztratila lehkost ve chvíli, kdy se prohlásila za favorita soutěže. Teď se s tím musí naučit žít, což není jednoduché, když vám život znepříjemňuje šikovný soupeř typu Pardubic. „Jak budou hrát, jsme věděli, měli jsme však daleko těžšího soupeře, tím byla vlastní nervozita,“ přiznal trenér Roman Skuhravý. Dá se to pochopit, nicméně se štěstím lze vyhrát jednou dvakrát. Dlouhodobě to bez herního klidu a umu, který zatím Opavané postrádají, nepůjde.

Ústí nad Labem vs. Třinec 0:3. Velké věci v prvních sedmi kolech předvádějí hráči Třince, který snad konečně dospěl do role největšího postrachu favoritů. Ale pozor! „Češi jsou takoví, že si někdy myslí, že už je hotovo, a pak to může dopadnout špatně,“ poukázal trenér Jiří Neček na riziko uspokojení, ke kterému naštěstí po třígólovém vedení nedošlo. Snad se mu Třinečtí vyhnou i v dalších dnech. Juchat netřeba, vždyť nejprve je „za odměnu“ čeká doma Opava a pak pohárový výjezd na Slavii.

Frýdek-Místek vs. Žižkov 0:2. Pro „Lipinu“ mohl sobotní zápas skončit daleko lépe, to by ale domácí museli ve druhém poločase proměňovat obrovské šance. Bohužel se jim to nepovedlo ani v situacích, kdy se míč pohyboval pár metrů od brankové čáry. Žižkovským tak k výhře stačil kvalitní výkon v prvním poločase. Pokud bude Frýdek-Místek v podobně chudobném stylu pokračovat, cesta k záchraně bude opět velmi trnitá.

Foto dne